Merhaba, Yüzüklerin Efendisi filminin çekildiği yerlere yaptığım gezilerimden oluşan serüvenimi paylaşacağım bu yazı serisinde. Çektiğim resimlerle filmdeki mekanların şuanki hallerini sizlere gösterip sizin de bu macerama ortak olmanızı sağlamaya çalışacağım 🙂 Yeni Zelanda‘ya gitmeden yıllar öncesinde lise zamanlarımdan beri bu ülkeye özel bir ilgim vardı. Uzak ve o zamanlar ulaşılamaz olmasının verdiği çekiciliğin dışında Yüzüklerin Efendisi serisinin çekimlerinin de burada yapıldığını bilmek bu ülkeyi görmek istememdeki diğer önemli etkendi. Yüzüklerin Efendisi’nin Yeni Zelanda’daki çekim yerlerini görmek büyük hayaldi benim için. Hatta ara sıra bu konu ile ilgili yazılarım da oldu bu blogda. Hobbiton, Wellington ve Tongariro National Park yazılarım bunlardan bazıları. Bu arada yazıyı okurken arkaplanda müzik isterseniz tıklayın 🙂

Bilbo Bagginsin evi Çıkın Çıkmazı
Bilbo Baggins in evi Çıkın Çıkmazı (Bag End), Matamata’daki Hobbiton gezimden.

Yeni Zelanda’ya gitmeden evvel Hobbiton ile bazı yerlerin ziyaret edilebilir olduğundan zaten haberdardım ancak çekimlerin yapıldığı yerlere nasıl ulaşılabileceği ile ilgili net bilgim yoktu. Yeni Zelanda’ya ayak bastıktan sonra Hobbiton’u güzelce gezip gördüklerimi ve bildiklerimi websitemde yazıya aktardım. Hobbiton’u gezdikten sonra diğer çekim yerlerini araştırmaya başlayıp özellikle internetten ve kitaptan bilgiler edinmeye başladım. Kitapların verdiği bilgilerden ziyade internetten edindiğim bilgiler ve Google Maps’in yardımı ile bir çok sahnenin çekim noktasını bulup gezebildim.

Troll ile karşılaşmak.
Bir Troll’e karsi kendimi savunmaya çalışırken, Weta Cave önünde Wellington gezimden.

Yüzüklerin Efendisi’nin Çekim Süreci

Yüzüklerin Efendisi serisinin çekimleri 3 yıl süren hazırlık ve planlama sürecinin ardından 11 Ekim 1999 tarihinde 2500’den fazla kişiyi içinde barından film ekibi ile başlamış. Bu 3 yıllık hazırlık sürecinde; çekim yerlerini bulmakla görevli bir ekip Yeni Zelanda’yı havadan karadan gezip ilgili sahnelere göre çekim yapılabilecek yerlerin genel bir listesini çıkarmış. Tolkien‘in olayların geçtiği yerleri detaylı bir şekilde tasvir etmiş olması, ekibe araştırma yaparken bir bakıma da kolaylık sağlamış. Daha sonra Peter Jackson‘ın da dahil olduğu ekiple liste daraltılarak kalan lokasyonlara gidilip seçimler yapılmış. Buralarda gerektiğinde Alan Lee ve John Howe’ın skeçlerine dayanarak setler inşa edilmiş Ayrıkvadi, Edoras ve Hobbiton (Shire) sahnelerinde gördüğümüz gibi.

Yüzüklerin efendisinin gezdiğim çekim yerleri.
Yeni Zelanda’da gezdiğim Yüzüklerin Efendisi çekim yerlerinin haritadaki genel konumları.

Yine bu süreç içinde Hobbiton olarak kullanılan arazide hobbit evlerinin ve bahçelerinin inşasına başlanıp film çekimlerinin başlamasından 1 sene öncesinde Hobbiton seti hazır hale getirilmiş. 1 sene boyunca bitki ve otların uzaması, eskimişlik hissinin verilmesi sağlanarak film setinden ziyade gerçek bir yaşam yeriymiş hissiyatı sağlanmış. Weta Workshop tarafından karakterlerin kostümleri, kılıç, kalkan gibi filmde kullanılacak bütün aletler hazırlanmış.

2000 yılının Aralık ayına kadar Yeni Zelanda’nın kuzey ve güney adalarında bulunan 100’den fazla lokasyonda çekimler yapılmış. Wellington’da yapılan stüdyo çekimleri ve tekrar çekimleri 2004’e kadar sürmüş. Birbirinin devamı olan bazı sahneler biz izlerken fark etmesek de aslında aralarında yüzlerce km olan ayrı lokasyonlarda çekilmiş. Bu da bize film ekibinin ülkenin coğrafi özelliklerini ne kadar iyi kullandığını gösteriyor, cgi da var tabii işin içinde.

Günümüzde çekim yerlerini gezmek isteyenler için özel şirketler tarafından turlar düzenleniyor ancak ben 2016-2018 yılları arasında gezmiş olduğum 14 farklı çekim noktasının hiçbirine tur şirketi aracılığıyla gitmedim, aracıma koyduğum benzin dışında masraf yapmadım. Hobbiton özel arazi olduğu için sadece oraya giriş ücreti ödemiştim. Şimdi bu yazı ile beraber gezip gördüğüm Yüzüklerin Efendisi filminin çekim yerlerini sizlerle paylaşacağım. Tek bir yazı olarak değil de yazı serisi halinde filme göre kronolojik olarak yazmayı planlıyorum. Paylaşacağım bazı sahneler filmin extended edition denilen uzatılmış versiyonlarında olup standart versiyonlarında olmayan sahnelerdir. Eğer izlemediyseniz kesinlikle 3 bölümün de uzatılmış versiyonlarını izleyin derim. Bu arada Yeni Zelanda yaşamım 2018 Mart’ında son buldu, yani aslında bu zamana kadar ertelememden dolayı geç kalmış bir yazı bu.

Son İttifak Savaşı Sahneleri Çekim Yeri

Yüzük Kardeşliği’nin açılışında berrak sesi ile Galadriel, Tek Yüzük‘ün hikayesi ile elf ve insan ırklarının Sauron‘a karşı son kez omuz omuza savaştığı Son İttifak Savaşı‘ndan bahseder. Bu esnada savaşın yapıldığı yer olarak gördüğümüz alan kuzey adasının ortasında bulunan Tongariro National Park içerisindeki üç büyük volkanik dağdan biri olan Ruapehu Dağı üzerindeki Iwikau Village‘de yer alan Whakapapa Kayak Merkezi‘nin olduğu alandır. Tongariro National Park ile ilgili burada daha evvel yazmıştım, okuyabilirsiniz. Bu arada Whakapapa kayak merkezi Yeni Zelanda’nın en büyük kayak merkezi, bir çok insan kaymak için gitse de benim amacım farklıydı 🙂

Yüzüklerin Efendisi filminde Son İttifak Savaşı sahnelerinin çekildiği alan.
Whakapapa Kayak Merkezi, Rupahehu Dağı.

Kayak alanının hemen yanında görünen binanın içinde restoran ve cafe var, 5 dakika yürüme mesafesinde de ücretsiz araç park alanı var. Ruapehu Dağı’nın yüzeyi volkanik olmasından ötürü oldukça farklı bir atmosfere sahip, araç ile kayak alanına ulaşana kadar baya bir yol tırmanıyorsunuz ve gördüğünüz manzaralar size farklı bir dünya havası yaşatıyor. Çorak toprak üzerinde volkanik kalıntılar, sivri, yüksek taş ve kayalıklar arasında dolanırken Mordor için ne kadar uygun bir bölge olduğunun farkına varıyorsunuz. Bazen sis çöküyor ve kendinizi tam da Sam ile Frodo‘nun ikinci filmin başında Emyn Muil‘de yollarını kaybettikleri sahnede buluyorsunuz.

Mordor topraklarında gökkuşağı.
Ruapehu’nun çorak ve taşlık yapısına karşı gökkuşağı bize umut veriyor 🙂

Gil-galad Sahnesi

Yüzük Kardeşliği‘nin başında gördüğümüz Son İttifak Savaşı sırasında çok kısa da olsa yüce elf kralı Gil-galad‘ı mızrağı Aeglos ile bir orku öldürürken görürüz. Bu sahnede Gil-galad’ın arkasında görünen kayalar kayak merkezinin hemen yakınında.

Yüzüklerin Efendisi'nde Gil-galad'ın savas sahnesi
Gil-galad mızrağı Aeglos ile bir orku öldürürken.

Bu kısımdaki diğer sahneler çoğunlukla yakın çekim olduğu için yerlerini net şekilde tespit etmek oldukça güç. Lakin ittifak ordusu ile orkların çarpışmaları bu alandaki noktalarda çekilmiş. Tabii savaş ortamını daha iyi yansıtabilmek için bilgisayar ile değişiklikler ve yapay karakterler de bildiğiniz üzere eklenmiş. Elendil‘in düşüp oğlu İsildur‘un babasının kılıcı ile Sauron‘un parmağını kestiği sahne yine bu bölgede çekilmiş fakat o sahneler de yakın plan çekim olduğu için tam noktasını tespit etmek mümkün olmadı. Şimdilik Ruapehu Dağı’ndan ayrılıp sonraki lokasyona geçiyorum ancak ilerleyen sahnelerde tekrar bu lokasyona başka resimlerle dönüş yapacağız.

Ruapehu'nun kayalıkları.
Ruapehu’nun kayalıkları

Son İttifak Savaşı’nın ardından Ferah Çayırlar‘da (Gladden Fields) Isildur’un orklar tarafından pusuya düşürülüp yüzüğün ihaneti ile öldürülüşünü görürüz. Bu sahnenin çekimi güney adasındaki Queenstown’a 20 dakika mesafedeki Arrowtown adlı şirin bir kasabada yapılmış.

Hobbiton Sahneleri Çekim Yeri

Filmin giriş bölümü bittikten sonra, Shire içindeki Hobbiton’da geçen sahneler başlıyor. Hikayenin kahramanlarından Hobbitler’in yaşadığı Hobbiton’un gerçekçi bir şekilde sinemaya yansıtılabilmesi için Tolkien‘in betimlemelerine uygun şekilde Yeni Zelanda’nın Matamata şehrinde gerçekçi bir köy inşa edilmişti. Buranın yapımı ve diğer noktalar ile detaylı bilgiyi gezi yazımda zaten paylaştığım için aynı şeyleri bu yazının da konusu haline getirmeden filmdeki sahneler ile benim çektiklerimi eşleştirip paylaşacağım.

Yüzüklerin Efendisi filminde hobbit evi ve benim çektiğim ev.
Üstte bir hobbit evi, alttaki de Hobbiton gezimde çektiğim resim.

Bilbo evinde kitabına eklemeler yapıp Hobbitler’den bahsederken onun sesi eşliğinde Hobbitler’in günlük yaşantıları ve Bilbo’nun doğum günü için yapılan hazırlıklar bize gösterilir.

Bilbonun yaş partisine hazırlık sahnesi.
Filmde Bilbo’nun doğum günün için hazırlanan parti alanı ve şimdiki hali.

Derken hobbitlerin dostu Gandalf‘ın köye girişini izleriz, önce Frodo ile karşılaşır ve beraber yol alırlar.

Hobbitköyü değirmeni.
Gandalf’ın at arabası ile birazdan üzerinden geçeceği taş köprü ve hemen yanındaki su değirmeni.

Filmde Gandalf taş köprüden geçince köye giriş yapıyormuş gibi hissederiz, köprüden geçtikten sonra hobbit evlerinin en güzeli olan Bilbo’nun evi Çıkın Çıkmazı‘na varır. Ancak aslında taş köprüye varınca Bilbo’nun evini zaten geçmiş oluyor, yani taş köprüden Gandalf’ın gittiği yönde geçersek Bilbo’nun evi arkamızda kalmış oluyor; Matamata’daki Hobbiton’a göre konuşursam tabi 🙂

Gandalf taş köprüden geçerken.
Gandalf’ın taş köprüden geçişi.

Köprünün hemen ilerisinde hobbitlerin içip eğlendiği Yeşil Ejderha Hanı (Green Dragon Inn) ve önünde hazırlık yapan hobbitler görünüyor. Hobbit kitabında Bilbo da macerasına başlamadan önce Thorin ve ekibi ile yine bu handa görüşmüştü. Bugün Hobbiton’u ziyaret ettiğinizde siz de orada bir hobbit gibi karnınızı doyurup alkollü alkolsüz birşeyler içebiliyorsunuz.

Gandalf Bilbo'yu ziyaret ederken.
Gandalf’ın Bilbo’nun evine varışı.

Gandalf, ziyaretçilerden bunalmış Bilbo’nun kapısını çalar ve uzun aradan sonra birbirlerine sarılıp sohbet ederler. Doğum günü partisi öncesinde Bilbo’nun evinin önünden parti alanına bakarak pipo içerler.

Gandalf ve Bilbo pipo içerken.
Gandalf ve Bilbo’nun birlikte pipo içerken seyrettikleri manzaraya bakış.

Bu arada Bilbo’nun evine giriş yasak olsa da diğer bazı hobbit evlerinin kapısını açıp içlerine girebiliyorsunuz. Bu evlerin içlerinde, dışardan bakınca sanki içeride gerçekten yaşayan birileri varmış izlenimi verecek şekilde eşyalar yerleştirilip süslenmiş, hatta bacalarından duman tütmekte. Bilbo’nun evinin içinde geçen sahneler burada değil, 500 km güneydeki Wellington’da bulunan Stone Street Stüdyoları’nda çekilmiş. Youtube’a daha önce yüklediğim Hobbiton gezim ile ilgili videoda içine girip gösterdiğim bir ev vardı, dilerseniz aşağıdan izleyebilirsiniz.

Gandalf’ın yüzük hakkında bilgi toplamak için ayrılışından sonraki sahnelerde, hobbitleri Yeşil Ejderha Hanı’nda masa üstünde dans edip eğlenirken görürüz.

Yeşil Ejderha Hanı
Filmde akşamüstü hobbitlerin içki içtikleri Yeşil Ejderha Hanı, altta da gündüz manzarası.

Hobbiton aslında ilk başta geçici olarak uzun ömürlü olmayan malzemelerden inşa edilmiş, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin çekimlerinin ardından yıkılmış. 2009 yılında Hobbit serisinin çekimleri için tekrar arazi sahibi ile görüşülmüş ve bu sefer uzun ömürlü ve dayanıklı malzemelerle tekrar inşa edilmiş. Bu sayede bugün gidip gezebiliyoruz. Yeşil Ejderha Hanı’nın iç tasarımı da tekrar inşa edilirken filmdeki hali ile uyumlu olarak yapılmış, ahşap sütunlardaki oyma desenlerden bar kısmındaki fıçı ve bardakların duruşuna kadar.

Yesil Ejderha Hani iç kısmı.
Frodo masa üstünde şarkı söyleyen Merry ve Pippin’e biralarını taşırken.

Bu arada gitmeden önce buradan rezervasyon yapmak gerekiyor. Bireysel olarak gezemeyip oraya varınca grup halinde tura katılıp rehber eşliğinde alan hakkında bilgilendirilerek gezebiliyorsunuz.

Gandalf ve Hobbitlerin Shire’dan Ayrılışı

Gandalf Shire’a geri döndükten sonra Yüzüğü Frodo’ya emanet edip Sam ile birlikte Bree’ye Sıçrayan Midilli Hanı‘nda buluşmak üzere yola çıkarır. Gandalf’ın Hobbitler’i Shire’dan yolcu edip kendisinin de akıl danışmak üzere irfan sahibi Saruman’a gitmek üzere ayrılışını izlediğimiz bu sahnenin çekim yeri de Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’ın kuzeyinde kalan Otaki kasabası içinde yapılmış. Yani Matamata’daki Hobbiton’dan 400 kmden fazla uzaklıkta. Burada çekimlerin yapıldığı yer özel bir arazi olduğu için ziyarete açık değil, dolayısıyla oraya kadar gitmedim.

Gandalf ve hobbitler Shiredan ayrılırken.
Gandalf’ın Hobbitleri yolcu edip Shire’dan ayrılışı.

Sam ve Frodo yolculuklarına devam ederken bir yerde mola verirler, Sam tavada yemek hazırlamakla meşgulken Bay Frodo da güzel bir ağacın üzerinde yayılmış gökyüzüne bakarak piposunu içer. Frodo birazdan, Orta Dünya’yı terk etmek üzere Gri Limanlar‘a doğru yol alan Orman Elfleri‘nin şarkısını duyacak ve geçişlerine tanıklık edecekler.

Yüzüklerin Efendisinde Sam ve Frodonun mola verdikleri ağaç.
Sam ve Frodo ilk molalarını verdikleri ağaç.

Frodo’nun uzandığı bu ağaç Wellington’daki Victoria Dağı’nda. Ağacı bulabilmek için baya uğraşmıştım çünkü konumu ile ilgili net bir bilgi yoktu. Bu kadar ufak bir kısmı görünen ağacı gözümde canlandırıp ormanın içinde dolaşarak kayıp eşya arar gibi aramıştım 🙂 Hatta Victoria Dağı’na bu amaçla iki kere gittim ilk gidişimde ağacı bulamayıp, ilerleyen sahnelerde bahsedeceğim diğer çekim yerlerini tespit edip resimler çekmiştim

Isengard Sahnelerinin Çekim Yerleri

Frodo ve Sam’in uykuya daldıkları sahnenin ardından Gandalf’ı Isengard’daki Saruman’ın kulesi Orthanc‘a doğru at sürerken görürüz, Fangorn Ormanı ve daha geri planda tepeleri karlı Dumanlı Dağlar ile süslü muhteşem manzarası eşliğinde.

Gandalf Isengarda giderken
Gandalf Orthanc’a dogru at sürerken.

Bu sahnede arkaplanda görünen dağlar Yeni Zelanda’nın güney adasının alt kısmında bir tatil beldesi olan Queenstown‘dan 1 saat araba mesafesi uzaklığındaki Paradise‘da görüntülenmiş ve Isengard sahnelerinde Dumanlı Dağları resmetmek için bu dağlar kullanılmış. Queenstown gezim sırasında Glenorchy‘den geçip Paradise’a kadar gitmiştim, Queenstown’dan itibaren mükemmel manzarası ile Wakatipu Gölü‘nü sol tarafınıza alıp buraya doğru harika bir araba yolculuğu yapıyorsunuz. Ancak bir kısımdan sonra yol çakıllaşıyor ve hız düşürmek zorunda kalıyorsunuz. Paradise’da tam bu dağların görüntüsünü yakalayabileceğim noktayı bulamamıştım, ancak Wakatipu Gölü’nden bakınca da benzer dağlar görüş alanınızı süslüyor.

Wakatipu Gölü
Wakatipu Gölü manzarası

Gandalf ve Saruman’ın Isengard Sahnelerinin Çekim Yeri

Hemen ardından Gandalf’ın Orthanc önüne gelişini ve Saruman tarafından karşılanışını görürüz, sonraki sahnede kulenin önünde yürürken yüzüğün bunca zamandır Shire’da oluşunu vs konuşurlar. Daha sonra Gandalf Saruman’ın ihanetini farkedecek ve olaylar gelişecek. Bu sahnelerin çekim yerleri için bu sefer kuzey adasına dönüş yapıyoruz, Wellington’a yakın bir konumda yer alan Upper Hutt isimli bir şehre. Bir önceki bahsettiğim yer Paradise’dan 900 km uzaklıkta. Filmde Saruman’ın ve Gandalf’ın Orthanc önündeki sahneleri Harcourt Park olarak anılan küçük bir park içinde yapılmış.

Yüzüklerin Efendisi Isengard sahnlerinin çekildiği park.
Saruman ve Gandalf’ın görüştüğü sahnelerin çekimlerinin yapıldığı yer, Harcourt Park – Upper Hutt şehri.

Aynı zamanda yerel halk için disk golfü oynama alanı burası, disk golfü için dikilmiş sepet gibi demirler vs var ve çocuklar için de oyun alanı mevcut. Gandalf’ın atı ile taş köprü gibi bir geçidin altından geçerek Orthanc’ın girişine yaklaştığı sahne aşağıdaki resimde görünen yer.

Gandalfın Isengard Orthanca geldiği sahnenin çekim yeri
Gandalf’ın atı ile geçtiği yer.

Sahnenin çekimi için Gandalf’ın geçeceği Orthanc’ın merdivenlerine giden alandaki çimler kaldırılıp yerine yol döşenerek kenarlarına da çitler eklenmiş. Çekimler tamamlandıktan sonra yol ve çitler kaldırılıp tekrar eski haline çevrilmiş. Taş geçit maket olarak hazırlanıp perspektif kullanılarak sahneye eklenmiş, arkaplanda görünen dağlar, Paradise’daki dağlar, cgi ile sonradan eklenip parkın görüntüsü de yatay eksende ters çevrilmiş. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz üzere.

Gandalfın Isengarda giriş sahnesinin çekim yeri.
Gandalf’ın Isengard’a girişi.

Sonraki sahnede Gandalf ve Saruman Orthanc Kulesi’nin hemen yanındaki bahçede yürüyerek yüzüğün bunca zamandır Shire’da oluşu hakkında konuşurlar. Yürüdükleri bu bahçe, yukarıdaki alanın hemen yanında biraz daha tümsekçe olan kısımda bulunan ağaçlık yol. Parkın otoparkından itibaren yolu takip ederseniz Gandalf ve Saruman’ın yürüdüğü bu yoldan parka giriş yaparsınız.

Gandalf ve Sarumanın yürüdükleri sahnenin çekim yeri.
Gandalf ve Saruman’ın yürüdükleri bahçe.

Arkaplandaki dağlar ve yandaki Isengard kulesi haliyle yine sahneye dijital olarak eklenmiş, ağaçlar da aradan geçen 20 sene sonra uzamış olsa da dikkatli bakınca mekan hala tanınabiliyor. Harcourt Park, Isengard’da geçen bir başka sahnenin çekimi için daha kullanılmış. Ona da yazımın ikinci bölümünde değineceğim.

Yüzüklerin Efendisi çekim yerleri konulu yazımın ilk bölümünü burada sonlandırıyorum, umarım buraya kadar beğenerek okumuşsunuzdur. Yine Yüzük Kardeşliği’nde geçen Kara Süvari, Amon Hen ve Ayrıkvadi gibi sahnelerin çekim yerlerini paylaştığım ikinci bölümü buradan okuyabilirsiniz.

Önceki İçerikYeni Zelanda’nın En Yaşlı Ağaçları Kauriler ve Waipoua Ormanı
Sonraki İçerikYüzüklerin Efendisi Film Çekim Yerleri 2. Bölüm
Merhaba! Adım Murat 1987-İstanbul doğumluyum fakat soranlara ailemin geldiği yer olan Giresunluyum diyorum. 2016 Mayıs ayında Working Holiday vizesi alarak geldiğim Yeni Zelanda'da yaşamaktayım ve gezmeye, teknoloji ürünlerine, bilişime, sinemaya ve müziğe ilgim var.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here