Yüzüklerin Efendisi serisinin çekildiği yerler ile ilgili yazımın ikinci bölümünde Kara Süvari, Ayrıkvadi ve Amon Hen sahnelerinin çekildiği yerleri paylaşacağım. Eğer yazımın ilk bölümünü okumadıysanız sizi önce buraya alayım, okurken dinlemek için arkaplan müziğiniz burada.

Kara Süvari Sahnesinin Çekim Yeri

Filmin ilerleyen sahnesinde Çiftçi Tırtıl’ın tarlasından geçerken Merry ve Pippin’le karşılaşan Frodo ile Sam Çiftçi Tırtıl’a yakalanmamak için onlarla beraber kaçarlar ve yolun sonunda yuvarlanarak Kara Süvari ile karşılaşacakları yola düşerler. Filmin bu kısmındaki sahneler için tekrar Wellington’a dönüyoruz.

Hobbitlerin Çiftçi Tırtıl'dan kaçarken yuvarlandıkları yer.
Hobbitlerin Çiftçi Tırtıl’dan kaçarken yuvarlandıkları yer.

Hobbitlerin yuvarlandıkları yer ve Kara Süvari ile ilk defa karşılaştıkları sahne yine Victoria Dağı’nda çekilmiş. Daha önce Frodo ve Sam’in mola verdikleri ağacın olduğu yer. Bu arada Yüzüklerin Efendisi film çekimlerine ilk olarak bu lokasyonda başlanmış olmakla birlikte bu sahne filmin çekilen ilk sahnesidir.

Hobbitler ve mantarlar.
Hobbitlerin mantarları topladığı sahne.

Sam, Merry ve Pippin buldukları mantarları toplarken Frodo’nun içini kötü bir his kaplar ve tedirgin olur. Bir tehlikenin yaklaşmakta olduğunu hisseden Frodo korku ile diğer hobbitlere yoldan ayrılmaları gerektiğini söyler ve hep beraber büyük bir ağacın köklerinin altındaki oyuğa saklanırlar.

Frodo ve Kara Süvari sahnesi.
Frodo Kara Süvari’nin yaklaşmakta olduğu yöne doğru bakarken.
Hobbitler yoldan kaçarken.
Hobbitler yoldan koşarak uzaklaşırlar.

Altındaki oyuğa saklandıkları ağaç malesef gerçek olmadığı için sahnenin çekildiği yerde şuan mevcut değil, ağacın köklerini ve görünen kısmını gerçekçi şekilde maket olarak hazırlayıp çekim sırasında yolun kenarına eklemişler. Ancak hobbitlerin saklandıkları oyuk belli, sanırım sonradan birileri tarafından işaret olması amacıyla oyulmuş çünkü; The Lord of The Rings Location Guidebook isimli kitabında Ian Brodie bu sahnenin çekildiği yerden bahsederken eklediği resimde hobbitlerin gerçekten saklandıkları yeri değil de yolun diğer tarafında kalan kökleri dışarı çıkmış başka bir ağacın resmini eklemiş. Eğer toprak o zamanlarda oyuk olsaydı daha net bilgi vermek için sanırım oranın resmini koyardı ve oyuk olduğundan da bahsederdi. Kitap ilk 2002’de basılmış, bendeki ise 2004’de revize edilen extended edition versiyonu.

Kara Süvari yaklaşırken hobbitlerin altına saklandıkları ağaç.
Kara Süvari yaklaşırken hobbitlerin altına saklandıkları ağacın olduğu yer.

Kara Süvari’nin 4 hobbitin üzerine çöküp koku almaya çalıştığı bu sahne benim çok beğendiğim gerilim dolu bir sahne. Örümcek, kırkayak ve solucan gibi yaratıkların toprağın içinden kendilerini dışarıya atması detayı da kara süvarinin yarattığı korkuyu gösteriyordu. Devamında hobbitlerin Kara Süvari’den karanlıkta kaçtıkları sahneler de yine buradaki ormanlık alanda çekilmiş. Victoria Dağı’na giriş yaptıktan sonra patika yoldan yürüyerek yukarıda paylaştığım sahnelerin çekim yerlerine ulaşabiliyorsunuz. Patika yol üzerinde ‘Hobbit’s Hideway’ yazılı tahta tabelalar da sizi buraya yönlendirdiği için bulması kolay bir yerdi. Victoria Dağı yerel halkın yürüyüş, koşu ve bisiklet sürmek için uğrak yerlerinden birisi. Ayrıca dağın tepesinde Wellington şehrini panaromik olarak görebileceğiniz güzel bir gözlem alanı var.

Victoria dagindan Wellington sehri.
Victoria Dağı’ndan Wellington şehrinin çok güzel bir manzarası var.

Bree’de geçen sahnelerde hobbitler Gandalf’ı orada bulamasalar da Yolgezer (Aragorn) ile tanışırlar ve Bree’de kaldıktan sonra Rivendel’e kadar O’nu takip ederler. Bree sahneleri için yine Wellington içinde, eski bir askeri bölge olan Fort Dorset‘te filmde gördüğümüz evlerden oluşan büyük bir set kurulmuş. Ancak çekimlerden hemen sonra set komple kaldırıldığı için şuan gidip görecek herhangi bir şey yok.

Wellington’a ilk gidişimden sonra yayınladığım buradaki yazımda Yüzüklerin Efendisi ile ilgili şehirde gördüklerimi paylaşmıştım, ayrıca filmin görsel efektleri ile kostümlerini yapan Weta şirketinin workshopunu da gezip o yazıda paylaşmıştım ilgilenirseniz okuyun derim.

Orkların Ağaç Kestikleri Sahnenin Çekim Yeri

Saruman’dan aldıkları emir doğrultusunda ocaklarda kullanmak üzere orklar ağaçları devirip kesmeye başlarlar, bu sahnelerin çekimleri de ilk yazımda bahsettiğim Upper Hutt şehrindeki Harcourt Park içinde yapılmış. 2 tane ağaç kökleri ile birlikte 200 km ötedeki bir yerden kesilip parka getirilerek açılan 2 çukura demir halatlarla bağlanıp yerleştirilmiş, bu sayede aynı ağaçları farklı açılardan filme alarak defalarca devirip tekrar yerine oturtabilme imkanı sağlanmış. Ayrıca ağaçların yaprakları az olduğu için film ekibi çekim öncesi 2 hafta boyunca plastik yapay yapraklar eklemiş. Ortaya çıkan sonuç filmde görüldüğü üzere kusursuz. İki Kule‘de gördüğümüz ağaç kesme sahnesi de yine burada çekilmiş.

Isengardda kesilen ağaçlar.
Isengard’da kesilen ağaçlar, Harcourt Park.

Fırtınabaşı Sahnesi Çekim Yeri

Filmde Yüzük Tayfları‘nın Frodo ve arkadaşlarına saldırdığı yer olan Fırtınabaşı (Weathertop) Port Waikato’daki özel bir arazi içinde yer alan, kireç taşlarından oluşmuş gerçek bir tepelik bölge. Burası aynı zamanda Yüzüklerin Efendisi film çekimleri için Yeni Zelanda’nın kullanılan en kuzey noktası oluyor. Benim o zamanlar yaşadığım yer Auckland’a yakında, 100 km kadar güneyde olsa da arazi özel mülk olduğu için içeriye izinsiz girilemiyor. Fırtınabaşı olarak görünen doğal yapının yoldan da görülemediğini öğrendikten sonra gitmekten vazgeçmiştim ben. Tepenin doğal halini buradan görebilirsiniz. Fırtınabaşı’nda geçen sahneler stüdyo ortamında kurulan sette çekilmiş yani bu tepeye çıkıp da çekim yapmamışlar.

Yüzüklerin Efendisi filminde Fırtınatepesi olarak kullanılan yer.
Filmde Fırtınatepesi olarak gösterilen tepe, Port Waikato.

Arwen‘in yaralı Frodo ile ağaçların arasında Yüzük Tayfları’ndan kaçarak Ayrıkvadi’ye doğru at sürdüğü sahne yine güney adasında Queenstown’a yakın bir yer olan Dunstan Gölü civarındaki özel bir çiftlik arazisinde çekilmiş. Arwen’in at ile nehrin karşısına geçip Yüzük Tayfları ile atıştığı sahnenin çekim yeri daha önce Isildur’un ölümünde bahsettiğim Arrowtown kasabasındaki Arrow Nehri üzerinde bir yerde çekilmiş. Nazgûllerin nehrin bir kısmına kadar ilerledikleri sahne de suyun derin olmamasından dolayı burada çekilmiş, ancak suyun taşarak Nazgûlleri yuttuğu sahnenin çekimleri 20 km ötedeki Skippers Canyon içinde bir noktada çekilmiş. Skippers Canyon’a giden yol dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak gösteriliyor ve 4X4 araç var ise bu yolun kullanılması tavsiye ediliyor. Ayrıca sigorta şirketleri bu yolda yaşanabilecek kaza gibi durumları sigorta dahiline almıyor.

Ayrıkvadi Elrond’un Divanı Sahneleri Çekim Yeri

Yüzüklerin Efendisi karakterlerin boy uzunlukları

Lord Elrond‘un diyarı Ayrıkvadi (Rivendell)’de geçen sahneler için daha önce Isengard sahnelerinin çekim yeri olarak bahsettiğim Upper Hutt şehrine geri dönüyoruz. Ayrıkvadi çekimleri için film ekibi Upper Hutt’da bulunan Kaitoke Regional Park içine büyük ve detaylı bir set inşa etmiş. Setin inşası için 1999 kasımından 2000 martına kadar 30 işçi emek harcamış ve çekimler süresince de 300’den fazla kişi film için burada görev almış.

Kaitoke Regional Park’a ulaşım şehirden araç ile oldukça rahat. Parkın içine giriş yaptığınızda setin kurulmuş olduğu yer tabelalar ile size tarif edildiği için bulması kolay bir nokta. Parkta, Ayrıkvadi çekimleri için kullanılan alanda setin hangi parçalarının nerede kurulu olduğu hakkında bilgiler veren panolar da mevcut. Gezdiğim en rahat çekim yeri burasıydı diyebilirim diğer yerlerde bu tarz bilgilendirici panolar, yönlendirici tabela vs yoktu Hobbiton’u saymıyorum çünkü orada zaten rehber sizi gezdiriyor. Çekimlerin yapıldığı alanın girişine yaklaştığınızda sizi ilk karşılayan şey Yüzüklerin Efendisi ana karakterlerinin boylarının yazılı olduğu ahşap direk oluyor, Gandalf’dan uzun Aragorn’dan kısa olduğumu öğretti bana 🙂 Ayrıca filmde görmesek de resimde Sauron’a da göz eklemişler.

Evet burada geçen sahnelerden bahsedelim şimdi; Frodo uyandıktan sonra balkondan Ayrıkvadi’nin muhteşem manzarasına bakar, ardından diğer arkadaşlarına ve amcası Bilbo‘ya kavuşmanın sevincini yaşar.

Frodo balkondan Ayrıkvadi manzarasına izlerken.
Frodo balkondan Ayrıkvadi’nin manzarasını izlerken

Resimdeki sahnede Frodo’nun durduğu balkon Kaitoke Regional Park içine geçici olarak inşa edilen set parçalarından biri, diğer yapılar bilgisayarla sahneye eklenmiş modeller. Arkaplandaki manzara ve şelaleler de Yeni Zelanda’nın insan eli değmemiş en bakir toprakları olan Fiordland National Park içinden çekilip yine sahneye eklenmiş.

Çekimler tamamlandıktan sonra sete ait olan bütün yapılar kaldırılmış, bir çok alan ot ve ağaçlarla kapanmış olduğu için ilk etapta biraz hayal kırıklığı hissediyorsunuz. Ancak filmde görünen bazı ağaçları tespit edip, dokunabilmek insana yine de bir Ayrıkvadi hissi yaşatıyor. Üstelik filmde gördüğümüz taş geçit sonradan belediye ve özel bir tur şirketi işbirliği ile yerine birebir aynısı olmasa da benzer şekilde yapılarak dikilmiş.

Boromirin Ayrıkvadiye varışı.
Boromir’in Ayrıkvadi’ye varışı.

Orta Dünya’nın özgür halklarından temsilcilerin Ayrıkvadi’ye ulaşmasının ardından yapılan Elrond’un divanındaki konuşmalar ve tartışmaların sonrasında Gandalf’ın önderliğini yapacağı Yüzük Kardeşliği kurulur. Filmde Yüzük Kardeşliği’nin Ayrıkvadi’den ayrılacağı günün sabahı, Legolas bir ağacın yanından geçerek geçidin önünde midillileri ile bekleyen Hobbitler, Gimli ve Boromir’in yanına doğru gider. Bu kısa sahnede görünen ağacın bugünkü durumu aşağıdaki resimdeki gibi. Ancak resmi ters açıdan çektim; yani benim çektiğim resme göre Legolas bana doğru geliyor, diğer tarafa geçemedim ağaçlardan dolayı.

Sabah vakti Ayrıkvadide Legolasın yanından geçtiği ağaç.
Legolas’ın yanından geçtiği ağaç.

İlerleyen sahnede Ayrıkvadi’den ayrılmak üzere olan Yüzük Kardeşliği yola çıkmadan önce taş geçidin önünde bir arada Elrond’un onları uğurlayan konuşmasını dinler. Daha evvel bahsettiğim gibi taş geçidin daha ufak ölçekte bir benzeri kopyası aynı yerine dikilmiş.

Yüzük Kardeşliğinin Ayrıkvadiden ayrıldığı sahnenin çekim yeri.
Yüzük Kardeşliği Ayrıkvadi’den ayrılırken.

Bu sahne ile alakalı olarak başka herhangi bir yerde bahsedildiğini görmediğim için bir de anektod eklemek istiyorum. Üst resimdeki sahneyi her izleyişimde Boromir‘in yüzünde bir gariplik dikkatimi çekerdi, sanki 3d karakter gibi yapay bir görünümü var. Tam o sahneyi Boromir’in yüzüne bakarak izlerseniz siz de fark edersiniz. Daha sonra Ayrıkvadi sahnelerinin kamera arkası resimlerine bakarken internette aşağıdaki resme rast geldim. Kendi söylediğine göre Boromir’i oynayan Sean Bean bu sahnenin çekildiği gün Yeni Zelanda’da bile değil İngiltere’deymiş 🙂 Yani yerine resimdeki şahıs oynamış ve dijital olarak yüzünü Sean Bean ile değiştirmişler.

Yüzük Kardeşliği ve fake Boromir 🙂

Filmin içinden bir sahne olmasa da filmin reklamı için hazırlanan posterlerden birinde Legolas‘ın ok ve yayı ile birlikte yanında poz verdiği ağaç da yine burada bulunmakta.

Legolasın yanında poz verdiği ağaç.
Legolas’ın poz verdiği yerde.

Yüzüklerin Efendisi filminin çekim yerlerinden biri olarak kullanılan parkın içinden geçen Hutt River adında bir nehir var. Ayrıkvadi (Rivendell) çekimlerinin yapıldığı alanın yakınından geçiyor. Yüzüklerin Efendisi’nin İki Kule bölümünden bir sahne olsa da mekan olarak burası ile ilgili olduğu için onu da bu yazıda paylaşmayı uygun gördüm. İki Kule’de Eomer‘in, Isen Sığlıkları Savaşı sonrası Saruman’ın orkları tarafından öldürülen askerlerin arasında Theodred‘i aradığını gördüğümüz sahne bu nehir üzerinde çekilmiş.

İki Kule'de Isen Nehri olarak kullanılan nehir.
Yüzüklerin Efendisi İki Kule’de Isen Nehri olarak kullanılan nehir.

Kaitoke Regional Park oldukça hoş ve huzur veren bir havaya sahip, Ayrıkvadi sahnelerinin çekildiği yer dışında parkın başka kısımları da var. Doğa sporları yapmak için gelen insanlarla birlikte, yüzmek, ata binmek, kamp ve piknik için ziyaretçileri de oluyor. Bir de Isen Nehri olarak kullanılan nehrin üzerine kurulmuş güzel bir asma köprü var, oradan karşıdaki ormana geçip vakit varsa yürüyüş yapmak da tavsiyem olsun.

Kaitoke Regional Park içindeki asma köprü.
Hutt River, filmde Isen Nehri, üzerine kurulu asma köprü.

Nen Hithoel Gölü Sahnesi Çekim Yeri

Yüzük Kardeşliği Ayrıkvadi’den ayrıldıktan sonra Moria‘dan geçmek zorunda kalır ve Gandalf burada Balrog ile birlikte Khazad-dum’un derinliklerine düşer. Lothlorien sahnelerinin ardından kardeşlik Anduin Nehri üzerinden geçip dev heykeller Argonath’ı gördükten sonra Nen Hithoel gölünden Amon Hen kıyılarına ulaşarak karaya çıkarlar. Film’de Nen Hithoel gölü olarak görünen göl Yeni Zelanda’nın güney adasında Queenstown ve Te Anau arasında kalan Mavora Gölü‘nün kuzeydeki parçası. Ateş yakıp bir süre dinlendikleri sahneler de bu gölün kıyılarında çekilmiş.

Yüzüklerin Efendisi filminde Nen Hithoel Gölü olarak görünen yer.
Yüzük Kardeşliği, Amon Hen kıyılarına çıkarken görünen manzara.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Yüzük Kardeşliği’nin kayıkları ile kıyıya yanaştıkları sahnede sol taraftaki yamaçta görünen kayalıklar cgi ile eklenmiş, ileride görünen dağlar bulutlar ile kapatılmış, gölün ucunda görünen sivri kaya ve şelale de tabii ki gerçekte yok 🙂

Amon Hen Sahnelerinin Çekim Yerleri

İlerleyen sahnede Yüzük Kardeşliği Amon Hen’de Uruk-hai ve orkların saldırısına uğrar, Aragorn orklar ile çarpışırken Frodo bir ağaca sırtını yaslayıp yanından geçen uruk hailerden saklanır. Amen Hen’de geçen bu sahneler Mavora Gölü’nün hemen kenarındaki ormanlık alanda çekilmiş. Frodo’nun saklandığı ağaç gölün kıyısından ormanın içine doğru 5 dakikalık yürüyüş mesafesi uzaklıkta, aşağıda resimlerini paylaştığım diğer noktalar da yine bu ağacın civarında yer almakta.

Amon Hen'de orkların saldırısı sırasında Frodonun saklandığı ağaç.
Amon Hen’de orkların saldırısı sırasında Frodonun saklandığı ağaç.

Frodo’nun sol tarafında devrilmiş bir ağacın kütüklerinin arasında saklanan Merry ile Pippin ona seslenir, fakat Frodo gruptan ayrılıp yalnız ilerlemeyi kafasına koymuştur, bu sorumluluk ona aittir.

Amon Hende Merry ile Pippinin saklandıkları ağaç kovuğu.
Amon Hen’de Merry ile Pippin’in saklandıkları ağaç kovuğu.

Merry ile Pippin, Frodo’nun düşüncesinin farkına varıp saklandıkları yerden çıktıktan sonra orkların dikkatini dağıtmak için kendilerini açığa vererek Frodo’ya kaçması için fırsat yaratırlar. Bu arada saklandıkları devrik ağaç aslında Frodo’nun yaslandığı ağaçtan bir 10 metre kadar daha ormanın içinde yer almakta ancak filmde biz onları sanki yan yanalarmış gibi görürüz.

Merry ve Pippin orkların dikkatini kendilerine çekerken.
Merry ile Pippin, Amon Hen.

Bu bahsettiğim sahnelerin yanı sıra orkların Lurtz ile ormanda ilerlediklerini ilk gördüğümüz sahne, henüz kardeşlik nehirde ilerlerken, yine bu ormanlık alanda çekilmiş hatta üzerine basıp geçtikleri ağaç kütüğü Merry ve Pippin’in saklandıkları ağaç.

Uruk hai ve ork ordusunun üzerine bastıkları ağaç.
Uruk hai ve ork ordusunun Amon Hen’e ilerledikleri sahnedeki ağaç ile Merry ve Pippin’in saklandıkları ağaç aynı.

Yukarıda bahsettiğim sahneler Mavora Gölü’nün yakınında çekilmişken, kahramanlarımızın uruk-hailerden oluşan grup ile savaştıkları sahneler bu lokasyonun dışında çoğunlukla yine Queenstown içindeki Closeburn ve Paradise‘da bulunan özel mülk alanlarında çekilmiş, ve ziyarete açık değiller.

Frodo saklandığı ağacın dibinden ayrıldıktan sonra koşarak kayıklarını bıraktıkları yere, gölün kıyısına geri döner, bir süre yüzük elinde düşündükten sonra tek başına Mordor‘a doğru ilerlemek için kayıklardan birine atlayıp karşı kıyıya doğru kürek çeker.

Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliğinin sonunda Frodonun ayrıldığı yer.
Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği’nin sonunda Frodo’nun tek başına yüzük elinde düşündüğü yer.

Fakat can dostu Sam tabii ki O’nun yalnız gitmesine izin vermeyecek ve boğulmayı göze alarak kendini kayığa aldıracak. Burada tekrar Mavora Gölü’nü ve karşı kıyıyı görüyoruz. Karşıya geçtikten sonra Frodo ve Sam’in önünde Mordor’a doğru aşmaları gereken Emyn Muil‘in kayalık toprakları ve bir de takipçileri var.

Frodo ve Samin yüzük kardeşliğinden ayrıldıkları sahne.
Frodo ve Sam beraber Nen Hithoel’in karşı kıyısına doğru kürek çekerken.

Diğer kıyıda kalan Aragorn, Gimli ve Legolas Frodo ile Sam’i kendi yollarını çizmeye bırakır ve uruk-hailere esir düşen Merry ile Pippin’i kurtarmak için peşlerinden gitmeye karar verirler. Filmin ilk bölümü Yüzük Kardeşliği’nin en hüzünlü kısmı burada izlediklerimizdi. Gandalf’ın ardından Boromir’in de düşmesi ve kardeşliğin üçe bölünmesi içimizi burkuyor. Fakat ayrı da olsalar birbirlerine bağlı kalıyorlar ve amaçlarına ulaşana kadar birbirlerini kollayıp destek olmaya söz veriyorlar.

Yüzük Kardeşliğinin ayrıldığı yer Amon Hen.
Frodo ve Sam’in ayrılışından sonra.

Buraya kadar yazdıklarımla Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği filminin çekim yerlerinden gezdiklerimi paylaşmış oldum, biraz da çekimlerin yapıldığı bu bölge hakkında bilgi paylaşayım. Nen Hithoel olarak gördüğümüz Mavora Gölü‘nün kenarında karavan ile gelmiş insanlar vardı, bölge için popüler bir kamp alanıymış burası. Olur da bir gün buraya kadar gelirseniz belki bir gece kalmayı da düşünebilirsiniz. Ayrıca gölde sezon açıldığı zaman balık da tutuluyormuş fakat tutabilmek için lisans ya da izin gerekmekte. Gölün suyu demir gibi soğuktu, Sean Astin’in (Sam) suya girdiği sahnelerin her tekrarı için kıyafetlerini değiştirip tekrar ısınması gerekmiş. Yüzüklerin Efendisi’nin kamera arkası çekimlerini izlediyseniz Sam’in (Sean Astin) Frodo’yu yakalamak için göle koşarak gittiği sahnenin çekimleri sırasında suyun içindeki keskin bir cisim yüzünden ayağı ciddi şekilde yaralanıyor ve hemen helikopter ile hastaneye gönderiliyor. Bu arada buraya ulaşan araba yolu asfalt olsa da son 40 dakikalık kısmı çakıllı yol üzerinde geçtiği için hızı oldukça yavaş tutmak gerekiyordu ve bu nedenle tahmin ettiğimden geç varmıştım.

Amon Hen yolunda koyun sürüsü.
Bir de dönüşte yolumuz bir koyun sürüsü tarafından kesilmişti 🙂

Yüzüklerin Efendisi film çekim yerleri ile ilgili yazımın 2. bölümünü de burada sonlandırıyorum yakın zaman içinde yayınlayacağım 3. bölümde serinin İki Kule ve Kralın Dönüşü filmlerinden sahnelerin çekim yerlerini paylaşacağım.

Görüşmek üzere!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here