Wellington’ın hemen merkezinde liman bölgesindeki Queens İskelesi’nin yakınında yer alan Yeni Zelanda Müzesi ya da diğer adı ile Te Papa Tongarewa 36.000 m2 ye yayılan 6 katlı yapısı ile ülkenin hem milli hem de en büyük müzesi ünvanına sahip. İçerisindeki sergilerde başta Gelibolu Savaşı, Yeni Zelanda’nın antik zamanlardan bugüne tarihi, Maoriler, Pasifik Kültürü, sanat, fotoğrafçılık ile ilgili eserlere ev sahipliği yapmakta. Ayrıca müzenin koleksiyonları içinde yer alan eserlere websitesinden online olarak da ulaşabiliyorsunuz. En güzeli ise Te Papa Müzesi’ni turist de olsanız ücretsiz girip gezebiliyorsunuz. 🙂 İçerideki galeri ve sergi alanlarında neredeyse bir gününüzü harcayabilirsiniz. Müzeye giriş yaptığınız zaman hemen sağda danışma bölümü bulunmakta ve buradan müze içerisindeki sergi ve galeriler ile ilgili bilgilerin yer aldığı ücretsiz broşür ve haritalardan alabiliyorsunuz.

yeni-zelanda-te-papa-muzesi-1
Yeni Zelanda Te Papa Muzesi

Yeni Zelanda Te Papa Müzesi Sergileri

Müzenin içinde Maoriler ile İngilizler arasında yapılan savaşlar hakkında bilgiler ve eserlerin yer aldığı galeri, Yeni Zelanda’nın jeolojik oluşumu ve volkanlarını, Maoriler’in tarihi ve kültürlerini, Yeni Zelanda’nın geçmişten bugüne kuşları ve yaban hayvanlarını konu alan sergiler gibi bir çok başka sergi de yer almakta. Hatta bunlardan birinde deprem simulasyonu yapılan bir ev vardı. Normal dayalı döşeli bir ev ve içine girdikten sonra tv de yayın başlıyor ve belirli bir süre sonra deprem oluşup evi sallayarak size o anı yaşatıyor aynı zamanda devrilen dolap, kırılan tabak, çanak sesleri vs de geliyor. Bizim ve muhtemelen diğer ziyaretçilerin de en çok ilgisini çeken sergi olduğunu düşündüğüm ve Gelibolu Savaşı’nı konu alan Gelibolu: Savaşımızın Boyutu (Gallipoli: The Scale of Our War) isimli sergi oldu. Müze içerisindeki bütün sergiler ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz ancak ben özellikle Gelibolu Sergisi hakkında yazmak istiyorum.

Gelibolu Sergisi dev balmumu heykelleri

Gelibolu: Savaşımızın Boyutu Sergisi

Gelibolu Savaşı’nı Yeni Zelandalı askerler merkezinde konu alan bu serginin içini gezerken şimdiye kadarki en etkileyici müze sergisini gezdiğimi farkettim. Herşey o kadar etkileyici, ve dokunaklıydı ki savaşın acısını, hüznünü, şiddetini size derinden hissettiriyordu. Sergi alanı içerisinde insan boyutunun 2.4 katı büyüklüğünde asker modelleri yer almaktaydı ve her bir model o kadar gerçekçi ki sanki savaş sırasında yaşanmış bir anın dondurulmuş kesitini o zamana ışınlanıp izliyormuşsunuz gibiydi.

te-papa-muzesi-gelibolu-sergisi-3
Gelibolu Sergisi dev balmumu heykelleri

Ayrıca bu dev insan modelleri Yüzüklerin Efendisi filminin efektlerini ve kostümlerini de yapan Weta Şirketi’nin sanatçıları tarafından yapılmış ve biz Weta Cave içinde gezerken bir tane daha yapılmaktaydı. Nasıl yapıldığı ile ilgili ufak bir sunum da yapmışlardı; o saç ve kıl tanelerinin her biri el ile tek tek yerleştirilmekteydi ve bir insan modelinin tamamlanması ortalama 24.000 saati buluyormuş. Gerçekten büyük emek harcanan ve muhteşem detaylı çalışmalardı her biri.

yeni-zelanda-muzesi-gelibolu-sergisi-3
Yeni Zelada Gelibolu Sergisi

Sergi içinde ayrıca savaşın gidişatını anlatan 3 boyutlu zemin üzerine projeksiyonlu canlandırmalar ve modellenmiş gerçek boyutlu cepheler bulunmaktaydı. Bunların dışında Gelibolu’dan getirilmiş Osmanlı askerlerine ve Yeni Zelanda askerlerine ait eşyalar da sergilenmekteydi. Ayrıca ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de resmi ile hayatını kaybeden Anzak askerlerinin annelerine yazdığı mektuplardan sözleri de duvarlara yazmışlardı.

yeni-zelanda-muzesi-ataturk-gelibolu
Yeni Zelanda Muzesi Turk askerleri ve Ataturk

Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar!
Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.

Yeni Zelanda Müzesi’ndeki Gelibolu Sergisi’ni, Wellington’a yolu düşen her Türk’e kesinlikle görmeden dönmemeleri gerektiğini belirtecek kadar tavsiye ederim. Yeni Zelanda – Te Papa Tongarewa Müzesi, her gün sabah 10:00 dan akşam 18:00 e kadar her gün açık, sadece Christmas Günü (25 Aralık) kapalı. İçeri giriş için de hiçbir ücret ödemeden ücretsizce gezebiliyorsunuz.

Wellington’daki Yüzüklerin Efendisi başta olmak üzere Tolkien’in Orta Dünyası’ndan izler hakkındaki yazımı buradan, Yeni Zelanda Meclis Binası ve şehirdeki diğer gezilmesi gereken yerler ile ilgili yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumu yazın!
İsminizi yazın