2015 yılının Eylül ayındaki Kurban Bayramı tatili için İsveç gezisi planlarken İsveç’in kuzeyine gidip kutupa doğru biraz yaklaşarak Kuzey Işıkları (Aurora) gözlemlemek için şansımızı deneyelim istedik ve Kuzey Işıkları’nın en iyi gözlemlenebileceği yerlerden biri olan Kiruna şehri ile Abisko köyünü rotamıza ekledik. Buna göre ilk günü Abisko’da, ikinci günü Kirunada ve geri kalan iki günümüzü de Stockholm içerisinde geçirecektik. Aurora’yı basitçe açıklamak için; Güneş’ten gelen ışınların içerisindeki enerji yüklü parçacıkların atmosferimizdeki elementler ile girdikleri etkileşim sonucu ortaya çıkan enerji ile bize sundukları ışık ve renk gösterisi diyebiliriz. Manyetik kuvvetin kutuplara yakın bölgelerde daha fazla olmasından dolayı kutuplara yakın bölgelerde gözlemlenmekte. Kuzey Kutup Bölgesi’nde olanlar Aurora Borealis, Northern Lights, Kuzey Işıkları Güney’de olanlar da Aurora Australis ya da Southern Lights, Güney Işıkları olarak adlandırılıyor. Auroralar hakkında daha detaylı bilgi için burayı okumanızı tavsiye ederim. Aurora fotoğraflarını ilk gördüğüm zaman ölmeden evvel görmem gerek diye düşünmüştüm, internette özellikle yabancı aurora avcısı diyebileceğim gezginlerin çektikleri resimler gerçekten etkileyici. Mesela Alaska’da yaşayan Brezilyalı bir Aurora fotoğrafçısının çektiği resimlere buradan bakmanızı tavsiye ederim.

Kiruna’ya İstanbul’dan direk uçuş seferleri olmadığı için THY, Pegasus ya da Atlas Global şirketlerinden Stockholm Arlanda Havalimanı’na bilet alıp ardından Fly SAS ya da Norweigan Airline şirketlerinden birisinden aldığınız bilet ile Kiruna’ya uçuş gerçekleştirebiliyorsunuz. Stockholm’den Kiruna’ya geçerken fiyatı uygun olduğu için Norwegian Airline’dan, Stockholm’e dönerken ise yine fiyatı daha uygun olduğu için Fly SAS’den bilet almıştık. Siz de erkenden fiyatları kontrol ederek bu tarz havayolu kombinasyonları ile maliyetleri düşürebilirsiniz.

Stockholm’e Giriş

23 Eylül 2015 Kurban Bayramı’nın arefesi akşamı saat 21:30 uçağına binerek Sabiha Gökçen’den Stockholm Arlanda Havalimanı’na doğru havalanıp gece 12:30 gibi iniş yaptık. Pasaport kontrol noktasına gittiğimizde bizim uçağın yolcularından başka bekleyen yolcu yoktu ve pasaport kontrol bölgesinde 3 tane pasaport kontrol görevlisi vardı. Bunlardan birisinin önünde bekleyen sayısı diğerlerine göre oldukça azdı işimiz çabuk bitsin diyerek o tarafa zıpladık fakat biraz sonra görevlinin tavrını görünce pişman olduk. Pasaport görevlisi bir bayandı lakin siması ve tavırları çok aksi dahası muhatap olduğu kişiler ile konuşurken de basbayağı kızarak konuşuyordu. Kadının bu tavırlarını görenler yavaş yavaş sıradan kopup yan taraftaki diğer kontrol noktalarına yöneliyordu, en son iki önümüzdeki ziyaretçi ile baya hararetli bir tartışma yaşanıyorken biz de bayan ile muhatap olmak istemeyip yan taraftaki sıraya dahil olduk. Lakin ayrıldığımız sıradaki yolcular bitince aynı kadın yan sıradaki bizi çağırdı 🙂 İçimden haydi Bismillah diyerek gişeye gidip merhaba dedim. Bir anda karşımızda sanki bambaşka birisi belirdi kadının tavırları ve konuşması gayet kibar ve hoş bir hal almıştı. Hal hatır sorduktan sonra ne için geldiğimizi, nerede kalacağımızı sordu. Stockholm ve Kiruna’yı gezeceğimizi, şansımızı yaver giderse Aurora görmeyi umduğumuzu söyledik. Aurora’nın ne olduğunu anlamadı fakat Kuzey Işıkları deyince anlayıp, şansımızın zor olduğunu bu aralar havanın hep bulutlu ve yağmurlu olduğunu rapor edip keşke daha sıcak zamanda gelseydiniz dedikten sonra umarım görebilirsiniz diyerek pasaportumuzu damgaladı. Gerçekten şaşırmıştık bize gelene kadar bu tavrından eser yoktu 🙂 Bu arada söylediklerinde haklıydı biz Kuzey Işıkları’nı Abisko’da görmeyi umuyorduk, Kiruna’da hava genelde bulutlu olarak görünüyordu fakat Abisko’da gökyüzü gece Kiruna’ya göre daha temiz görünüyordu. Passport kontrol işlemlerini tamamladıktan sonra sabah 10:30’daki Kiruna uçağımızın saatine kadar havaalanı içerisinde uyumak için uygun bir yer aramaya başladık.

Stockholm Arlanda Havalimanı Hakkında

Arlanda Havalimani Plani
Arlanda Havalimani Plani

Stockholm Arlanda Havalimanı uçuşlara 24 saat açık fakat içerisindeki restoranlar ve mağazalar akşam vakti kapanmaya başlıyor. Biz havalimanına indiğimizde açık herhangi bir mağaza, restoran vs yoktu ve havalimanının içerisinde az sayıda insan vardı. Havalimanının 2,3,4 ve 5 nolu olmak üzere dört adet terminali var, 3 ve 4 nolu terminallerden iç hat uçuşları, 2 ve 5 nolu terminallerden de uluslararası uçuşlar yapılmakta. Türkiye’den gelen THY ve Pegasus uçakları 5 nolu terminale, Atlas Global’ın uçakları ise 2 nolu terminale iniş yapıyor. Saat gece 1:00 e yaklaştığı için otele para vermeyip havalimanı içerisinde sabahladık. Eğer siz de bizim gibi bir gecenizi havalimanı içerisinde geçirmeyi düşünürseniz size uyuklamak için Sky City alanını tavsiye ederim.

Havalimani icindeki SkyCity alaninda sabah karsi
Havalimani icindeki SkyCity alaninda sabah karsi

Bu alanda yiyecek, içecek ve alışveriş için mağazalar bulunmakta, ayrıca uzun koltukların olduğu bir alan mevcut ve geceyi bu alandaki koltukların üzerinde uyuyarak geçirebilirsiniz. İnsan sayısı fazla olmadığı için gayet de sakin ve sessiz oluyor. Bavul veya çantalarınızı saklamak isterseniz hem 2 hem de 5 nolu terminal noktalarında ücretli bagaj emanet kasaları bulunmakta, ödeme için kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Havaalanının 3 saate kadar ücretsiz wi-fi hizmeti de var 3 saatten sonrası için ücret talep ediyor. Lakin Sky City’de bulunan Mcdonalds’ın yakınında bir yerde olursanız oranın ücretsiz wi-fi’nı da kullanabilirsiniz.

Stockholm Arlanda Havalimani ici
Stockholm Arlanda Havalimani ici

Stockholm’den Kiruna’ya Transfer

Geceyi uyuklayarak geçirdikten sonra sabah kahvaltımızı pistin manzarasına karşı yaptık ve 4 nolu iç hatlar terminal’ine doğru gidip Norwegian Havayolları’nın Kiruna uçağında yerimizi aldık. Biraz da uçakta uyukladıktan sonra Kiruna için iniş anonsu ile birlikte uyandım ve camdan aşağıya baktığımda manzara resimdeki gibiydi; yarı çorak toprak ve irili ufaklı göller.

Ucaktan Kiruna manzarasi
Ucaktan Kiruna manzarasi

Kiruna Şehri Hakkında

Tarihte Kiruna’ya ilk yerleşim 6000 yıldan daha önce bölgeye gelen Samiler ile başlamış. Kiruna ismi Samiler’in Kiirunavaara Dağı yakınlarında sıkça görünen bir kuş türüne verdikleri ‘girona’ isminden gelmekteymiş. Genel olarak demir madenciliği ile bilinen bir şehir ve şehrin kalkınması buradaki madencilik faaliyetleri ile başlamış. İlk madenciler 17. yy başlarından itibaren bölgeye gelmeye başlamışlar. Bölgenin demir yatakları açısından çok zengin olduğunun anlaşılmasından sonra 1800lerin sonundan itibaren demiryolu inşaatları başlatılmış. 1890’da devlet tarafından LKAB madencilik şirketi kurulup 1902 yılında da demiryolunun tamamlanması ile birlikte bölgede demir çıkarma işlemlerine başlanmış ve bu tarih Kiruna`nın şehirleşmesinde bir dönüm noktası olmuş. Demir madeninde çalışan işçiler ve aileleri için evlerin, okulların, sosyal alanların kurulması ile şehirleşmeye başlayan Kiruna bugün 18.000 civarında bir nüfusa ev sahipliği yapıyor.

Geçmişten bugüne 100 yıldan fazladır bölgeden, özellikle Kiirunavaara Dağı’ndan demir madeni çıkarılmakta ve artık şehirin altına doğru ilerleyen kazılar şehir altyapısına zarar vermeye başlamış. Giderek artan tehlikeye karşı da çözüm olarak şehri taşımaya karar vermişler. Yani şehirdeki evler, okullar, parklar hatta 100 yıllık Kiruna Kilisesi ile belediye binası dahil yavaş yavaş 3 km doğuya taşınacak. Binaların bazıları yıkılıp yeniden yapılacakken bazı binalar ise vinç ile kaldırılıp kamyon ile eşya taşır gibi taşınacak. Tabi bu taşınma işleminin 20-30 yıllık bir süre içerisinde tamamlanması öngörülüyormuş. Kiruna’da çıkarılan demirin yüksek kaliteli olması, şehir ekonomisinin çoğunlukla buradaki demir madenciliği ile alakalı olması ve şehrin altındaki demir rezervinin geçen yüz yıl boyunca Kiirunavaara Dağı’ndan çıkarılan demirden daha fazla olduğunun anlaşılması bu kararın alınmasındaki etkenlerden. Şehrin taşınması ile ilgili projeyi düzenleyen White Arkitetker firmasının hazırladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ayrıca Kuzey Kutup Daire’sinin kuzeyinde yer alan şehirde günler; Mayıs ayının sonundan Temmuz ayının ortalarına kadar sürekli gündüz, Aralık ayının ortalarından Ocak ayının başına kadar da hep karanlık geçiyor. Buradan da detaylı olarak gece gündüz sürelerini tarihsel olarak görüntüleyebilirsiniz ve gezi planınızı bu gece gündüz sürelerini dikkate alarak yapabilirsiniz. Kuzey Kutup noktasına yakın olmasından dolayı Kiruna’nın havası yıl boyunca genellikle soğuk seyrediyor. Kiruna, Kuzey Işıkları’nı (Northern Lights) yani Auroraları en iyi gözlemleyebileceğiniz yerler arasında olduğu için buraya gelen turistlerin amacı da genellikle kuzey ışıkları. Ancak kuzey ışıklarını şehir merkezinde görmeniz ışık kirliliğinden dolayı zor olacağı için şehir merkezinin dışına doğru kaçmanız gerekiyor. Bunun için en iyi seçenek ise Abisko.

Kiruna’dan Abisko’ya Transfer

Kiruna Havalimanı’ndan Abisko’ya geçmek için Kiruna Havalimanından kalkıp Norveç’in Narvik şehrine kadar giden 91 nolu otobüslere binerek Abisko’da inebilirsiniz. Yalnız bu hat Şubat’ın 15’i gibi seferlere başlayıp Eylül’ün sonundan itibaren seferlerini sonlandırmakta. Eğer seyahat tarihiniz bu aralığın dışında ise dikkat etmenizde fayda var. Buradan 91 nolu hattın Şubat 2017’den itibarenki sefer saatlerini görüntüleyebilirsiniz. Online olarak bilet almak için de buraya bakabilirsiniz. Diğer bir seçenek de Hovalls otobüsleri ile şehir merkezine gidip ardından tren ya da otobüs ile Abisko’ya geçebilirsiniz. Tren bileti almak için burayı kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak da örneğin buradaki gibi, özel transfer hizmetlerinden satın alarak havalimanından Abisko’ya direk geçebilirsiniz tabi daha yüksek maliyetli olarak. 

Kiruna Havalimani inis sonrasi beklerken
Kiruna Havalimani inis sonrasi beklerken

Kiruna Havalimanı küçük bir havalimanı olduğu için bagaj işlemleri de çok fazla vakit almıyor. Kısa bir bekleyişin ardından bagajımızı aldıktan sonra havalimanının dışına çıkıp Hovalls otobüsünün gelmesini bekliyoruz. Hovalls otobüslerinin seferleri Stockholm-Kiruna arasındaki uçuş sefer saatlerine göre düzenlenmiş ve uçak Kiruna’ya indikten 30 dakika sonra otobüs kalkıyor. Uçak seferlerinde değişiklik olursa otobüs seferlerinde de ona göre değişiklik yapılıyor. Biletinizi otobüse binerken şoförden satın alıp nakit yada kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz. Bilgi için buraya bakabilirsiniz. Biz havalimanından şehir merkezine Hovalls otobüsü ile geçmiştik. 

Maxus Roketi - Kiruna
Maxus Roketi – Kiruna

Duraktan biraz ayrılınca yol kenarinda dikilmiş bir uzay roketi var. Maxus adındaki roket Kiruna’nın yakınlarındaki Esrange Uzay İstasyonu’ndan uzaya fırlatıldıktan sonra aynı ölçülerdeki bu modeli İsveç Uzay Şirketi (SSC) tarafından Kiruna’ya hediye edilmiş. Kiruna Bus Station’dan yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüşten sonra Kiruna Kilisesi’ne ulaştık. Buradan yürüyüş rotasını görebilirsiniz.

 

Kiruna Kilisesi, yukarıda bahsettiğim maden şirketi LKAB tarafından Kiruna halkı için yaptırılmış ve 1912’de tamamlanmış. Komple ahşap olan kilise tasarım olarak da yerli halk olan Samiler’in kültüründeki çadırların (goahti) şekline benzetilerek üçgen çatılı olarak tasarlanmış. 2001 yılında İsveç’in en güzel yapısı olarak seçilmiş. Kilise’nin etrafı yeşil, oldukça sessiz ve sakin gerçi Kiruna şehir olarak zaten kendisi sakin ve sessiz, insanların kendi halinde takıldıkları bir şehir.

Kilisenin yanına yaklaşırken etrafta kimseler yoktu, içeriye girip biraz vakit geçirdikten sonra 3-4 kişi daha giriş yaptı. Kilise’nin içinde, daha sonra Stockholm’deki Storkyrkan Katedrali’nin içinde ve Gamla Stan meydanında da göreceğimiz, Aziz George’un ejderha ile olan mücadelesini konu alan tahtadan oyma bir heykel de bulunmakta. Bu heykelin hikayesi yani Aziz George ve ejderha ile ilgili hikayenin konusu hakkında Stockholm gezisinin içinde yazacağım.

Kiruna Belediye Binasi - Stadshuset
Kiruna Belediye Binasi – Stadshuset

Kilise’den çıktıktan sonra şehir merkezine doğru yaklaşık 10 dakika kadar yürüyoruz ilk olarak saat kulesinin olduğu belediye binası Stadshuset’e girerek içini geziyoruz. Binanın alt katında ortada şehirin maket modeli ve yerli halk Samiler`in eski yaşam tarzları ile ilgili bazı sanat eserleri sergilenmekte, yan tarafta da bir cafe bulunmakta. Binanın üst katlarında da tıpkı sergi alanı gibi çeşitli sanat ürünleri sergilenmekte ve aynı zamanda memurlar işlerini yapmakta. Kiruna’da gezilecek yerlerden biri olarak listeye eklenebilir burası da. Aşağıdan yukarıya bütün katları gezdikten sonra tekrar zemin kata inip kafede oturarak Abisko trenine binmeden önce biraz dinlenelim dedik. Zaten dışarısı da oldukça soğuktu. Kafede çayımızı alıp bisküvi ile beraber içmeye başlamıştık ki binadaki çalışanlar yavaş yavaş yanımıza gelip kafeyi doldurmaya başlamıştı. Sanırım çay molası vermişlerdi, biz de iyi zamana denk getirdik molayı. Böylesi yabancı bir ortamda bulunurken insanları gözlemlemek hoşuma gider, demek istediğim yetiştiğim topluluktan, kültürden çok farklı başka bir kültürün, dilin parçası olan bir toplumun içinde bulunduğum zaman o insanların konuşma tarzlarını, gülüşlerini, yemek yiyişlerini, içişlerini ne bileyim dış görünüşlerini (negatif manada söylemiyorum) süzerek incelemekten bahsediyorum. Bir yandan çay bardağımın içine bisküvimi bandırırken diğer yandan çevremizdeki insanları izliyordum. 🙂 Bu biraz da o kültür ve toplum hakkında önizleme sağlıyor aslında.

Samiler ile ilgili bir calisma
Samiler ile ilgili bir calisma
Kiruna Sehir Maketi
Kiruna Sehir Maketi

Çaylarımız bittikten sonra Abisko yolculuğu için aşağıya süzülen yolda tren istasyonuna doğru yürüdük.  

Abisko Treni -Kiruna
Abisko Treni – Kiruna

Kiruna’dan Abisko’ya tren yolculuğu 1 saat kadar sürüyor ve yolculuk da gayet zevkli ve konforlu. Trene biniş yaptıktan sonra bir bayan gelip biletlerimizi kontrol ederken, 15 dakika kadar sonra tren içindeki kafenin aktif olacağını istersek bir şeyler içebileceğimizi söylemişti. Ben de zamanı gelince gidip birer kahve aldım ve yanımızdan akıp giden manzara eşliğinde kahveden yudumlayarak Abisko’ya kadar yolculuğun keyfini çıkardık.

Abisko Kasabası Hakkında

AbiskoAbisko, Kiruna’nın kuzeyinde yer alıyor ve İsveç’in en kuzey yerleşim yerlerinden biri. Nüfusu 2005 sayımına göre sadece 85 olan küçük bir köy. Bölgede binlerce yıldır Sami insanları yaşamaktaymış. Kiruna’dan çıkarılan demirin Norveç’e taşınması için kurulan demiryolu hattının buradan geçmesi burayı bir durak haline getirmiş ve günümüzde de bilhassa Aurora gözlemcilerinin uğrak noktası haline gelmiş. Alan geniş nüsuf da olmadığından evler müstakil ve bahçeli, apartmanlar yok. İçerisindeki en önemli turistik alan 77 km² lik bir alanı kaplayan Abisko National Park. İçerisinde ayı, vaşak, porsuk, geyik, kartal ve diğer yabani kuş türlerini de barındıran Park; doğa ile başbaşa bulunmayı, tracking, hiking gibi doğa sporlarını sevenler için harika bir yer. Ayrıca içerisinde deniz seviyesinden 900 metre yüksekte kurulmuş Aurora Sky Station adında bir Aurora gözlem evi de bulunmakta. Lakim bu gözlem evi belli dönemlerde açık olduğu için biz gittiğimizde kapalı olduğundan ziyaret etmedik.

Abisko Scientific Research Station'a ait binalara giden yol
Abisko Scientific Research Station`a ait binalara giden yol

Abisko National Park ile köyün arasında bir de dünyanın farklı noktalarından gelen bilim adamlarının bilimsel araştırmalar yaptığı Abisko Scientific Research Station (Abisko Bilimsel Araştırma İstasyonu) bulunmakta ve içinde ekolojik, jeolojik, meteorolojik ve iklim değişikliği ile ilgili araştırmalar, ölçümler yapılmaktaymış. Abisko’nun içinde 2 adet tren istasyonu var; birisi Abisko Turiststation; National Park’ın hemen yanında yer alıyor, diğeri de Abisko Östra durağı yerli halkın olduğu bölgeye daha yakında yer alıyor.

Abisko Guesthouse
Abisko Guesthouse

Kiruna’dan 1 saatlik yolculuğun ardından Abisko Östra durağında trenden inip konaklamak için önceden rezervasyon yaptığımız Abisko Guesthouse’a doğru yürüdük. Guesthouse’lar hotellere göre hem ekonomik olması hem de bulunduğu yerel bölgenin kültürünü de yansıtması dolayısıyla daha sıcak bir seçenek. Genellikle guesthouselarda ortak kullanıma açık mutfak alanı (içinde mutfak malzemeleri ile beraber) oluyor ve burada kendi yemeğinizi hazırlayabiliyorsunuz. Abisko’daki guesthouse ise bildiğiniz ev dairesi gibi. İçinde banyosu, yatak odası, oturma odası ile mutfağı bulunan tuvaletinde taharet musluğu olmamasına rağmen oldukça hoş bir yerdi. Ayrıca bir diğer güzelliği ise odanızın camından baktığınız zaman gündüz uçsuz dağlar ile Tornetrask gölünü, gece ise eğer bizim gibi şansınız yaver giderse Kuzey Işıkları’nı dahi oturduğunuz yerden izleyebilirsiniz.

Guesthouse'un oturma odasi
Guesthouse’un oturma odasi
Mutfaki kismi - Abisko Guesthouse
Mutfak kismi

Tren istasyonundan guesthousea 5 dakika kadar bir yürüyüşün ardından ulaşıp check-in işlemlerini yaptıktan sonra dışarı çıkıp guesthouseun alt tarafındaki yoldan Abisko National Park’a doğru hava kararmadan önce bir keşif yürüyüşü yaptık. Biraz yürüyüşün ardından guesthouseun karşısındaki marketten aldığımız malzemeler ile kendimize göre bişeyler hazırlayıp akşam yemeğimizi yedik. Yemekten sonra yavaştan hazırlanıp saat 8 gibi dışarıya çıktık. Gökyüzü gayet açık ve hava sıcaklığı da 5 dereceyi gösteriyordu, çok rüzgar yoktu fakat dışarısı daha soğuk hissettiriyordu. Çalılık ve ağaçların arasında yürüyoruz, etrafta doğal olarak kimse yok çıt çıkmıyor, sırt çantamın içindeki eşyaların takırtısından başka ses duymuyoruz arasıra da ana yoldan geçen araçların sesleri geliyor ve zifiri karanlık. Yanınıza kesinlikle aydınlatma alın. Türkiye’de bu koşullarda yürüyor olsanız tecavüze uğrama ihtimalinizi değerlendirmeniz gerekir lakin burada en fazla karşınıza bir hayvanat ya da başka bir turist çıkabilir. Buraya gelen bazı insanlar bu bölgede günlerce çadırda kalıyor. Kendimize uygun bir yer seçtikten sonra çıkarken aldığımız battaniyeler ile alanımızı belirleyip, bişeyler içip atıştırarak beklemeye başladık. Saat 9:00’u geçtikten sonra beklediğimiz an gelmişti ve gökyüzünde yeşil ışık şovu başlamış, bir anda ortaya çıkmışlardı. Gerçekten hayatım boyunca şahit olduğum eşsiz anlardan biriydi. Kuzey ışıkları sabit şekilde durmuyor sürekli hareket haklinde ve sanki gökyüzünde akan bir nehir misali ilerliyor gibilerdi. Bir ara bitiyor gibi olup daha sonra başka noktadan tekrar gelmeye başlıyordu. Fotoğraf çekmeyi çok istedim fakat kullandığım kamera (Pentax Q10) ile çekmeyi başaramadım. Sadece parlak ayı fotoğraflayabildim malesef o andan hatıra olarak elimde paylaşacak bir fotoğrafım yok. Ortam çok karanlık olduğu için kameram aurora ışıklarını yakalayıp fotoğraflayamıyor, bunun için profesyonel kameralardan birine sahip olmak ve manuel ayarlarını iyi öğrenmek gerekiyor. Fotoğraf çekmeyi başaramayınca oturup izleyerek anın keyfini çıkardık. Gueshouse a tekrar döndüğümüzde pencereden Aurora ışıklarını hala görebiliyorduk. Şöyle bir düşününce merak ediyorum, biz bu olayın tam olarak ne olduğunu bilimsel açıklamaları ile öğrenip anlayabiliyoruz. Fakat bundan binlerce yıl öncesinde bu ışıkları gören insanlar neler düşündü acaba, hayal güçleri ile neleri bu ışıklar ile ilişkilendirdiler kim bilir.

Abisko National Park
Abisko National Park

Ertesi gün sabah kahvaltı yapar yapmaz yürüyüş için Abisko National Park’a gittik. Yürürken ağaçların arasında bir Sami çadırı vardı küçük bir müze gibi düzenlemişler fakat içi kapalı olduğu için içine giremedik.

Abisko National Park icerisinden gecen nehir
Abisko National Park icerisinden gecen nehir

Abisko National Park

Abisko National Park’ın içerisinde kanyonu yararak gürül gürül akan Abiskojakka nehrinin üzerindeki köprüden yürüyerek geçiyorsunuz. Manzara ve atmosfer muhteşem. Özellikle doğa fotoğrafları çekmeyi sevenler için içerdiği manzaralar ile cennet bir yer. Daha fazla resim için flickr daki resimlerime bakın. Park içerisinde yürürken yaşlı, genç diğer turistler ile karşılaşıp selamlaşıyorsunuz hatta kayalıkların ucunda Abiskojakka Nehri’nin tepesinde fotoğraflar çekilirken yanımıza köpekleri ile Alman ve İngiliz bir çift geldi ayaküstü konuştuk dün geceki auroradan bahsederken çektikleri resimleri gösterdiler, harika resimler yakalamışlardı. Nehir boyunca yaptığımız yürüyüşün ardından fotoğraf makenimizin lens kapağını arkamızda unutarak guesthousea geri dönüp bavullarımız ile tekrar Kiruna’ya doğru yola çıktık.

Abisko National Park
Abisko National Park
Abiskojakka Nehri nin tepesinde - Abisko National Park
Abiskojakka Nehri nin tepesinde – Abisko National Park

Abisko Östra istasyonundan trene binerek Kiruna’ya vardıktan sonra öncelikle konaklayacağımız yer, Hotel Samegarden’a ulaşmaya çalıştık. Elimdeki harita ile yeri bulmaya çalışırken geçtiğimiz bazı sokaklarda bir sürü ev, apartman olmasına rağmen hiç insan ve çocuk sesi yoktu, gün aydınlık olmasına rağmen böylesi bir sessizlik sanki post-apokaliptik filmlerdeki gibi terk edilmiş bir bölgeden geçiyormuş hissi yaşattı 🙂 Belki de daha önce bahsettiğim gibi taşınacak bölgelerden birinden geçiyorduk bu nedenle kimse yoktu açıkçası bilemiyorum.

Kiruna sokaklarinda hotele dogru yururken
Kiruna sokaklarinda hotele dogru yururken

Hotel Samegarden’a ulaştığımızda içeride görevli kimse yoktu ve dış kapı kapalıydı. Kapının yanında bir kilit kutusu vardı ve içinde her oda için ayrı ayrı numaralı kutular vardı. Rezervasyon yaptıktan sonra mailime şifre gelmişti buradaki şifreyi kutu üzerindeki numaratöre yazınca odamızın anahtarı çıktı üzerinde adımla beraber. İçeri girip üst kata çıkınca odalara ulaştık, aslında hotelden ziyade bir guesthouse ya da hostel gibi. Ortak bir mutfak alanı ve salonu var. Salonda büyük bir televizyon, masa ve koltuk bulunmakta, mutfakta da her tür mutfak malzemesi, mikrodalga fırın vs bulunmakta. Bu arada hotelin alt katında Sami kültürü ile ilgili eserlerin sergilendiği küçük bir Sami müzesi bulunmakta. Dışarı çıktığımızda merkete gitmeden evvel bu küçük müzeyi gezip ardından soğuk ve rüzgarlı havada Kiruna’nın merkezinde, giyim mağazalarında, hediyelik eşya dükkanlarında falan dolaştık. Ertesi günün sabahı erkenden Stockholm uçağı için Kiruna Havaalanına gidecektik havaalanı otobüsünün geçtiği durak olan ‘Police Station’ durağının yerine baktık, hotelden 15 dakika yürüme mesafesinde. Akşam üzeri olunca markete gitmek için benim yaşlarımda birini gözüme kestirip ‘en yakın markete nasıl gidebiliriz?’ diye sordum, ‘tarif etmek zor olacak ama ben o taraftan geçeceğim isterseniz beni takip edin’ deyince yol boyu beraber sohbet ederek yürüdük. Sağolsun bizi markete kadar ulaştırdı, markete girdikten biraz sonra dışarıda çoşkulu bir yağmur başlamıştı, yiyecek malzemeler aldıktan sonra soğuk yağmur altında yarı ıslak vaziyette hotele kadar yürüdük. Aldığımız malzemeler ile mutfakta yemeği hazırlayıp dışarıda yağan yağmur eşliğinde cam kenarında güzel bir yemek yemiştik.

İsveç gezimin devamı olan Stockholm ile ilgili yazımı da siteye müsait zamanda ekleyeceğim.

6 YORUMLAR

 1. Çok başarılı bir anlatım olmuş, takdir ettim, bu ülkede yaşayan birinden çok daha iyi tasvir etmişsiniz; ama kritik olarak şunu eklemeliyim ki, bazı yerlerde aşırı ayrıntıya girilmiş o nedenle yazı uzun olmuş, haliyle biraz sıkabiliyor.

 2. Tam kuzey Işık’ları nerede izlenir nasıl gidilir Abisko’da mı Kiruna’da mı kalmalıyım diye araştırırken yazınız bana tam bir rehber oldu çok teşekkür ederim. Sormak istediğim bir konu var yalnız ben Ocak sonu gibi Abisko’ya gitme niyetindeyim ama nüfus az hava soğuk ve tek gideceğim. Tek beklentim kuzey ışıklarını görmek bu tarihte seyahat etmem bölge şartlarınıda düşününce sorun olur mu?

  • Merhaba Mehmet Ali Bey, bu konuya yazıda değinmedim aslında yazmalıydım. Kuzey Işkları’nı gözlemleme şansının em yüksek olduğu dönem Abisko’da Kasım – Mart arası.
   https://visitsweden.com/abisko-and-northern-lights/

   Yani sizin gideceğiniz dönemde Kuzey Işıkları’nı görebime ihtimaliniz benim gittiğim döneme göre daha yüksek. Her ne kadar ben o dönemde tek gecede görebilmiş olsam da, Kuzey Işıkları her gece ortaya çıkmadığı için yine de görememe ihtimaliniz var tabi. Benim size tavsiyem Aurora Sky Station’a kesinlikle gidip orada gözlemleme çalışın o dönemde açık oluyor ben gittiğim zamanda kapalıydı.

   Ayrıca aşağıdaki linkten Kuzey Işıkları’nın görülebilirlik seviyesi ve şiddetini gösteren haritaları da online olarak takip edebilirsiniz. KP seviyesi 5 in üzerine çıktıkça Aurora’nın görülebilirliği artıyor demektir.
   http://www.aurora-service.eu/aurora-school/all-about-the-kp-index/

   Yalnız gideceğiniz dönemde hava çok soğuk olacak ona göre hazırlanıp gidin.
   https://www.timeanddate.com/weather/sweden/kiruna/climate

CEVAP VER

Lütfen yorumu yazın!
İsminizi yazın