Transferwise.com sitesi ile yurtdışından Türkiye’ye nasıl para transferi yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim bu yazıda. Özellikle yurtışında yaşayıp Türkiye’deki bir banka hesabına para göndermek isteyen arkadaşların oldukça işine yarayacak bir site Transferwise. Dünyanın iki ayrı uç noktalarındaki ülkeler olan Yeni Zelanda’dan Türkiye’ye şimdiye kadar iki farklı yöntem ile para transferi gerçekleştirdim. Bunlardan biri Yeni Zelanda’daki banka üzerinden swift yöntemi ile diğeri de Transferwise sitesi ile oldu. Önce swift yöntemi ile yaptığım para transferi hakkında yazıp ardından transferwise sitesinden yaptığım para transferi ile ilgili bilgiler vererek Transferwise sitesinde nasıl hesap açılıp, nasıl para transferi yapılacağını da detaylı olarak anlatacağım.

Swift Yöntemi İle Para Transferi

İlk olarak Türkiye’deki kendi hesabıma Yeni Zelanda’daki banka hesabımdan para transferi yapmak için burada hesap açtığım ANZ Bank dan swift yöntemi ile 170 dolarlık (yeni zelanda doları) para transferi gerçekleştirdim ve inanın para transferi tam 50 gün sürdü. Abartmıyorum, ben para transferi talimatını verdikten bir süre sonra işlemi tamamen unuttum aradan baya bir süre geçtikten sonra aklıma geldi ve ‘o para ulaştı mı ya hesaba?‘ diye düşünerek kontrol ettiğimde gördüm ki ulaşmamıştı. Ki aradan 1 buçuk aya yakın bir süre geçmişti. Hemen bankayı aradım ve durumu anlatınca ‘bir kontrol edelim belki sistemsel poroblem oluşmuştur vs biz size geri dönüş yapacağız‘ dediler. Bu telefon görüşmesinden 2 gün sonra para hesabıma ulaşmıştı, Yeni Zelanda’dan swift yöntemi ile yapılan para transfer işlemi normalde ne kadar sürer bilmiyorum ama benim transfer işlemimin 50 gün sürmesinin sebebi sanırım bankalar ile ilgili bir sıkıntıydı. Bu arada swift işlemlerinde arada başka aracı bankalar da olabildiği için komisyon olarak kesilecek toplam ücret ile ilgili size kesin bir bilgi de vermiyorlar. Benim bu transfer işleminde ise tl olarak toplamda 100 liralık bir kesinti olmuştu. İlk defa swift yöntemini kullanmıştım ve bir sonraki para transferi işleminde kullandığım transferwise.com sitesini keşfettikten sonra anladım ki uluslararası para transferlerimi bir daha bankadan yapmam.

Transferwise Sitesi Hakkında

Transferwise, Taavet ve Kristo adında iki Estonyalı girişimci tarafından kurulmuş. Kendileri para transfer işlemleri yaparken yaşadıkları sıkıntıları düşünerek bunun daha kolay ve ucuz bir yolu olmalı diyerek beraber Transferwise ı oluşturmuşlar. Böylece bahsettikleri kolay ve ucuz para transferi sistemini hayata geçirmeyi başarmışlar. Şuana kadar 1 milyonun üzerinde müşterileri olmuş ve 4 kıtada 600 den fazla çalışanları ile beraber 9 adet ofisleri varmış. İnternetten ne kadar güvenilir olup olmadığı ile ilgili siz de arama yapabilirsiniz.

Benim Transferwise.com sitesi ile tanışmam Amerika’da yaşayan bir arkadaşımın tavsiyesi ile oldu, kendisi daha önce Amerika’dan Türkiye’ye para transfer etmek için kullanmış ve 3 günde Amerika’dan Türkiye’ye para transferi problemsiz gerçekleşmiş. Yeni Zelanda’dan Türkiye’ye bir sonraki para transferi işlemim için ben de Transferwise sitesine kayıt oldum. Tabii Transferwise sitesinden para transferi yapabilmek için kimliğinizi ve adresinizi de doğrulamanız gerekiyor. Bunun için sizden resimli bir kimlik belgenizi ve belirttiğiniz adresinizin yazılı olduğu 3 aydan eski olmayacak şekilde bir de fatura gibi resmi bir belgeyi istiyorlar, ben arabanın sigorta faturası vardı onu tarayıp yüklemiştim. Bu belgeler ile birlikte bazı soruları cevapladıktan sonra kimliğinizin doğrulanması için beklemeniz gerektiği söyleniyor. Bu soruları sadece ilk üye olurken soruyor, hesabınız bir kere onaylanıp aktif edildikten sonra belge vs göndermeniz gerekmiyor. Soruları yanitlayıp belgeleri gönderdikten bir gün sonra Transferwise dan ‘Neden hizmetlerimizi kullanmak istediğinizi kısa bir açıklama ile bu maile cevap olarak gönderir misiniz?’ tarzında bir mail geldi ve bunu da yanıtladıktan sonra hesabım para transferi için aktif hale getirildi.

Transferwise Sitesinin Komisyon Ücreti

Şimdiye kadar Transferwise sitesi aracılığı ile 2 defa (800 ve 600 yeni zelanda doları) para transferi işlemleri yaptım. İkisi de Yeni Zelanda’dan Türkiye’ye oldu ve ikisi de 3. günde Türkiye’deki hesaba ulaştı. Transferwise ın komisyon ücreti de oldukça uygun örneğin Yeni Zelanda’dan Türkiye’ye yapılacak 1000 yeni zelanda doları transferden şuan 9.90 dolar komisyon alıyor. Komisyon ücreti para transferinin yapılacağı ülkelere göre değişmekle beraber transfer yapmadan önce size göndereceğiniz paranın tl olarak kurunu da gösteriyor ve google da çıkan kur ile genel olarak aynı miktarda oluyor. Bana göre şuan uluslararası para transferleri için en uygun yöntem hem maliyet hem de hız olarak Transferwise.com un sunduğu hizmettir.

Transferwise ile Para Transferi Ne Kadar Sürüyor?

Transferwise sisteminin hızı ile ilgili fikrinizin oluşması için yaptığım işlemler ile ilgili tecrübelerimi paylaşayım. Hesabımın onaylanması ile birlikte gerçekleştirdiğim ilk para transferi işlemim, paranın Yeni Zelanda’dan Türkiye’deki hesaba 3. günde ulaşması ile tamamlanmıştı. 3. transfer işlemimden sonraki para transferi işlemlerim de 2. günde ulaştı. En son yaptığım 6. para transferi işlemim için Transferwise 11 saat içinde transfer işlemi tamamlanacak demişti ve aynı gün içinde 7 saat gibi kısa bir sürede para Türkiye’deki banka hesabına ulaştı. Sanırım sistem ile samimi oldukça işleminiz daha hızlı tamamlanıyor.

Transferwise Sitesine Üyelik

Transferwise’a üye olmak için buraya tıklayarak direk üyelik işleminize başlayabilirsiniz. Açacağınız hesap kişisel bir hesap ise personal ı, ticari bir hesap ise business ı seçerek alt kısımdaki foruma kullandığınız mail adresiniz ile Transferwise hesabınız için kullanmak istediğiniz şifreyi yazıp Sign Up butonuna tıklıyorsunuz. Ardından size kaç para transfer etmek istediğinizi soran ekran geliyor ayrıca email adresinize de hesabınızı doğrulamanız için bir email gönderiliyor. Bu maili açıp Verify your email address butonuna tıklayıp hesabınızı doğrulamanız şart. Bu şekilde üyelik işleminizi tamamladıktan sonra kalan yerden devam ederek Transferwise ile ilk para transferinizi nasıl yapacağınızı da detaylı olarak anlatacağım.

Transferwise ile Para Transferi Nasıl Yapılır 

 1. Sign Up butonuna tıklayıp hesabınızı da mail adresiniz ile doğruladıktan sonra kaç para transfer etmek istediğinizin sorulduğu ekrana dönüp transfer etmek istediğiniz kuru ve miktarı yazıp Continue butonuna basın. Ayrıca burada transfer işleminin kaç gün süreceğini de görebiliyorsunuz, ben bu transfer işlemini yaparken tarih 28 Eylül ve paranın Türkiye’ye 2 Ekim itibarı ile ulaşması gerektiği belirtiliyor.

  transferwise-para-transferi-1
  Transfer etmek istediginiz para miktari ve cinsi
 2. Ardından çıkan ekranda size bu bir kişisel mi yoksa ticari bir transfer işlemi mi diye soruyor. Burada kişisel hesabımızdan para transferi yapacağımız için Personal yazan yere tıklıyoruz.
  transferwise-para-transferi-2Daha sonra bize kendinden bahset diye bir ekran geliyor ve buraya kişisel bilgilerimizi girmemiz gerekiyor. Bilgilerinizi yazdıktan sonra Continue diyerek devam ediyorsunuz.
  transferwise-para-transferi-3
 3. Ardından gelen ekranda parayı kime transfer edeceğinizi soruyor; kendinize mi yoksa başka birine mi?
  transferwise-para-transferi-4Kendi hesabınıza göndermek için Myself i seçeceksiniz ve ardından gelen ekranda kendi hesap bilgilerinizi gireceksiniz. IBAN Numaranızı yazdıktan sonra, Document Type yazan kısımda 3 farklı belge seçebiliyorsunuz; pasaport, ehliyet ya da kimlik. Ben kendi üyelik işlemimde pasaport seçip pasaport bilgilerimi girmiştim. Vermek istediğiniz belgeyi seçtikten sonra belgenizin numarasını, verildiği ülkeyi ki Türkiye, veriliş tarihi ve sona erme tarihini ve telefon numaranızı yazıyorsunuz. Tüm bunları yazdıktan sonra Confirm butonuna basarak devam ediyorsunuz.
  transferwise-para-transferi-5Ardından karşınıza bilgilerinizi doğrulama ekranı çıkacak ve burada hem kimliğinizi hem de adresinizi doğrulamanız için sizden belgeler istenecek.
  transferwise-para-pransferi-6Kimliğinizi doğrulamak için Start ID Check butonuna basıp ardından Start Verification butonuna basın ve çıkan ekranda Country yazan yerden Turkey seçerek doğrulama işlemi için kullanmak istediğiniz belgeyi; pasaport, kimlik ya da ehliyet, seçin.
  transferwise-para-transferi-7Belgeyi seçtikten sonra çıkan ekrandan Use webcam to scan document seçerek webcam ile belgenizi taratıp sisteme yükleyebilirsiniz ya da Upload existing image diyerek tarayıcıdan tarattığınız belgenizin resmini sisteme yükleyebilirsiniz. Belgenin önce ön tarafını sonra da arka tarafını yüklemenizi isteyecek. Kimlik doğrulama işleminizi tamamladıktan sonra adresinizi doğrulamak için Upload Document yazısına tıklayıp JPEG, PNG yada PDF dosyası halindeki belgenizi yükleyin. Burada önemli olan noktalar; verecek olduğunuz belge bir fatura, doğal gaz, elektrik, telefon faturası (cep telefonu faturası kabul edilmiyor), banka ekstresi olabilir. Yalnız belgenin üzerinde tarihinin olması, sizin isminizin olması, transferwise a verdiğinizi adresin yazılı olması, gönderen kurumun adının olması ve belgenin de 3 aydan eski olmaması gerekiyor. Ben aracımın yenilenen sigortası için gönderilen faturayı tarayıcı ile tarayıp yüklemiştim ve kabul edilmişti.transferwise-para-transferi-8
 4. Adresinizi de doğruladıktan sonra sonraki adımda yapmak istediğiniz para transferi işleminin genel bir özeti karşınıza çıkacak. Buradaki bilgileri kontrol edip Confirm diyerek sonraki adıma geçin.

  transferwise-para-transferi-9
  bu ekran goruntusunu baska bir zamanda aldigim icin tarih ve fiyat farkli
 5. Bu adımda para transferi işlemini nasıl yapmak istediğiniz soruluyor. Burada kredi kartı, debit kart, banka transferi gibi seçeneklerin yanında ülkeden ülkeye değişebilecek ekstra transfer seçenekleri de olabiliyor. Ben Yeni Zelanda ve Avustralya’da kullanılan ve güvenilir bir ödeme sistemi olan POLI yi seçip bilgilerimi girmiştim. Siz Bank Transfer kısmını seçip banka hesap bilgilerinizi yazarak da transfer işleminizi yapabilirsiniz.

  transferwise-para-transferi-10Banka hesabınız üzerinden Transferwise ile para göndermek istediğiniz zaman da, siz parayı Transferwise’ın bulunduğunuz ülkedeki hesabına gönderiyorsunuz. Daha sonra Transferwise da o parayı sizin göndermek istediğiniz hesaba transfer ediyor. Bu yöntem için de Bank Transfer seçeneğini seçiyorsunuz ve size parayı göndermeniz gereken Transferwise hesabının ismi (TransferWise Limited), hesap numarası ve ödeme için referans numarası veriliyor. Transferwise hesabına parayı gönderirken bu referans numarasını eklemeniz gerekiyor. Ayrıca eğer bir başkası ile ortak hesap kullanıyorsanız, bunu da aşağıda gördüğünüz gibi belirtmeniz gerekiyor.
transferwise-para-transferi-9-
Ortak bir banka hesabı ise yukarıdaki gibi tik koyup hesabın diğer ortağının adını yazın

Bu adımı da bitirdikten sonra transfer etmek istediğiniz para banka hesabınızdan çekilmeden önce Transferwise hesabınızın aktif hale getirilmesi için kimlik ve adres doğrulama amaçlı gönderdiğiniz belgeler incelenip size geri dönüş yapılacak. Bu aşamada bana bir mail gönderilip ‘Neden hizmetlerimizi kullanmak istediğinizi kısa bir açıklama ile bu maile cevap olarak gönderir misiniz?’ şeklinde bir soru gelmişti. Bu maile yanıt verdikten 1 gün sonra hesabım aktif hale getirildi ve transfer işleminin başladığına dair de yeni bir mail gönderildi. Üçüncü günde para Türkiye’deki banka hesabıma iletildi. Yapmış olduğum ilk iki para transferinde göndermiş olduğum para üç günde karşı hesaba iletildi fakat daha sonraki transfer işlemlerimde para 1 gün sonra iletildi 🙂 

İnsanların kanını emen bankaların ve Western Union gibi firmaların aldıkları yüksek komisyon ücretlerine karşılık, düşük komisyon ücreti ve hızı ile Transferwise.com sitesini uluslararası para transferi için kullanmayı kesinlikle tavsiye ederim. Benin Transferwise ile yaptığım ilk iki para transferi işlemim 3 günde tamamlandı fakat daha sonraki transfer işlemlerim sadece bir gün sürdü, bu gerçekten mükemmel bir hız.

Şimdiye kadar Yeni Zelanda ve Japonya’da hiçbir sıkıntı olmadan para transferleri yaptığım bu sistemi kesinlikle tavsiye ederim, eğer düşük maliyetle uluslararası para gönderimi yapmak istiyorsanız buradan hemen Transferwise’a üye olun derim.

108 YORUMLAR

 1. Murat bey… Bana Dün öğleden sonra TransferWise aracılığıyla Almanyadan Vakıflar Bankası TL hesabıma 1000 euro para transferi yapıldı… Bu para ne zaman hesabıma geçer…

  • Yusuf Bey merhaba şaka yapıyorsunuz sanırım ya da sayfayı aşağıdan yukarıya doğru okuyorsunuz herhalde. Zaten yukarıda uzunca yazmış olduğum yazı boyunca sormuş olduğunuz sorunun cevabını resimli olarak açıkladım.

 2. Merhaba kardeşim bana ukraynadan dolar gönderecek ama kendisinin ukraynada banka hesabı veya kartı bulunmuyor nasıl bir izleme yapılması gerekiyor lütfen yardım edin.

 3. Merhaba murat bey turk pasaportunuzun bilgilerini girdiniz degil mi? Yeni zelanda pasaportunuzun degil yani? Tam emin olmak istedigim icin soruyorum. Bende turk pasaportumun bilgilerini girip sunanda ingikterede yasadigim icin adres olarak ingiltere adresimi ve bunu kaniicak fatura fotosunuda eklersem sıkıntı olmaz sanirim. Senin pasaportun turk adresin ingiltere gibi biseyle uyeligi onaylamamazlik yapmazlar sanirim?

 4. merhaba transferwisedan swift transfer ile turkiyeden yurt disina para gondermem gerekiyor ama benden banka bilgilerine dair hic bir bilgi istemedi ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler

 5. Merhaba, Türkiye deki banka hesabımdan Polonya hesabıma sizin gösterdiginiz sekilde transfer yapmaya çalışıyorum para hesabımdan cıkıyor yarım saat sonra tekrar hesaba yatıyo bu 3 kez denememde de aynı durum oldu. Hem banka hem transferwise bizden kaynaklı değil diyo yardımcı olurmusunuz?

 6. Merhabalar Murat Bey.. İngiltere’de bulunan freelance çalıştığım şirket (ben Türkiye’deyim) benden transferwise’dan hesap açmamı istedi. Ben Euro hesabı açtım ve transferwise’ın bana verdiği banka ve iban bilgilerine ödemeyi gönderdiler. Yani işlem transferwise’dan – transferwise’a oldu. Buradaki işlem süresi de 2-3 günü buluyor mu? Ayrıca ben Euro hesabına ek Dolar ve TL hesabı da açım fakat o hesaplarda herhangi bir hesap ve banka bilgisi yok. İlk açtığım Euro hesabında Almaya kaynaklı bir bankanın bilgileri ve iban numarası var. Son sorum bana gelecek olan döviz cinsinden parayı TL çekmek zorunda mıyım? Döviz olarak hesabıma aktarabiliyor muyum?

  • Merhaba Mustafa Bey,
   Transferwise`dan diğer transferwise hesabına işlem yapmadığım için ne kadar süreceği ile ilgili net bilgim yok malesef. Parayı sizin euro hesabınıza euro olarak gönderdilerse Euro olarak bankadan çekebilmeniz lazım.

 7. Merhaba,

  Bişey soracağım benim şuan X banka daki paramı önce transferwise göndermem gerekiyor sonra karşı ülkeye göndereceğim? Yoksa ben transferwise X bankamdaki bilgileri gireceğim ve transferwise otomatikman benim X bankamdaki parayı gönderecek karşı ülkeye?

  Teşekkürler

  • Evet yukarıda anlatımını yaptığım transferde o şekilde para gönderiliyor. TransferWise a her iki banka hesap bilgilerini gönderen ve alıcı olarak giriyorsun. Parayı direk alıcı olan hesaba gönderiyorlar. Normal koşullarda 3-4 gün sürüyor.

 8. Merhaba Avrupadan transferwise üzerinden şuan 25 bin tl limit gönderebilirsiniz yazıyor bu sorun neden kaynaklanıyor döviz kurlarından dolayı olabilirmi düzelirmi acaba?

 9. Transferwise üzerinden 25 bin tl üzerinde para göndermek istediğimde bu yazı çıkıyor.The exchange rate is really volatile right now. So we have temporarily limited Turkish Lira transfers to a maximum of 25,000 TRY per transfer.

 10. Merhaba paylasim icin tesekkurler. Benim ogrenmek istedigim sey, tranferwise’dan karsi tarafa (ingiltereden-turkiyeye) para gondermek icin karsi tarafin ayni sekilde transferwise hesabi olmasi sartmi? Yoksa western union tarzi direk turkiyedeki herhangi bankadan para cekmek icin kimlik yeterli olurmu ? Teşekkürler

  • Merhaba, karşı tarafın transferwise hesabı olması gerekmiyor. Siz o kişinin banka hesap bilgilerini girip o hesaba parayı gönderiyorsunuz dolayısıyla alıcı kişi Western Union gibi gidip herhangi bir bankadan parayı teslim alamaz. Kendi banka hesabı olması lazım.

 11. Merhabalar, çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim. Birkaç sorum olacaktı, ben yurt dışına satış yapmayı planlıyorum, çizim yapıp sipariş şeklinde dijital bir satış. Bunun için PayPal vardı eskiden ancak şimdi o kapanınca alternatif yollar aradım,buraya geldim. Sorularım şunlar;

  Kendime bir TransferWise hesabı açıp, banka gibi kullanabilir miyim? Böylece yabancıların PayPal kullanmasını engellememiş olurum diye düşündüm, çünkü karşı taraftan TransferWise kullanmasını istediğimde, herkes bu yöntemi bilmediği için şüphe oluşuyor ve satışlar düşüyor… PayPal kullanıyor büyük kesim de. Ve artık ülkemizde PayPal’dan ödeme bile kabul edemediğimiz için… Kısacası karşı taraf bana PayPaldan, TransferWise hesabıma ödeme yapabilir mi? Ve ben bu ödemeyi Türkiye’de çekebilir miyim? Çekemesem bile, bu hesaptan Türkiye’deki banka hesabıma para yollayabilir miyim? Bunun kesintisi ne kadar olur? TransferWise ile hesabıma para geldiği zaman, bankanın kendisi de komisyon kesiyor mu? Atıyorum garanti ect, hesabıma, TransferWise aracılığı ile para geldiği zaman, benden de ücret alınıyor mu yoksa sadece karşı taraftan mı alınıyor?

  Buna benzer Payoneer duymuştum, PayPal kullanamayınca alternatif olarak görenleri, ancak kötü yorum da çok olunca TransferWise’a yöneldim.

  Ve PayPal’dan TransferWise hesabına para gönderilebilir mi? Ülkemizde yasak olduğu için burada bir sıkıntı yaşanır mı? Burası can alıcı nokta üzücü bir şekilde.

  Kusura bakmayın bu konularda biraz bilgisizim maalesef.. Ama cevap verirseniz çok sevinirim!

  • Merhaba,
   TransferWise Borderless Account servisi sizin tam aradığınız şey sanırım. Borderless Account açtığınız zaman tıpkı banka hesabı gibi dışarıdan bu hesaba para gönderilebiliyor siz de para transferi yapıp aynı zamanda hesabınızdaki parayı başka para birimine çevirebiliyorsunuz. En iyi yanı da müşterileriniz kendi bankalarından sizin transferwise borderless hesabınıza para gönderebilirler. Daha sonra siz de transferwisedan isterseniz başka bir banka hesabınıza parayı gönderebilirsiniz. Türk Lirası dahil 40’tan fazla para birimi destekleniyor.
   Benim bulunduğum ülkede bu servis desteklenmediğinden dolayı kullanmadığım için kendi tecrübelerimi paylaşamayacağım ancak görüldüğü kadarıyla sizin işinizi görecek bir sistem. Aşağıya eklediğim linke tıklayarak Transferwise Borderless Account hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
   https://transferwise.com/gb/borderless/#coverage

 12. Merhaba,
  Ben TR’de yaşıyorum. Borderless dolar hesabı açmayı düşünüyorum. Amerikadaki kişinin kendi bankasından veya Paypal’dan ödeme yapabilmesi için hesabı açarken benim Türkiye adresi vermem veya TR ibanlı bir dolar hesabı açtırmam sorun olmaz değil mi? Yani TR İbanlı dahi olsa Amerikadaki kişi az bir kesintiyle bana para gönderebilir, öyle değil mi? Cahilce bir soru olabilir bu arada 🙂

 13. merhaba Murat bey ben australiada yasıyorum Türkiye ile ticaret yapmaktayım yalnız son zamanlardaki döviz dalgalanmasından dolayı imalatçılarıma usd göndermek istiyorum tr iban numaralı ancak bunu nasıl gerçekleştireceğim hiçbir fiktim yok ülke Turkey seçip para birimi usd deyince ortalık karışıyor ACH routung number istiyor bu nedir ? account number istiyor buna tr ibanlı numaramı yazılmalı ve account type check mi savingmi secenegi çıkıyorsasırıp kaldım çaresiz imalatçım garanti bank ile çalışıyor sordurdum bilmiyoruz demişer ben şok acaba tr ye australiadan amerikan doları gönderbilirmiyim ? nasıl

  • Merhaba Sabri Bey,
   Transferwise`da benim yukarıda izah ettiğim şekilde gönderebilirsiniz diye düşünüyorum Ben NZD hesabımdan parayı liraya çevirterek Türkiye’deki lira hesabına çok defa gönderdim. Sizin de yapmanız gereken AUD hesabınızdan parayı Türkiye’deki alıcının USD hesabına parayı çevirtip göndermek. Ancak ACH routing number nedir bilmiyorum, account number kısmına hesap numarası yazılır IBAN numarası için zaten IBAN diye yer olur. Check account günlük harcamalarda kullanılabilen hesaplar için, saving account da yatırım hesabıdır yani paranın faiz aldığı sürekli kullanılmadığı hesap.
   Ben bahsettiğiniz durumu yaşamadığım için daha detaylı bilgim yok malesef.

 14. Murat Bey merhaba. Yazınız transferwise konusunda aklımdaki birçok soru işaretini giderdi ancak transferwise’a para gönderirken referans kodunu nereye yazacağım konusunda aklımda hala bir soru işareti var. Bana verdikleri referans kodunu açıklama kısmına eklesem olur mu? Şimdiden teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

  • Merhaba, referans kodu herhangi bir yere yazmanıza gerek yok. Yukarıda verdiğim linke tıklayarak üye olmanız gerekiyor. Transfer işlemi yaparken indiriminiz aktif olacak otomatik.

  • hasan bey selamlar
   murat bey yanlış anlamış soruyu sanırım. garanti bankasından transferwise hesabıma para yüklemek için iban no su ve referans numarası verdiler. iban no sunu yazdım. ama referans numarasını nereye yazacağımı bilemedim. açıklamadan başka yazacak yer de yok gibi duruyor. bir bilen varsa yardımcı olabilir mi? konu transferwise hesabına Türkiyeden bir bankadan havale yoluyla para yükleme

   • Mustafa Bey merhaba,
    açıklama için teşekkürler sanırım yanlış anlamışım evet. Anladığım kadarıyla sizin Transferwise borderless hesabınız var ve oraya para göndereceksiniz. Bulunduğum yerde bu servis desteklenmediği için daha önce yapmadım ve net bilgim yok malesef.

 15. Transferwise hesabıma birinin para gönderebilmesi için verification işlemi tamamlandıktan sonra bir iban numarası mı oluşacak? karşı taraf bu iban numaramı girerek mi bana para gönderecek? Birde transferwise hesabımdan işbankası hesabıma para gönderdiğimde nasıl bir kesinti olur? Mesela swift ile gönderdiğimde 43 tlden başlayan bir kesinti yaşanıyor banka tarafından. Burdan gönderdiğimde de o tarz bir kesinti ile karşılaşır mıyım?

  • Transferwise borderless account açarsanız bir başkası sizin o hesabınıza para gönderebilir. Basitçe normal banka hesabına transfer yapar gibi borderless account hesabınızın bilgilerini karşı tarafa vereceksiniz o da o hesap numaralarını girerek parayı gönderecek. Ancak benim yukarıda açıkladığım işlemler borderless account için değil, normal hesap açıp bankadaki hesabınızdaki parayı Transferwise ile başka banka hesabına göndermek ile ilgili.
   Transferwise ile parayı göndermeden önce ne kadar kesinti olacağını işlem tamamlanmadan önce size zaten gösterecek, yukarıda da resimle açıkladım.

 16. Öncelikle faydalı bilgiler için teşekkürler.. Ben Türkiye’deki Euro hesabımdan yurt dışındaki Sek( Isvec Kronu) hesabıma para gönderebilir miyim?? Şimdiden teşekkürler

 17. Merhaba Murat bey,
  Oncelikle yaziniz icin cok tesekkur ederim. Gayet yararli ve bilgili olmus. Yazinizda belki gozden kacirmis olabilirim ben euro hesabima aldigim parayi cekerken tl olarak degil euro olarak Turk bankasindaki doviz hesabima cekmek istiyorum. Boyle bir sey mumkun mudur? Yoksa sadece tl olarak mi cekebiliyorum?

 18. murat bey cok acil yardiminiza ihtiyacim var gordugum kadari ile bilgilisiniz bu konuda bana euro transferi geldi mersin teb bankasindan hatay akbank hesabina doviz transferi yaptik 228 bin euro ve 15 gun oldu hala para yok ortada akbank para akibeti ile ilgili bize yardimci olmuyor para transferi yok diyor ama transferi yaparken bende bankadaydim ellerimle yaptim transferi 3 gunde gelmesi lazimdi ama gelmedi para bu para ne oldu nasil ogrenebilirim ne gonderen kisiye geri dondu nede aliciya geldi

 19. selam, ben ev afresi ve telefon numarami yazdim vede gönderilecek miktari yazdim, tabi birde karsi kisinin ibanini falan, sonra islem ulasiyor dedi ve ben bunu optal ettim guvenemedim sayfaya…iptal esincede sordu para nereye gitsin diye bende daha ödememdim kismina bastim..
  kafamda sorlular kaldi.
  1. para cekilmez diymi cunku, banka hesaplarini hic yazmadim.
  sadece tel ve adresle para gönderilmez heralde? iptal edildi yazdi ama, edilmisnidir??
  tesekkurler

 20. 2 ocakta norveçten türkiyedeki hesabıma para transferi yapıldı bugun 8 ocak ne mail var ne başka bir bildirim bir sorunmu var acaba bilgi verirmisin

  • Transferwise’a email atıp sorun genelde 3-4 güne tamamlanıyor, zaten parayı gönderirken tahmini olarak hangi tarihte ulaşacağını sitede belirtiliyor. Eğer orada belirtilen tarihi geçtiyse transferwise ile iletişime geçin.

 21. Murat bey merhaba . Ben şimdi kendi tl hesabımdan Polonya hesabıma para aktarırsam ne kadar sürer ? Bu para bana sabah lazım !!! Ve en hızlı yol nasıl olur, bir yardımcı olsanız

 22. Yorum:Selamün aleyküm, Murat bey ben TransferWise hesabımdaki doları Türkiye İş bankasındaki tl hesabına gönderebilir miyim? Yoksa Kuveyt Türk teki Usd hesabına mı göndereyim?

  • Aleyküm selam, Türkiye’deki tl hesabınıza ya da usd hesabınıza da gönderebilirsiniz. Göndermek istediğiniz hesapların bilgisini doğru girdikten sonra sıkıntı olacağını sanmıyorum.

 23. murat bey merhaba bana sürekli iş yaptığım yabancı site artık paypal ödemeleri yapmıyoruz. TransferWise hesap aç ücreti ödüyelim dediler bende üye oldum ve mailimi gönderdim ödeme yapıldı diyor fakat hesabım tam onaylı değil kimlik onayı yapmadım ödeme gelirmi acaba bilginiz varmı

 24. Merhaba, kimlik onayını para gönderebilmeniz için yapmanız gerekiyor. Onaylanmamış hesap olsa da para Transferwise hesabınıza gelir ancak çekemezsiniz. Hesabınız onaylattıktan sonra parayı çekebilirsiniz.

 25. Merhaba,
  Aylar önce yüklü miktarda altın bozdurup bankaya yatırdım ve şimdi o parayı yurtdışındaki eşime göndermek istiyorum. meblağ 400bin tl. bu parayı transferwise ile göndermem mümkün mü? Türkiyeden başka ülkedeki hesaba en fazla ne kadar gönderebiliyoruz? bir üst limit var mı? paranın menşeini sorarlarsa elimde ispat edecek bir belge olmadığı için sıkıntı yaşarmıyım?

 26. Metin Bey merhaba,
  Aşağıya ekleyeceğim linke tıklayın aşağıda ‘Sending from Turkey’ kısmında görebileceğiniz gibi Transferwise ile Türkiye’den yurtdışına gönderilebilecek maximum miktar 1.000.000 lira olarak belirtilmiş. Yani 400 bin lirayı da gönderebilirsiniz, paranın menşeini vs sorarlar mı bilmiyorum ancak kimlik bilgilerinizi ve adresinizi teyit etmek için bazı kişisel bilgilerinizi talep edecekler tabi. Cevabını aradığınız soruyu direk Transferwise’a mail atıp sorabilirsiniz. Benim her mailime 1 gün içinde yanıt aldım, en doğru cevabı verirler.

  Link: https://transferwise.com/help/article/1779289/other-european-transfers/try-transfers

 27. para gönderince karşıdakine ismimiz gözüküyor mu? bir ödeme yapmam gerek ve karşı tarafta ismim yazmalı.
  türkiye’den almanya’ya para gönderebiliyor muyuz?

 28. Merhaba Murat bey ben bir kaç ay içerisinde amerikada eğitim almaya başlayacağım ve bir ailenin yanında kalacağım dolayısıyla benim üzerime fatura olmayacak ancak düzenli olarak Türkiye’ye para göndermem de gerekiyor fatura ibrazı olmadan üyeliği nasıl yapabiliriz

 29. Merhaba,
  Mail yoluyla gönderdikleri link vasıtasıyla kayıt olup 200 £ pound ve üzeri para transferi yapan 3 kişi olursa 50 £ hesabınıza yatırılacak tarzı bir mail aldım. Fakat anlamadığım 3 kişinin toplam para transferi 200 £ mu olmalı yoksa ayrı ayrı 200 £ mu olmalı? Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim

 30. hocam kız arkadaşım tunustan bana 40000 euro gönderecek parça parçamı göndersin yoksa bir seferdemi temiz para yani kara para değil ne yapması gerekiyor

 31. Merhaba Murat bey ben yurtdışından ödeme aldım. Gönderen kişi italyada benim banka enpara euro hesabi mi verdim. Karşıdaki kişi turkiyeyi seçip verdiğim euro enpara iban numarama gönderdi. Vereceğim hesabın türk lirası hesabi mi olması gerekirdi. Çünkü işlem çok uzun sürdü.

 32. Merhaba ben öğrenciyim amerikadan bir tanıdığım pra göndericek fakat belge doğrulaması istediğinde faturaların hiçbiri benim adım ile değil bir sorun oluşur mu

 33. merhaba, öncelikle iyi günler dilerim. transfer yaptığımızda karşı hesaptan bir kesinti yapıyor mu acaba bununla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Hayır paranın iletildiği hesaptan bir kesinti yapılmıyor. Size para transferini onaylamadan önce teslim edilecek olan miktar ekranda belirtiliyor. Orada yazan miktar ne ise o miktar karşı hesaba iletiliyor.

   • Merhaba. Yurtdışından gelen 200 eurodan 25 euro kesinti yapıldı. Muhabir banka kesintisi şeklinde bilgi veriyorlar. Bu tarz bir kesintiden kurtulmanın yolu yok mu? Bu kesintiye itiraz edilebilir mi?

    • Merhaba, normalde biliyorsunuz işlem öncesi transferwise kesinti ve hizmet bedelini gösteriyor. Ben bu zamana kadar farklı bir çok ülkeye transferwise üzerinden para gönderdim ve o belirtilen ücretler dışında herhangi bir banka kesintisi yaşamadım. Bence Transferwise ile iletişime geçip bilgi isteyin işlemi onaylamadan önce böyle bir kesintinin bilgisi verilmediğini söyleyip itiraz etmeyi denerdim ben olsam.

 34. Merhaba
  Garantiden swift hesap açıp 230 euro yükledim ama transverwise ye parayı yatırmaya çalıştığımda şöyle bir hata veriyor.
  Bankanız ödemeyi onaylamadığı için kart ödemesi denemeniz başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin ve eğer sorun devam ederse, bankanızın kart birimiyle iletişime geçin ve TransferWise’a yapılan kart ödemelerine izin vermelerini isteyin. Alternatif olarak, banka transferiyle veya başka bir kartla da bu transfer için ödeme yapabilirsiniz.

 35. Merhaba Murat,

  Öncelikle iyi günler dilerim. Çok güzel bir yazı hazırlamışsın. Yurt dışında olmadığı halde yurt dışında gibi bir trasferwise hesabı açılabilir mi?

  • Merhaba hesabı açarken ülke belirtiyorsun ve belirttiğiniz ülkedeki adresinizi doğrulamak için de yukarıdaki yazıda belirttiğim evrakları göndermeniz gerekiyor. Hesap açsanız da adresinizi doğrulamadınız takdire para transfer işlemlerini yapamayabilirsiniz.

 36. Murat Bey merhaba,
  Bir konuda desteğinize ihtiyacım var ilk defa bu sistemi kullanacağım ,türkiyeden kanadaya para transferi yapacağım ve transferwise da işlemi oluşturup ref kodunu aldıktan sonra hangi banka ile nasıl devam edeceğim? hiçbir banka bu uygulamayı bilmiyor.Herhangi bir bankadan yapalabiliniyor mu işlem?Ve nasıl yapılmalı?

 37. Murat bey merhaba , bana amrekidan para gelecekti aradan kaç gün geçti hala yatmadı . Parayı yatıran kişi paranın kendi hesabından çıktığını söylüyor . Ama para bana hala yatmadı nedeni ne acaba ?

  • Merhaba nedenini ben malesef bilemiyorum, siz ve gönderen kişi bankalarınız ile görüşün ayrıca Transferwise ile iletişime geçebilirsiniz. Bu sayfanın alt kısmında mail yolu ile Transferwise’ın Türkçe destek bölümüne sorunuzu gönderebilirsiniz.

 38. Merhaba ben paypal alternatifi bir ödeme yöntemi üzerinden sistemi kullanmak ve Türkiye deki hesabıma parayı çekmek istiyorum. Bu sisteme gerek var mı? Varsa yapılabilir mi teşekkür ederim şimdiden

 39. Slm. Arkadasim bana fransadan transferwise araciligi ile Turkiyedeki hesabima 1500 euro gonderdi. Iban no ve mail adresimi istedi. 4 gun gecti gelen gidennyok. Sordugumda da senin mailine swift sifresi gelecek ondan sonra alabilirsin dedi. Dogru mudur?

 40. Merhaba, transferwise ile Türkiye den Japonya Akita da bulunan Akita Universitye para transferi yapmam gerekiyor. Üniversite gibi kurumların hesap numaralarına para transferi yapabilir miyim? Bu arada üniversitenin IBAN numarası yok yani Japonya genelin de IBAN kullanılmıyormuş sanırım.

  • Kürşat bey merhaba. Ben bu zamana kadar hiçbir problem ile karşılaşmadığım için resmi kurumlara para göndermekte de bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Para sizin adınıza üniversite hesabına ulaştıktan sonra problem olmaz.

 41. Herkes sorunsuz yollamış ya. Bşr tek bende mi sorun var. Para gönderildi diyor ama hesapta para yok. İki haftadır paramı almaya çalışıyorum ama alamıyorumm. Nasıl bir uygulama gerçekten ilk defa denedim bunu ve paramı alınca son olacak inşallah. Bazılarının sözüne kandım uygulamayı çok övdüler ama hiç iyi bir uygulama da değilmiş gerçekten.

  • Merhaba, Transferwise ile iletişime geçmeyi denedin mi? Kendi adıma konuşmak gerekirse şimdiye kadar Yeni Zelanda ve Japonya’dan Türkiye’deki hesabıma defalarca para göndermek gerçekten hiç problem yaşamadım. Kesinlikle problem olmaz demiyorum olabilir tabi ama tespiti için öncelikle Transferwise ile iletişime geçin derim twitter hesapları çok aktif geri dönüş yaparlar.

 42. Merhaba Murat Bey
  TransferWise hesabını oluşturdum. Türkiye den İngiltere ye para göndermek istiyorum fakat kendi banka bilgilerimi girmeden otomatik bir Fibabank hesabı oluşturmuş bunu değiştiremiyorum. Nasıl değiştirebilirim?
  Teşekkürler

 43. merhabalar. bana belli aralıklarla para geliyor yurtdışından transferwiseden kendi banka hesabıma aktardığımda sorun çıkarmazmı bankam fatura vb. gibi şeyler istermi yadda yardımcı olurmusunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumu yazın!
İsminizi yazın