Meiji Dönemi’nde Osaka‘da devlet tarafından kurulmuş Mint adında bir şirket var. Japonya’nın demir para, jeton üretimi için kurulmuş bir şirket ve şirketin olduğu bina müze olarak da hizmet vermekte ayrıca ücretsiz olarak ziyaret edilebilmekte. Binanın bahçesinde sakura ağaçlarından oluşan bir parka sahip olması ise bir diğer ziyaret sebebi, tabii eğer sakura zamanında Japonya’da bulunuyorsanız çünkü her yıl Nisan ayının ortalarında yılda bir kez 1 haftalığına bu pasaj sakura seyiri için halkın ziyaretine açılıyormuş. Biz de hazır tarihi denk getirmişken bu şansı görmezden gelmeyip orada bulunmak istedik ve bu yazıda kısa şekilde onun hakkında hazırlamak istedim.

Osaka’da Sokak Pazarı ve Sakuralar

İki yıl aradan sonra tekrar Japonya’daydık ve ilk gün eşimin arkadaşları ile vakit geçirip akşam yemeği için sözleşmiştik. Öncelikle Kyoto’dan Osaka’ya varıp arkadaşlar ile buluştuktan sonra Temmabashi metro durağından çıkıp köprünün üzerinden geçip sağ tarafa doğru 10 dakika kadar yürüyünce Mint binasının olduğu alana ulaşıyorsunuz. Yalnız metrodan çıktığımız andan itibaren oldukça büyük bir kalabalığın arasında bulduk kendimizi, bir çok insan sakuraları görmek için aynı yöne doğru hareket halindeydi. Aynı zamanda elinde megafon ve ışıklarla kalabalığı yönlendirmeye çalışan görevliler de bulunmaktaydı. Temmabashi köprüsünden akşam üzeri bakınca manzara harika görünüyordu, bakınız kapak resmi. Mint binasına varmadan evvel nehir kenarındaki yürüyüş alanında kurulmuş olan açık pazar bulunmaktaydı.

Nehir kenarinda sakura agaclarinin altinda ohanami - Osaka
Nehir kenarinda sakura agaclarinin altinda ohanami

Sokak pazari - Osaka Sokak pazari - Osaka Sokak pazari - Osaka

Bir çok sokak yemekçisi ve seyyar satıcıların yanında çimenlerin üstünde sakura ağaçlarının altında kurulmuş masalarda yemek yiyenler ve piknik, onların deyimi ile ‘ohanami’ yapan insanlar vardı. Sakura ağaçlarının önündeki tahta tabelalarda da türleri hakkında bilgiler yazıyordu fakat sadece Japonca. 

Mint binasının içindeki sakura pasajına girdikten sonra sakura ağaçlarının arasında buluyorsunuz kendinizi. İçerisinde 300’den fazla sakura ağacı barındırmaktaymış ve 100’ün üzerinde farklı türde sakura varmış. Ağaçların önünde sakuraları hakkında bilgi veren tabelalar var fakat sadece japonca yazmakta. Bir de her ağacın altında sakuraların resimlerini yakından çekmek için çabalayan Japonlar bulunmaktaydı 🙂

Mint sakura parki - Osaka
Mint sakura parki – Osaka
Mint Sakura Parki - Osaka
Mint Sakura Parki – Osaka
Mint Sakura Parki - Osaka
Mint Sakura Parki – Osaka
Mint Sakura Parki - Osaka
Mint Sakura Parki – Osaka
Arka planda Osaka Mint Binası
Arka planda Osaka Mint Binası

CEVAP VER

Lütfen yorumu yazın!
İsminizi yazın