Kura Zushi restorani
Kura Zushi restorani

Eğer bir gün Japonya’yı gezmeyi düşünüyorsanız bu yazı ile size bir tavsiyede bulunmak istiyorum 🙂 Planınıza Japonya’daki garsonsuz restoranlar, Kura-Zushi restoranlarından birini mutlaka dahil ediniz ve benzersiz bir restoran deneyimi yaşayın hem de çok uygun bir fiyata karnınızı tıka basa doyurarak. Kura-Zushi restoranlarında sipariş vermek için garsonu beklemenize, işaret etmenize ya da garsondan zaman istemenize vs gerek yok çünkü siparişlerinizi masanızın yanındaki dokunmatik ekrandan seçerek veriyorsunuz.

Kura Zushi – Garsonsuz Restoranlar

Kura-Zushi restoranlarının ilki 1984 yılında hizmete başlamış ve Ekim 2015’deki toplam restoran sayısı 365 imiş. Yani bu da demek oluyor ki gezmeyi düşündüğünüz yerlerden birinin yakınında muhakkak bu restoranlardan biri vardır. Normalde gitmeden önce telefon ile rezervasyon yapabiliyorsunuz çünkü bazen akşam saatlerinde çok yoğun oluyor ve sıra beklemek durumunda kalabiliyorsunuz. İçeriye girdikten sonra size masa numaranızı veriyorlar ve masanıza oturduktan sonra hemen yandaki ekrandan menüye göz atıp istediğiniz yemek tabağını sipariş ediyorsunuz. Yemekler ufak tabaklarda geliyor ve tabakların fiyatları 100 yen bazı büyük tabakların fiyatları biraz daha fazla oluyor, yemeğine göre değişmekte. Genel olarak sushi üzerine üzerine kurulmuş fakat sushi dışında başka yemek çeşitleri ile kahve gibi içecekleri de sonradan menüsüne dahil etmiş.

Kura Zushi restorani
Kura Zushi restorani

sushi tabagi

Masaların yanında iki katlı kayaklı bir sistem var, üst kattaki banttan sipariş verilen ürünler gönderilmekte alt kattaki banttan da sürekli olarak karışık şekilde ürünler akmakta. Eğer ki sipariş vermeyi düşündüğünüz bir yemek alt kattaki banttan geçiyorsa ekrandan sipariş vermeden alt kattaki banttan alabiliyorsunuz. Üst banttan gelen siparişlerinizi aldıktan sonra yanıp sönen yeşil düğmeye basıyorsunuz ve kızak diğer siparişler için geri gidiyor. Ayrıca masanın dibindeki musluktan sıcak su doldurup kendinize ücretsiz yeşil çay da yapabiliyorsunuz. Japonya’daki restoranlarda yeşil çay ve su ücretsiz olarak verilmekte. Yemekleri yedikten sonra boş tabakları masanın dibindeki delikten içeriye atıyorsunuz ve her 5 tabakta bir oyun hakkı veriyor. Oyunu kazanırsanız makineden küçük bir hediye geliyor. Ödeme için de ekrandan düğmeye bastığınız zaman bir garson gelip ekranda yazan tabak sayısı ile borcunuzu size söyleyip hesap kağıdını size bıraktıktan sonra kasaya geçiş yapıp ödemeyi yapıyorsunuz.

Burada yemek yerken kendi çektiğim videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumu yazın!
İsminizi yazın