Japonya’ya en son eşimle 2015 yılının Nisan ayında gitmiştik. Yeni Zelanda’da Working Holiday vizelerimizin süresinin dolmasına 2 ay kadar kala çalışma vizesine başvurduk ve başvuru onaylanınca Japonya’ya uçak biletlerimizi aldık. Çalışma vizesi onaylanmasa da Working Holiday’in ardından Japonya’ya geçmek vardı planımızda ki zaten aradan geçen 2 yılın ardından eşim de kendi ülkesini çok özlemişti. Yeni Zelanda’da çoğu işyerlerinin tatil olduğu Paskalya Bayramı’nı içine alacak şekilde tarihi belirleyip China Airline’dan Tayvan aktarmalı olarak biletleri uçuş tarihinden 2 hafta öncesinden almıştık, ilk etapta fark etmediğim fakat sonradan bizi strese sokan bir detay vardı. Auckland’dan Taipei’ye gidecek olan uçağın ilk önce Avustralya’nın Brisbane şehrinde 1 buçuk saat kadar bekleyip yolcu değişikliği yapacağını öğrendim. Aynı şekilde dönüşte de Sydney’de 1 buçuk saatlik bekleme süresi vardı. Bu da demek oluyor ki benim uçağa binebilmek için Avustralya transit vize başvurusunda bulunmam gerekiyor. Aynı vizeye Turkiye’den Yeni Zelanda’ya gelirken de başvurup almıştım ve 1 haftada vize onay kağıdı posta ile adresime gelmişti. Yeni Zelanda’da bazı ülkelerin vatandaşları, seyahat acentalarına gidip vizeyi online olarak 5-10 dakika içinde alabiliyorlar fakat Türk vatandaşlarının sanki turist vizesine başvuruyormuş gibi evraklarını hazırlayıp Avustralya vize başvuru merkezine gidip bireysel olarak başvuru yapması gerekiyor. Zaman da kısıtlı olunca burada sıkıntı ve stres başlıyor.

Vize Süreci Hakkında

Avustralya Konsolosluğu vize işlemleri için özel bir şirketle anlaşmış ve başvuruları konsolosluğa değil o şirkete yapmamız gerekiyor. Auckland’daki vize başvuru merkezinden randevu tarihini 6 Nisan Perşembe gününe alabildim, uçuş tarihimiz de 11 Nisan Salı akşamı. Yani vize işlemlerimin görülmesi için 4 gün çalışma süresi vardı. Yeni Zelanda’daki Avustralya Konsolosluğu’nun websitesinde transit vize işlem süresi olarak 6 ile 10 iş günü belirtiliyordu. Altı üstü sikko bir transit vize için bu kadar zaman verilmesi akıl alır gibi değil. Tabi beni içten içe bir stres sıkıntı almaya başladı, bilet aldık fakat ya vize o zamana kadar çıkmazsa? Vizenin uçuş tarihinden önceye verilmesi için elimden geldiğince baskı yapmaya çalıştım. Randevu günü evraklarımın arasına eklediğim dilekçeye, uçuş tarihime çok az bir süre kaldığını, bileti alırken Avustralya’da transfer işlemi yapılacağını fark etmediğim için vize başvurusunu bu kadar geç yaptığımı vs yazıp uçuş tarihimden önce vize işlemlerimin tamamlanmasını rica ettiğimi yazmıştım. Cuma günü evrakların vize merkezinden Avustralya Konsolosluğu’na iletildiğine dair bildirim aldım, kaldı 3 gün. Pazartesi günü olduğunda direk Auckland’daki konsoloslukla kontak kurmak istedim fakat telefon ile irtibat kuramadım aradığımda sadece otomatik ses kaydı ile bilgi veriliyordu, e-mail atmak istedim fakat Auckland’daki konsolosluğun e-mail adresi yok. Wellington’daki büyükelçiliğin e-mail adresi vardı ben de oraya mail yazdım. Daha sonra kalkıp vize başvuru merkezine gidip tekrar durumumu anlatıp öncelik istedim fakat beklemem gerektiğini, kendi adreslerine mail gönderirsem aynı maili konsolosluğa ileteceklerini söylediler. Ardından Auckland’daki konsolosluğa gittim fakat güvenlik görevlisi vize işlemleri ile ilgili her konuyu vize başvuru merkezi ile görüşmem gerektiğini söyleyip geri gönderdi. Eve dönüp vize başvuru merkezine konsolosluğa iletilmesi için bir mail yazdım. Eşimin kızkardeşinin düğün töreni olduğu için yarın ki uçağa mutlaka binmem gerektiğini yardımcı olmalarını yazdım. Daha sonra China Airline’ı arayıp bileti iptal edebilme durumumu sordum, 300 dolar ceza ücreti karşılığında iptal edebiliyorum fakat uçuş saatinden 4 saat öncesine kadar iptal etmem gerekiyor. Yani Salı günü öğleden sonra 3 buçuğa kadar bekleme sürem vardı. Salı günü sabah erkenden vize başvuru merkezine gidip gönderdiğim maili konsolosluğa acil iletmelerini istedim fakat belirli saatlerde mail aktarımı yapıldığını yine herhangi birşey yapamacaklarını söyleyip beni deli ettiler ve ben artık yavaştan ümidimi kesmeye başladım.

Salı günü saat 2 çeyrekte biletimi iptal etmeme 1 saat kala, Avustralya Konsolosluğu’ndan transit vize onayını içeren mail e-posta adresime geldi ve içime tarifsiz bir rahatlık çöktü. Yazdığım mailler işe yaradı mı yoksa normalde süreç olarak mı işledi bilmiyorum fakat o mail gelene kadar yaşadığım stresi tarif edemem. Sadece 1 saat 30 dakikalık bir bekleme içindi bütün uğraşım, stresim. Onca stresin sonunda uçağa bindim ve nihayetinde Japonya’ya ayak basmıştım. Japonya ile ilgili yazılarımı buradan görüntüleyip okuyabilirsiniz.

Yeni Zelanda’ya bilet alırken muhakkak kontrol edin uçak Avustralya’da duracak mı diye eğer ki Avustralya’da transfer gözüküyorsa o transit vizesini almak zorundasınız. 2 saat de olsa 1 dakika da olsa o vizeyi almadan uçağa binemiyorsunuz, boarding işlemi sırasında vizenizin olup olmadığı sistemde görünüyor çünkü. Transit vize için gerekli evrakları buradan görüntüleyebilirsiniz, başvuruyu dosyalarınızı Ankara’daki konsolosluğa posta yolu ile göndererek yapabiliyorsunuz. Vizeniz çıktığı zaman onay kağıdı ile pasaportunuzu tekrar size geri postalıyorlar ve başvuru ücreti ödemeniz de gerekmiyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumu yazın!
İsminizi yazın