Yeni Zelanda‘da her yıl 1 Nisan‘dan itibaren yeni bir vergi yılına geçiliyor ve bir sonraki senenin 31 Mart‘ında o vergi yılı son buluyor. Her yıl toplanan vergilerin bir kısmı da vergi dönemi sonunda vergi mükelleflerine iade ediliyor. 31 Mart’ta vergi yılı son bulduktan sonra da o vergi dönemi içinde gelirlerinden vergi kesilenler vergi iadesi talebinde bulunabiliyorlar. Yalnız vergi iadesi talebinde bulunabilmek için en az 183 gün boyunca Yeni Zelanda içerisinde bulunmuş olmak gerekiyor. Yeni Zelanda’ya öğrenci vizesi ya da working holiday vizesi ile geldiniz ve bu süreç içerisinde de bazı işlerde çalıştıysanız, en az 183 gün boyunca Yeni Zelanda içinde kaldıysanız siz de bu vergi iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Bu yazı vesilesi ile de bunu nasıl yapacağınız hakkında sizleri bilgilendireceğim. Bu aralar vergi iadesi dönemi olduğu için şuan radyolarda, internette alışveriş merkezlerinde vs vergi iadesi işlemlerini yapan şirketlerin reklamları dönüyor, sizin adınıza onlar da vergi iadenizi alabiliyor siz hiçbir şeye karışmıyorsunuz ama bunun karşılığında berlirli bir komisyon ödüyorsunuz tabi. Fakat yapılacak işlem çok basit olduğu için bunlara gerenk yok.

Vergi İadesi Talebinde Bulunmak

Öncelikle IRD numaranızın olması gerekiyor IRD numarasını aldıktan sonra www.ird.govt.nz adresinden online MyIR hesabınızı da oluşturun, böylece buradan hem gelirlerinizi hem kesilen vergileri takip edebilirsiniz. Vergi iadesi talebini de bu web sitesi üzerinden yapacaksınız lakin bir de banka hesabınızın olması gerekiyor. Bu yazımı okumadıysanız önce bir okuyun IRD Numarası ve banka hesabı oluşturmak ile ilgili bilgi sahibi olun. MyIR hesabınızı ve banka hesabınızı oluşturduktan vergi iadesinin hesabınıza gelmesi için, My Details kısmından banka hesabınızı MyIr hesabınıza kaydedin. Tüm bunlar tamamsa vergi iadesi talebinde bulunmaya geçelim.

  1. MyIr hesabınıza girdikten sonra anasayfadaki Request PTS buotonunu bulup tıklayın.yeni zelanda vergi iadesi
  2. Gelen ekranda bitmiş olan vergi dönemini seçin ve aşağıdaki Request PTS butonuna tekrar tıklayın.yeni zelanda vergi iadesi
  3. Ekstra bir not vergi iadesi alıp almayacağınızı öğrenmek için resimdeki calculate butonuna tıklayabilirsiniz. Çıkan sorulara doğru şekilde cevap verdikten sonra size vergi dönemi içindeki gelirlerinizi, kesilen vergi miktarını ve ne kadar vergi iadesi yapılacağını gösterecek. Ayrıca eğer yurtdışından da bir geliriniz olduysa ya da Yeni Zelanda’da verilen vergi kodlarından birden fazla kullandıysanız IR3 denilen ekstra bir formu daha doldurmanız gerekebilir. Aynı ekranda calculate butonuna tıkladıktan sonra IR3 formu doldurmanız gerekip gerekmediğini de size belirtecek.
  4. Ardından gelen ekranda tekrar vergi dönemini seçip yanındaki soruya evet cevabını verdikten sonra Continue deyin;yeni zelanda vergi iadesi
  5. Sonraki ekranda da alttaki yazıya tik koyup Send to Inland Revenue‘yi tıkladıktan sonra vergi iadesi talebinizi online olarak vergi dairesine göndermiş oluyorsunuz. Hepsi bu kadar, burada yazdığına göre işlemi tamamladıktan sonra 5-10 iş günü içerisinde vergi iadesi işlemi tamamlanıyormuş.

Kendi IRD sayfamda yapılan hesaplamaya göre bana yapılacak olan vergi iadesi ile ilgili şöyle bir bilgi vereyim; burada çalıştığım süre boyunca toplam kazandığım miktarın tam olarak %3.3 oranında bir iade yapılacakmış, inşallah bakalım 🙂

Güncelleme

Vergi iadesi için 14 Mayıs’ta online olarak yukarıda izah ettiğim şekilde başvuru yapmıştım ve 23 Haziran tarihinde vergi iade tutarı banka hesabıma yatırıldı. Yalnız para yatmadan yaklaşık 5 gün önce IRD hesabıma vergi dairesinden bir form gönderildi, formdaki bilgileri kontrol edip eksik olan bilgileri ekleyip formu tekrar online olarak geri gönderdikten sonra vergi iadesi tutarı banka hesabıma gönderildi. Yatırılan miktar Yeni Zelanda içinde çalışarak kazandığım tutarın tam olarak %3.3 üne denk geliyor. Bu konuda aklınızda bulunsun, işinize yarar umarım.

vergi iadesi meaji
Vergi iadesi mesaji

 

CEVAP VER

Lütfen yorumu yazın!
İsminizi yazın