Yeni Zelanda’ya Working Holiday vizesi ya da diğer uzun süreli Work Visa ve öğrenci vizelerinden biri ile geliyorsanız ülkeye giriş yaptıktan sonra öncelikli olarak yapmanız gereken işlemler; bir bankada hesap açmak ve IRD Numarası almak olacaktır. ‘IRD Numarası nedir?’ diye soranlar için vergi numarası diyebilirim. Herhangi bir firmada çalışabilmek için, para kazanmak için bu numaraya kesinlikle ihtiyacınız olacak. İş başvuru formlarında mutlaka IRD numaranız istenecektir. Ayrıca size verilen maaştan kesilen vergileri IRD numaranız ile internet hesabınızdan görüntüleyebiliyorsunuz. Burada çalıştıktan sonra kendi ülkenize geri döndüğünüzde kesilen vergileri kendi banka hesabınıza iade talebinde bulunabiliyormuşsunuz ancak bu konu hakkında araştırma yapmadım detaylı bilgim yok. Daha önce Avustralya’da yaşayan bir arkadaşım orada maaşından kesilen vergilerin Türkiye’ye dönünce banka hesabına iade edildiğini söylemişti. Bununla ilgili Yeni Zelanda’daki uygulama hakkında yeterli bilgi sahibi olunca konu hakkında ekleme yaparım buraya.

Banka Hesabı Oluşturmak

Öncelikle Yeni Zelanda Working Holiday vizesine başvuru işlemleri ile ilgili bir nevi rehber niteliğinde hazırladığım bu yazımı okumadıysanız bir göz atmadıysanız tavsiye ederim. Yen Zelanda’ya geldikten sonra hem banka hesabı açmak hem de IRD numarası almak zor işlemler değil, ilk etapta banka hesabı açmak gerekiyor. Banka hesabı açarken bankalar genelde yaşadığınız yeri kanıtlayan bir belge istiyorlar. Örneğin ikamet yeri olarak gösterdiğiniz adrese gelmiş bir evrak, fatura gibi. Öğrenci olarak gelenler için muhtemelen okulları da yardımcı olabilir. Ben ev sahibimden yazılı, imzalı bir kağıt aldım. Bizim o adreste ikamet ettiğimizi ve kendisinin ev sahibimiz olduğunu yazip imzaladığı bir kağıt ile ekstra olarak kendi adına olan bir faturayı da bana verdi. Bu belgeler ile birlikte pasaportumu alıp ANZ Bank’ta hesabımı açtırmıştım. Hesap açılışından sonra alışverişlerde kullanmak için debit kart da alabilirsiniz bankadan. Biz buraya geldikten sonra nakit kullanmayı bıraktık doğrusu, her tür alışverişte debit kartı kullanmak daha mantıklı hale geldi. Şuan cüzdanımda 10 dolardan başka nakitim yok 🙂 Bir de bankada hesap açtırırken IRD numaramı sordular fakat banka hesabım açıldıktan sonra IRD numarası için başvuruda bulunacağımı söyledim, çünkü IRD numarası için başvururken de Yeni Zelanda’daki banka hesap bilgileriniz isteniyor. Eğer iki kişi beraber buraya gelmişseniz ve tek hesap kullanmak istiyorsanız ortak hesap (join account) da açtırabilirsiniz. Hesap tek olsa da iki şahsın da ayrı hesap numarası ve kartları oluyor, çift olarak gelenlerin işine yarayabilir belki.

IRD Numarası Almak

Yeni Zelanda vergi dairesinden gelen IRD belgesi
Vergi Dairesi’nden gelen IRD mektubu

Banka hesabını oluşturduktan sonra IRD Numarası Başvuru Formu‘nu (IR742) doldurup posta yolu ile vergi dairesine göndermeniz gerekiyor. Doldurmanız gereken IR742 formunu buradan indirebilirsiniz. Ayrıca IRD Numarası başvurusu için banka hesabınızın tam olarak kullanılabilir olduğunu kanıtlamanız için para giriş çıkışı yapıldığını gösteren belgeyi de göndermeniz gerekiyor. Bunun için banka hesabı açtıktan sonra bir iki nakit giriş ve çıkışı yapıp ardından bankadan hesap döküm belgesi alın ve başvuru formuna ekleyin. Hesap döküm belgesinde ad soyadınız, hesap numaranız ve hesap hareketlerinizin görünmesi gerekiyor. Bankadan döküm belgesi alırken IRD başvurusu için kullanacağım da diyebilirsiniz, ona göre belge hazırlıyorlar. IRD başvuru formunu doldurduktan sonra imzalayıp posta yolu ile aşağıdaki adrese göndermeniz gerekiyor.

Inland Revenue
PO Box 39050
Wellington Mail Centre 5045 New Zealand

7-10 gün içerisinde adresinize posta ile IRD numaranızın yazılı olduğu belge geliyor. IRD numarasını aldıktan sonra bu adresten online IRD hesabınızı oluşturup, vergi kesintilerinizi ve kazançlarınızı görüntüleyebiliyorsunuz.

4 YORUMLAR

  1. Merhaba Murat

    IRD numarası başvuru formunda TIN (Taxpayer) number bölümüne ne yazdın acaba? birde ”non-resident contractor” ve ”non-resident seasonal worker’ ‘seçenekleri olan bir soru var lütfen belirtin demiş. Bu seçeneklerden hangisini tiklememiz gerekiyor acaba ? hiçbiri seceneği de var. Ve son olarak IRD numara başvurusu online olarak yapıldığını duydum. Konu hakkında bir bilgin var mı? acaba postaya hiç gerek yok mu? Cevapların için şimdiden teşekkürler..

    Diğer başvuru işlemleri yazın çok hareketli birazda burayı canlandıralım 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumu yazın!
İsminizi yazın