Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi başvuru sürecimde kendi yaşadığım tecrübeleri ayrıntılı bir şekilde burada paylaşarak konu ile ilgili bilgi edinmek isteyenlere detaylı şekilde yardımcı olmayı umuyorum. İsterseniz Yeni Zelanda’nın kendi sitesinden immigration.govt.nz adresine girerek de Working Holiday Vizesi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Working Holiday ile ilgili yapılan değişiklikler ve Yeni Zelanda’ya tekrar giriş yaparken karşılaştığım dönüş bileti problemi ile ilgili yazıyı sayfanın sonuna ekledim. Ayrıca kırık linkleri de tekrar elden geçirip  düzelterek komple konuyu güncellemiş oldum. 27 Eylül 2017.

Working Holiday Vizesi Hakkında

Working Holiday vizesi Yeni Zelanda tarafından yabancı ülke vatandaşlarına verilen 1 yıllık bir vize türü ve ülkeye giriş yaptığınız tarih vize sürenizin başlangıç tarihi oluyor. Türk vatandaşlarından her yıl 100 kişilik kota ile bu vizeye başvurular kabul ediliyor. Kota her yılın Temmuz ayında sıfırlanmakta ve kabul edilen başvuru sayısı 100 kişiye ulaşınca başvurular kapanmakta. Yani 2016’nın Temmuz ayında sıfırlanan kota 2016’nın Aralık ayında dolarsa, o tarihten itibaren Türkiye’den başvuru kabul edilmez taa ki 2017 Temmuz ayına kadar. Ayrıca çocuk sahibi iseniz bu vize ile çocuğunuzu yanınızda getiremiyorsunuz, evli olsanız bile eşiniz ile beraber gelmek istediğiniz takdirde eşinizin de ayrı olarak bu vize için başvuru yapması gerekiyor. Başvuru işlemi önce online olarak yapılıyor ardından gerekli evrakları toplayıp 20 gün içinde Dubai’deki vize ofisine göndermeniz gerekiyor. Başvuruların açık olup olmadığını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Working Holiday Vizesi İle Neler Yapılabilir?

Working Holiday vizesi ile bir yıla kadar Yeni Zelanda içinde kalabilir, ülke içinde istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Vize süreniz dolana kadar da; istediğiniz zaman istediğiniz defa Yeni Zelanda dışına çıkıp tekrar ülkeye giriş yapabilirsiniz. Yalnız ülkeden çıkıp tekrar giriş yaptığınızda size para ya da dönüş uçak bileti tekrar sorulabilir. Ayrıca maksimum 6 aya kadar herhangi bir eğitim kurumunda istediğiniz eğitimi alabilirsiniz. Herhangi bir işyerinde full-time ya da part-time olarak maksimum 3 aya kadar çalışabilirsiniz. Yani her 3 ayda bir iş değiştirmeniz gerekiyor. Şehirlerdeki kütüphanelerden yararlanabilirsiniz, kütüphaneye üye olup kitapları ücretsiz olarak kiralayabilirsiniz, bazı müzeleri de ücretsiz gezebilirsiniz.

Working Holiday Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar ve İşlemler

Working Holiday vizesine başvurmak için önce buradan gerçek bilgileriniz ile hesap oluşturup online olarak başvurmanız gerekiyor. Başvuruyu yaparken kredi kartınız ile online başvuru ücretini ödemeniz gerekiyor. Online başvuru ücreti şuan 208 Yeni Zelanda Doları ancak siz buradan Türkiye’yi seçerek değişip değişmediğini kontrol edebilirsiniz. Online başvurunuzu tamamladıktan sonra mail adresinize gerekli olan evrakları ve bilgileri içeren bir mail gelecek. Bu belgeleri de topladıktan sonra 20 gün içinde Dubai’de bulunan vize ofisine posta yolu ile göndermeniz gerekecek. Türkiye’ye en yakın vize başvuru merkezi Dubai’de yer aldığı için Yeni Zelanda dışından başvuru yapan Türk vatandaşlarının evraklarını buradaki ofise göndermeleri gerekiyor. Başvuru süreci boyunca gerekli olan bütün evraklar ve işlemler şunlar:

 1. Pasaportunuzun olması ve en az iki adet boş vize sayfasının olması gerekiyor. Ayrıca pasaportunuzun geçerliliğinin planladığınız dönüş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar devam ettiğinden emin olun.
 2. En az 18 yaşında olup, 31 yaşından gün almamış olmak. Bununla ilgili bilgiyi buradaki sayfanın alt kısımlarında okuyabilirsiniz.
 3. Banka hesabınızda minimum 7000nzd (Yeni Zelanda Doları)’na tekabül eden miktarda para bulunduğunu gösteren hesap döküm belgesi. Belgeyi alırken imzalı, kaşeli ve isminizin belirtildiğine dikkat edin. Hesabınızdaki para dolar ya da euro gibi uluslararası geçerliliği olan bir para biriminde olursa daha iyi olur. Bir de Avustralya için araştırma yaparken hesabınıza yatırılmış olan paranın belgeyi aldığınız tarihten en az 3 ay öncesinde yatırılmış olması şartını okumuştum. Fakat Yeni Zelanda için böyle bir şart yazmıyor. Ama yine de temkinli olabilirsiniz. Ben vizeye başvurmadan 1.5 ay öncesinden parayı hesaba koymuştum.
 4. En az 4 yıllık üniversite mezunu olduğunuzu gösteren diplomanızın noter onaylı fotokopisi. Bütün belgelerin İngilizce olmasını istiyorlar, eğer diplomanızda İngilizce açıklama yoksa noterde tercümeli olarak kopyalatıp onaylatın.
 5. Yeterli seviyede bir İngilizce’nizin olduğunu belgelemek. Bunun için iki seçenek var:
  Burada listelenen üniversitelerden birinde İngilizce eğitim almış olmak, ya da burada listelenen İngilizce dil testlerinden birine girip yanda belirtilen minimum puanı almak. IELTS sınavının iki çeşidi var; ‘genel’ ve ‘akademik modül’ olarak. Akademik modül genele modüle göre biraz daha zor. Eğer siz de IELTS’e girecekseniz ‘genel’ olana girmeniz yeterli. IELTS sınavı ile ilgili bilgileri, tavsiyelerimi ve kendi tecrübelerimi burada paylaştım dilerseniz bir göz atabilirsiniz.
 6. Anlaşmalı hastanelerden birinde göğüs röntgeni çektirmek. Hastanelerin listesi burada.
 7. Online başvurunuzu yaptıktan sonra mailinize gelecek olan word dosyası içindeki Ek Bilgiler (Additional Information) kısmını doldurmak.
 8. Türkiye’ye en yakın vize başvuru merkezinin yer aldığı Dubai’ye göndereceğiniz pasaportunuz, IELTS sınav sonuç kağıdınız gibi belgelerinizin size kargo ile geri gönderilmesi için buradaki formu doldurup evraklarınızın arasına eklemek.

Ekleme-1 : Working Holiday vizesine başvuru yapan arkadaşlardan aldığım mesajlardan öğrendiğim kadarıyla artık ekstra olarak bir de INZ1200 kodlu formu doldurup göndermelerini istiyorlarmış. İgili formu buradan indirip doldurarak başvuru evraklarınızın arasına ekleyebilirsiniz. Bana mail ile gönderilen, yukarıda 7. maddede bahsettiğim Ek Bilgiler formunun daha genişletilmiş hali gibi görünüyor bu form.

Working Holiday Vizesi İşlem Süresi

Siz online olarak başvurunuzu yaptıktan sonra 20 güne kadar evraklarınızı posta yolu ile göndermeniz gerekiyor. Evraklarınız vize ofisine ulaşıp sizden vize işlem ücretini tahsil ettikten sonra da vize süreciniz başlıyor. Working Holiday vizesi başvurusunun işlem süresi resmi web sitesinde şuan ortalama 30 iş günü içerisinde tamamlanıyor olarak görünüyor. Ben başvururken 20 iş günü olarak görünüyordu, benim işlemlerim de 20 günde tamamlanmıştı. Eğer evraklarınızla ilgili bir problem yoksa 30 iş günü içerisinde vize başvurunuza yanıt alırsınız, ancak son zamanlarda bu vizeye başvuran arkadaşlardan aldığım geri dönüşlere dayanarak söylemeliyim ki bazen 3 ayı bile bulduğu oluyormuş.

Ekleme 2 : Bu arada Yeni Zelanda artık tüm vizeler için e-vize sistemine geçmiş yani pasaportlara vize etiketi uygulamasını kaldırmış. Working Holiday için önceden pasaportlara etiket yapıştırılıyordu fakat şimdi yeni sistemde size vizeniz pdf ya da word dosyası olarak mail yolu ile gönderilecek ve siz o dosyayı yazdırıp ülkeye girerken göstereceksiniz. Yani bu durumda pasaportunuz size başvuru süreciniz bitmeden boş şekilde geri dönerse şaşırmayın çünkü vizenizin onaylanıp onaylanmadığı size sonradan mail yolu ile bildirelecektir. Ayrıca vize başvurusu için hesap açtığınız siteye girip oradaki online takip sistemi ile de başvurunuzun durumunu görüntüleyebilirsiniz.

Working Holiday Vizesi Başvuru Sürecim

Burada kendi başvuru sürecimi ayrıntıları ile paylaşacağım ki sizler için de rehber olsun. Benim bu vizeyi araştırmaya başlamam 2015 yazının başlangıcı gibiydi. İlk etapta ‘Avustralya-Work and Holiday mi yoksa Yeni Zelanda-Working Holiday mi’ diye düşünmekteydim ve esasında Avustralya, Yeni Zelanda’ya göre iş olanaklarının fazla olmasından dolayı daha mantıklı bir seçenek gibi geliyordu bana. Fakat lise yıllarımdan beri Yeni Zelanda’ya karşı bir ilgim ve hayalim vardı, bir gün oraya gidebilmeyi hayal edip bunun o zamanlar imkansız olduğunu düşünürdüm. Yani kalbim Yeni Zelanda’dan yanaydı. İki ülke hakkında biraz araştırma yapıp iş olanağının Avustralya’da daha fazla olduğunu göz önünde bulundurarak ilk etapta Avustralya için başvurmayı düşündüm ve 100 kişilik kontenjanın dolu olup olmadığını öğrenmek için Ankara’daki Avustralya Büyükelçiliği’nin mail adresi [email protected] ‘a, Kasım 2015’de mail atarak kontenjan durumunu sordum ve kontenjanın dolduğu bilgisini alınca Avustralya seçeneği otomatik olarak düştü. Kontenjanın tekrar sıfırlanması için bir sonraki senenin Mayıs ayını beklemem gerekecekti. Bunun üzerine yine Ankara’daki Yeni Zelanda Büyükelçiliği’ni arayıp kontenjan hakkında bilgi almak istedim fakat Working Holiday vizesini Ankara Büyükelçiliğinin vermediğini, İngiltereyi arayıp oradaki Yeni Zelanda elçiliğinden bilgi almam gerektiği söylendi. Ankara’daki büyükelçilikten turist vizesi işlemleri yapılabiliyor fakat Türkiye’den gelen Working Holiday Vizesi başvuruları için İngiltere’deki elçilik yetkili kılınmış. İngiltere’yi aramadan önce Yeni Zelanda’nın resmi web sitesinde kontenjanın dolu olmadığını görünce heyecanlandım ve Yeni Zelanda’yı kafama koyup plan yapmaya başladım.

Bunu da ilginç bir not olarak ekleyim; ben bütün evraklarımı hazırlayıp başvuru yaptığımda tarih 2016’nın Şubat ayıydı ve kontenjanın sıfırlandığı Temmuz ayından beri 6 ay geçmiş olmasına rağmen henüz dolmamıştı. Lakin bu yazıyı hazırlarken tarih Eylül 2016 olmasına rağmen kota dolu görünüyordu. Şuan (yazıyı yayınkarken) tekrar kontrol ettiğim de Aralık 2016’da kontenjan müsait görünüyor. Sanırım bu yaz boyunca ülkemizde yaşanan olaylardan dolayı geçici olarak başvuruları dondurmuşlardı.

Kontenjanın musait olduğunu öğrendikten sonra yapmam gereken ilk iş IELTS için uygun bir sınav tarihi belirleyip o tarihteki sınava kayıt olmaktı. Türkiye’de IELTS sınavlarını yapma yetkisine sahip iki kurumdan biri olan IDP’nin sitesinden Ocak sonuna bir sınav tarihi seçip 425tl sınav ücreti ile sınava kayıt işlemini online olarak tamamladım. Bu arada 1 Ocak 2017 itibari ile güncel sınav ücreti 575tl olarak değişmiş. 29 Ocakta speaking sınavına, bir gün sonra 30 Ocak’ta da ‘reading, listening, writing’ sınavlarına girdim ve sınav sonucum elime 16 Şubat tarihinde ulaştı. Sınav sonucum ‘Writing: 4.5, Listening: 4.5, Reading: 4.5 ve Speaking: 6.5 şeklindeydi’. 

Sınav sonucumu öğrendikten sonra buradan gerçek bilgilerimle hesap açıp working holiday vizesi için başvurumu eşimle beraber 19 Şubat akşamı online olarak yaptık. Online başvuru ücreti olarak da 1 kişi için 208nzd (Yeni Zelanda Doları) ödeme yapmanız gerekiyor, başvuru yaparken kredi kartı ile online olarak ödeyebiliyorsunuz. Bu arada hesabınızı açıp vize başvurusunda bulunduktan sonra gerekli bütün evrakları 20 güne kadar Dubai’deki vize başvuru merkezine göndermeniz gerekiyor. Size tavsiyem evraklarınızı önceden hazırlayıp erkenden gönderin. Ben bu 20 günlük süreyi önceden farketmemiştim, başvuruyu yaptıktan sonra gelen mailde 20 gün içinde evrakların teslim edilmesi gerektiği bilgisini gördüm. O tarihte de İspanya’ya gezi planlamıştık uçak bileti ve vizem hazırdı tabi İspanya’ya giderken pasaport lazım olacağı için ancak döndükten sonra evrakları gönderebilirdim. İspanya gezimi bitirip Türkiye’ye döndüğümde tarih 6 Mart Pazar olacaktı ve evraklarımın 10 Mart’ta Dubai’de olması gerekecekti. İspanya gezisinden önce bütün evraklarımı hazırlayıp İspanya’dan döndükten sonra pasaportum ile beraber bütün evraklarımı DHL ile Dubai’deki vize başvuru merkezine hızlı gönderi olarak göndermiştim.

Diğer bir adım olarak Yeni Zelanda’nın Türkiye’deki anlaşmalı doktorlarının bulunduğu hastanelerden birine gidip göğüs filmi çektirmeniz gerekiyor. Bu sayfadan Türkiye’yi arayarak göğüs filmini hangi hastanedeki hangi doktora yaptırabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Anlaşmalı hastaneler sadece Ankara ve İstanbul’da var malesef diğer illerdeki arkadaşlar başvuru yapmak isterse bu hastanelerden birine gitmek zorunda kalacak. Ben İstanbul’daki tek yetkili hastane olan Nişantaşı Amerikan Hastanesi’ne gidip Doktor Dursun Sevinç Bey’e evrağımı verip film çektirmiştim. Ücret olarak da 210 lira ödedim. Yalnız hastaneye gitmeden en az 2 hafta önce arayıp randevu alın. Hastaneye giderken yanınızda Cheast X-Ray formunu da götürün ve gerekli yerleri doldurun. Cheast X-Ray formu için download linki başvuru yaptıktan sonra size gelecek olan word dosyası içinde mevcut olacak tabi isterseniz buradan da indirebilirsiniz. Bu arada Yeni Zelanda’nın istediği 2 farklı sağlık raporu var. Working Holiday için ‘INZ1096’ kodlu ‘Chest X-Ray Certificate’ formunu doldurup göğüs filmi çektirmeniz gerekiyor. Diğeri ise INZ1007 kodlu ‘General Medical Certificate’ adlı daha geniş kapsamlı bir taramayı içeren form. Bu sağlık raporunu 12 aydan uzun süreli kalacak olanlardan istiyorlar.

Ardından notere giderek diplomamın noter onaylı kopyasını aldım. Diplomam İngilizce açıklamalı olduğu icin tercüme etmeye gerek yoktu, sanırım günümüzde İngilizce açıklamasız diploma veren kurum da yoktur herhalde.

Gelen word dosyasında belirtilen Ek Bilgiler (Additional Information-Section E) kısmını doldurup çıktısı ile beraber her ihtimale karşı pasaportumun resim olan sayfası ile vize yapıştırılmış olan bütün sayfaların fotokopilerini çekip 1 adet vesikalık resmim ile beraber diğer bütün belgelerin arasına ekledim.

Geriye sadece banka hesap döküm belgesi kalmıştı, onu da İspanya’dan döndükten sonra alıp diğer bütün belgeler ile birlikte Dubai’ye gönderecektim.

İspanya’dan döndükten sonra pazartesi günü bankadan hemen hesap dökümünü alıp diğer evraklarim ile birlikte DHL aracılığı ile hızlı gönderi olarak 7 Mart’ta Dubai’deki vize başvuru merkezine gönderdim. Banka hesap dökümünün bir diğer nüshasını da buraya gelirken yanımda getirmiştim belki ülkeye girişte pasaport kontrolünde de sorarlar diye ama pasaport görevlisi bununla ilgili hiç bir şey sormadı. Nihayetinde evraklarım Dubai’deki ofise 9 Mart günü öğlen saatinde ulaşmıştı. Bu posta hizmeti için de DHL’e 80euro+KDV ücret ödemiştim. Evraklarınızı göndereceğiniz Dubai’deki vize başvuru merkezinin adresini de aşağıya yazıyorum:

New Zealand Visa Application Centre – Dubai
Wafi Mall, 3rd Floor, Falcon, Phase 2
Umm Hurair 2, Dubai, UAE

Bu arada ben zamanım kısıtlı olduğu için mecbur hızlı gönderi olarak yolladım ve bu kadar masraflı oldu siz erkenden normal olarak gönderirseniz daha uygun fiyat olacaktır.

Evraklar Dubai’deki Vize Ofisine Ulaştıktan Sonra

Evraklarınız Dubai’ye ulaştıktan sonra işlemleriniz için buradan da ücret talep edilecek, hem işlem ücreti hem de pasaportunuzun geri kargolanması için tahsil edilecek ücretleri buradan öğrenebilirsiniz. Evraklarım Dubai’deki vize başvuru merkezine ulaşınca cep telefonumu arayıp, evraklarımın teslim alındığını ve işlemlerin başlatılacağını söylediler. İşlemler için gerekli olan ücretin kartımdan tahsil edilebilmesi için birazdan mail ile bir onay formu gönderileceğini onu doldurup imzalayıp kredi kartımı da tarayıp aynı maile cevap olarak göndermemi istediler. Mail ile gelen evrakda 73aed(dinar) tahsil edileceği yazıyordu, bu forma da kart bilgilerimi girip işlemi onaylayıp imzamı da attıktan sonra kredi kartımı ön-arka olarak tarayıp ekleyerek aynı maile yanıt olarak gönderdim.

Böylece başvuru için gerekli olan bütün işlemleri 9 Mart itibari ile tamamlamış oldum ve heyecanla beklemeye başladım. 24 Mart sabahı Working Holiday Vizesi başvurumun onaylandığını bildiren maili aldım. Maili okuyunca yaşadığım heyecan unutamayacağım anlardan 🙂

Dubai den geri gonderilen working holiday evraklarim
Evraklarimin Dubai’den geri gonderildigi zarf

Vizemin onayını aldıktan sonra evraklarımın bana geri gönderilmesi için gerekli olan formu (Payment for the application Courier-Return Fee Form) önceden doldurup diğer evrakların arasına eklediğim için herhangi ekstra bir işlem yapmadan evraklarımın kuryeye verildiğine dair yeni bir mail aldım. Bu kurye işlemi içinde 100aed(dinar) tahsil edilmişti kartımdan.

Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmalı Mı?

Bu arada son olarak eğer ki vize başvurunuz onaylanırsa, seyahat sağlık sigortası da yaptırın. Her ne kadar başvuru yaparken istenen evraklar arasında sağlık sigortasına dair bir belge istenmese de benim başvurum onaylandıktan sonra gelen mailde seyahat sağlık sigortası yaptırmam gerektiği ve Yeni Zelanda’ya girişte bununla ilgili belge istenebilir şeklinde bir uyarı vardı. Ben de herhangi bi kaza belaya karşı önlem olarak hem eşim hem de hendim için yaptırdım fakat Yeni Zelanda’ya girişte pasaport kontrolü sırasında sağlık sigortası yaptırdın mı vs diye sormadılar. Size de yaptırmanızı öneririm belki sormazlar diye düşünmeyin, bir de sorulursa sıkıntı yaşamayın. Bu arada bunun için de Yeni Zelanda’daki 365 günümüzü kapsayan poliçe için poliçe başına 63 euro ödedim. Bununla ilgili de bir uyarı yapayım; çoğu sigorta şirketleri size 1 yıllık poliçe sunsalar da poliçenin sonundaki notlara ‘Bu poliçe maksimum 184 günlük süreyi kapsamaktadır’ yazısını ekliyorlar. Yani 1 yıllık poliçe imzalıyorsunuz ama 184 günün sonunda sigortanız geçersiz oluyor. Tekrar prim ödemesi yaparak poliçeyi uzatmanız gerekiyor. Bu hususa dikkat etmenizi tavsiye ederim. Ben araştırırken hemen her sigorta şirketinde bu ibare karşıma çıktı lakin en son tanıştığım bir sigortacı ile 365 günümü kapsayan tek poliçe yaptırdım.

Working Holiday vize ornegi
Working Holiday vize ornegi – eski

Yukarıda Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi başvuru süreci boyunca yaptığım bütün işlemleri detaylı bir şekilde elimden geldiğince açıklamaya çalışarak yazdım ki başka başvurmak isteyip de bilgiye ihtiyaç duyacak olan arkadaşlar için bir nevi rehber olsun. Ben başvurmadan önce araştırırken bu vizeye başvuru ile ilgili detaylı açıklama olan Türkçe bir kaynak bulamamıştım, umarım birilerine yararım dokunur.

Working Holiday Vize Masrafları

Son olarak buraya vize başvuru süreci boyunca yaptığım harcamaları da ekliyorum. Aşağıdaki ücretler 2016 Şubat, Mart aylarındaki ücretlerdi, siz bu yazıyı okuduğunuz dönemde değişmiş olabilir.

 • Vize online başvuru ücreti – 208nzd
 • IELTS sınav ücreti (2015) – 425tl
 • Göğüs röntgeni – 210tl
 • Dubai’ye hızlı kargo ücreti – 80 euro+KDV
 • Dubai vize merkezi işlem ücreti – 73aed
 • Dubai’den evrakların geri kurye ücreti – 100aed
 • 365 günlük seyahat sağlık sigortası – 63 euro

Yeni Zelanda’ya Girişte Dönüş Bileti İstenir Mi?

Yukarıda Working Holiday vizeniz varken Yeni Zelanda’ya istediğiniz defa girip çıkış yapabilirsiniz fakat ülkeye girişte size tekrar paranız ve dönüş biletiniz sorulabilir dedim. Hatta bazı havayolu şirketleri de sizden Yeni Zelanda’dan dönüş bileti isteyebiliyorlar. Normalde hesabınızda yeteri miktarda paranız varsa dönüş uçak bileti taşıma gibi bir zorunluluğunuz yok ancak size başıma gelen olayı aktarayım.

Nisan 2017’de Yeni Zelanda’dan Japonya’ya gitmiştik hala Working Holiday vizem vardı ve bitmesine 2 aya yakın bir süre kalmıştı. Aynı zamanda work visa için de işlemde olan bir başvurum vardı. Herneyse biletleri China Airline dan almıştık ve Tayvan aktarmalıydı. Japonya’dan Yeni Zelanda’ya dönmek için Osaka Havalimanı’nda China Airline uçağına binmeden evvel bagaj teslim ederken bana dönüş biletim soruldu. Ben de ‘dönüş biletim yok hesabımda para var zaten ekstra olarak work visa başvurum var. Şuan için bilet alma zorunluluğum yok isterseniz hesabımdaki paramı gösterebilirim’ dedim. Fakat bana dönüş biletimin olması gerektiğini aksi takdirde uçağa alınmayacağımı söylediler. Ben daha önce Yeni Zelanda’ya Malezya’dan giderken böyle bir şart söylenmemişti, Yeni Zelanda’nın resmi sitesinde de yeteri miktarda para ya da dönüş bileti göstermesi gerekir şeklinde yazıyor, benim biletim yok ama param var şeklinde açıklama yaptımsa da bana China Airline olarak kendi şirket politikaları gereği Yeni Zelanda’ya giden Türk Vatandaşları’ndan dönüş bileti istediklerini söylediler. Ardından ben itiraz etmeye devam edip yöneticiniz ile görüşebilir miyim dedim daha sonra bir bayan geldi ve bilgisayardan birşeylere bakmaya başladılar. O esnada eşim kendi çalıştığı Yeni Zelanda’daki seyahat şirketini arayıp benim adıma iptale açık olarak Yeni Zelanda’dan dönüş bileti kestirdi ve bileti bana mail olarak göndertti. Biz tam bileti onlara gösterecekken yanımıza gelip yanlış anladıklarını uçağa binebileceğimizi söylediler ve bizi Xray sırasına sokmadan görevlilerin geçtiği kapıdan geçirerek kapının kapanmasına 5 dakika kala uçağa kadar koşa koşa götürdüler. Uçağa binip oturunca derin bir rahatlık yaşadım fakat aktarma yerimiz olan Tayvan’da uçaktan indikten sonra aynı sıkıntı tekrar ortaya çıktı. Uçaktan inerken ileride bir China Airline görevlisi elinde benim ve eşimin isimleri yazılı olan bir kağıtla bekliyordu yanına gidip sorunca bizi yanlışlıkla uçağa aldıklarını dönüş biletim yoksa tekrar Japonya’ya geri gönderileceğimi söyledi 🙂 Neyseki eşimin şirketine kestirdiği bileti telefondan çıkarıp gösterdim ve biletin numarasını vs kontrol ettikten sonra teşekkür edip yanımızdan ayrıldı. Tayvan’dan tekrar China Airline uçağı ile Auckland’a kadar geldik ben acaba Auckland’da da bizi karşılayacaklar mı acaba diye düşünüyordum ki ne pasaport kontrolünde ne de uçaktan inerken dönüş bileti vs sorulmadı.

Tekrar belirteyim arkadaşlar; Yeni Zelanda’ya ilk geldiğim zaman Malezya’dan Air Asia uçağına binerken bana dönüş biletim sorulmadı ve Auckland’a inip pasaport kontrolünden geçerken de yine dönüş biletim sorulmadı. Fakat Yeni Zelanda’dan Japonya’ya gidip tekrar Yeni Zelanda’ya dönüş yaparken China Airline tarafından dönüş bileti almam istendi. China Airline ile Auckland’a ulaştıktan sonra pasaport kontrolünde Working Holiday vizemin bitmesine 1 buçuk aydan az zaman kaldığı halde dönüş biletim sorulmadı.

Yani, Yeni Zelanda’ya gelmek için uçak biletlerinizi alırken bence bilet alacağınız havayolu şirketinin Yeni Zelanda için sizden dönüş bileti isteyip istememe durumunu öğrenin derim. Sonra yarı yolda zor durumda kalmayın.  

Aşağıdaki yorumlarda, working holiday vizesine başvurup kendi tecrübelerini paylaşan arkadaşların verdikleri bilgilerden de yararlanabilirsiniz, özellikle kendi tecrübelerini detaylı şekilde paylaşan Özgür , Ozan , Özgür ve Hüseyin ‘in de yorumlarını okumadan geçmeyin.

Youtube hesabımda Working Holiday Vizesi başvuru işlemleri ile ilgili bilgiler verdiğim yeni bir video paylaştım aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ev ve iş olanakları hakkında bilgiler verdiğim 2. bölüm videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

İşinize Yaracayacak Diğer Bilgiler

Bu yazıyı okuduktan sonra Yeni Zelanda ile ilgili işinize yarayacak başka bilgiler verdiğim aşağıdaki yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim:

 • Yeni Zelanda’da working holiday vizesi ve öğrenci vizesi için iş olanaklarından bahsettiğim yazı
 • Banka ve vergi hesabı açmak ile ilgili bilgiler verdiğim yazı
 • Yeni Zelanda’ya girişte deklare edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdiğim yazı
 • İkinci el araba almak ile ilgili bilgiler verdiğim yazı
 • Yeni Zelanda’da çalıştığınız süre boyunca kesilen vergileri nasıl geri alabileceğiniz hakkında bilgiler verdiğim yazı

368 YORUMLAR

 1. Merhaba dostum!
  Öncelikle bu konuda eşsiz bir kılavuz hazırladığın için teşekkür ederim.
  Ben bu kılavuz ile karşılaşma şansı olmadan başvurumu gerçekleştirdiğim için bu süreçlerde senin yaşamış olduğun sıkıntıların aynısını yaşadım. Şimdilik sıkıntılı süreci geride bırakmış sayılmam zira başvuruma şimdiye kadar herhangi bir cevap almadım.

  Şimdilik beklemedeye devam. (:

  • Merhaba, rica ederim 🙂
   Başvuru öncesi internette gerçekten bilgi bulamamıştım, bir ajans ile görüştüğümde 1500 lira civarı para istemişlerdi. O para ile uçak bileti alırım deyip kendim başvurmuştum. Bu yazıda da bütün yaptıklarımı paylaştım i kinşallah başka insanların yararına olur da paraları cebinde kalır 🙂
   20 günde yanıt almıştım ben muhtemelen bir aksilik olmazsa seninki de o civarda sürer.

   • Cevabınız için teşekkür ederim,
    Ben de bu hafta içinde içerisinde sonuç alırım diye düşünüyorum. Tabi benden bir hafta önce başvuran arkadaşıma çok kısa sürede (9 gün) ret cevabı gelince, süreç biraz daha stresli bir hal aldı.

    Eğer vize çıkarsa, Yeni Zelanda’da görüşmek dileğiyle!

    • Arkadaşının adına üzüldüm, acaba neden reddedildiğine dair bir sebep verdiler mi merak ettim? Herhangi bir sebep yazıldıysa burada paylaşırsan belki başkaları içinde yararlı olabilir.
     Başarılar diliyorum inşallah alırsın vizeni, görüşmek üzere burada.

     • İki sebep vermişler;
      1) Finansal durumunuzu kanıtlamak için gönderdiğiniz belge “bank statement” değil “bank confirmation letter” ve
      2) Bona fide başvuru sahibi olduğunuza ikna olmadık demişler.

      İlk ifade ettikleri neden aslında geçersiz. E-mail olarak gönderilen instruction, “Evidence (such as bank statements or passbook) that you have a minimum of NZ$7,000 available in your name” diyor.

      Bank statement veya passbook öneri olarak verilmiş. Bu ifade kısıtlayıcı değil serbest bırakıcı bir ifade. Bankada bu miktarda parası olduğunu kanıtlayan her türlü belgenin kabul edilmesi gerekir. Bana sorarsan bu ifadeye dayanarak, hesap dökümü neden göndermedin denilmesi resmen hukuksuz.

      İkinci olarak, bona fide konusunda ise herhangi bir belgeyi sunan kimseye rastlamadım. Benim bildiğim bu vizeye başvuran kimse tapu, evlilik cüzdanı, şirket mülkiyet belgeleri, meslek odalarına kayıt, araba ruhsatı gibi bona fide olduğunu destekleyecek belgeler göndermiyor. Zaten bu belgeler talep de edilmiyor.

      Sonuç olarak bunlar açık bir şekilde “made up excuses”.

      Arkadaş ret yedikten sonra detaylı bir araştırmaya giriştim. Çok enteresan sonuçlara ulaştım, elde ettiğim bilgilere göre, bizim Türkler genelde ret yiyor. 209 ret ve 98 onay ile WHS vizeleri arasında ret yeme konusunda başı çekiyoruz (bu rakamlar Almanya için 105.000 onay ve 800 ret). Son aylarda bu oran iyice artmış durumda, 2017 Mart ve Nisan aylarında Türkiye’den toplam 25 başvuru var ve hepsi ret yemiş.

      2017 Temmuz ayından itibaren başvurularda çok ciddi bir artış var, ret oranlarında da bu dönemden itibaren artış gözüküyor. Sanırım ilerleyen dönemlerde başvurulardaki artış devam edecek.

      Yaptığım analizler sonucunda, retlerdeki artışın siyasi olduğu kanaatine ulaştım. Bu durum, sonuç bekleme sürecini baya sancılı bir hale getiriyor.

     • Başka red tecrübesi olan var mı acaba?

      Paybook ve bank statement hesap hareketlerini gösteren belgeler. Confirmation letter ise o anki varlığı gösteren belge.
      Biz de confirmation letter almıştık; ancak bu red sebebini duyunca bir de hesap hareketi almaya karar verdik.

      Bona Fide gerekçesi de ilginçmiş. Acaba bona fide’yi gösterme adına araba ruhsatı fotokopisi vs. de eklemek olumlu etki mi yapar yoksa olumsuz etki mi yapar başvuruya? İstenilenden fazla belge ekleyenler oldu mu acaba?

      Teşekkürler

     • Merhaba Can Bey,
      Hesap döküm belgesini alırken İngilizce olarak almayı unutmayın hatta ben bankadan imza sirkülerini de almıştım.
      Bence adınıza kayıtlı olan araba ruhsatı, tapu gibi belgeler kesinlikle olumlu etki yapar. Nitekim vize memurunun gözünde potansiyel bir göçmen adayı olunacağı için bu tarz bağlayıcı belgeler sizin Yeni Zelanda’da kalmak gibi bir niyetinizin olmadığını, vize süreniz dolunca geri döneceğinize dair ikna edici türden belgeler diye düşünüyorum.

 2. Ben de yakın Zamanda evraklarım Tam olmanın ötesinde ve oldukça açıklayıcı olmasına rağmen red aldım.Duduğuma göre herkese red veriyorlarmış,öyleyse kotayı kapatsınlar biz de mağdur olmayalım.Ben itiraz edeceğim red alan herkes itiraz etsin ki enayi yerine koyup bütün sene hem kotayı açıl tutup hem de sürekli red vermesinler.Aynı vize türü Avustralya’da da var 100 kişiyi alır kotayı kapatır. Yeni Zelanda’nın mantıksızlığı hat safhada

  • Geçmiş olsun, malesef herkese mi bilmiyorum ama çoğunlukla red veriyorlar göründüğü kadarıyla. Bu arada Avustralya’nın kotası da açıldıktan çok kısa süre sonra doluyor.

 3. Merhaba Murat bey,

  1 Ağustos itibari ile ben ve eşim Yeni Zelanda working holiday vizesine başvurumuzu gerçekleştirdik. İstenilen evrakları hazırlayıp kargo ile belirtilen adrese cuma günü göndermeyi planlıyoruz. Bu aşamada sizin tecrübelerinize dayanarak bir kaç soru sormak istiyorum.

  1- “Yeterli seviyede bir İngilizce’nizin olduğunu belgelemek. Bunun için iki seçenek var:
  Burada listelenen üniversitelerden birinde İngilizce eğitim almış olmak.” burada bahsedilen üniversiteler arasında mezun olduğum Yaşar Üniversitesi bulunmakta. Aynı şekilde eşimde bu okuldan mezun. Hazırlılığı geçtiğimize dair belgemiz mevcut. Ayrıca eğitim dilimiz de ingiliceydi. Sorum şu; IELT gibi test amaçlı yapılan sınav geçerlilik belgeleri 2 yıl geçerlilik hakkına sahip. Fakat bu okullarda ingilizce eğitimi almış ve başarı ile geçmiş kişiler için herhangi bir kıstas getirilmemiş. Mezuniyetimin üzerinden 3 yıl geçti. Yüksek lisansımı bu sene tamamladım. Fakat ingilice olarak değil. Bu konu hakkında bilginiz var mıdır?

  2- Biz de sizin gibi herhangi bir acentadan yatdım almadan başvurumuzu kendimiz gerçekleştirdik. Yeni Zelanda’da iş bulma süreciniz nasıl ilerledi? İlk vardığınızda nerede kaldınız ve iş bulmak için göçmenlik bürosundan yardımcı olundu mu?

  3- Seyahat sigortanız için poliçenizi hangi firmadan yaptırdınız? Olumsuz bir durumda para iadesi yapılıyor mu?

  Şimdiden teşekkür ederim. Dilerim istediğimiz gibi sonuç alırız ve orada görüşürüz. Vize sürecimizi detaylı olarak sonuçlandığında burada siz ve diğer arkadaşlarla da paylaşacağım.

  • Merhaba Kaan Bey,
   1. sorunuz ile ilgili http://www.immigration.govt.nz icerisinde arama yaptim mezuniyet belgesinin gecerlilik suresi ile ilgili bir bilgi yok malesef. Bence suphede kalmamak icin buradaki form üzerinden sorunuzu gönderebilirsiniz. http://kb.immigration.govt.nz/contact
   2.Ben Airbnb üzerinden arama yaparak bir ev beğendim ve buraya gelmeden 3-4 gün evvel Malezyada’yken anlaşıp airbnb üzerinden 1 aylık ödeme yaptım. Eve geldikten sonra ev sahibi ile anlaşıp en az 1 yıl kalacağımı söyleyip biraz daha uygun bir fiyata anlaştım ve sonraki ödemeleri airbnb olmadan yaptım çünkü hem sizden hem karşı taraftan komisyon kesiyor.
   3. Seyahat sigortasini sonradan tanıştığım sigortacı bir arkadaş ile Axa Sigorta üzerinden yaptırmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam ben daha öncesinde Axa Sigortayı aradığımda bana 182 gün koşulunu söylemişlerdi fakat bahsettiğim sigortacı arkadaş bana policeyi 365 gun olarak düzenlettirdi. Para iadesi durumunu konuşmadım. Sigortacının bilgilerini isterseniz mail yolu ile verebilirim.
   Umarım başvurunuz onaylanır gelirsiniz burada tanışıp görüşme fırsatımız olur. Yazımı okuduğunuz ve başvuru sürecinizi paylaşacağını için şimdiden teşekkür ederim. ?
   Selamlar.

   • Hızlı geri dönüşünüz için teşekkür ederim Murat bey. Umarım sorunsuz bir şekilde bu süreci tamamlayabiliriz. Başvurmayı düşünen arkadaşlar için benim de bir kaç tavsiyem var. Biz başvurumuzu İzmir’den gerçekleştirdik. Online olarak istenilen bilgilerinizi girdikten ve ödemeyi yaptıktan sonra size mail ile bu bilgileri kanıtlamanız için gerekli belgeler isteniyor. Bu belgeye aşağıda vereceğim linkten ulaşabilirsiniz. Başvuru yapmadan bu belgeleri hazır ederseniz, maliyet gerektiren bazı işlemlerden tasarruf edebilirsiniz. Çünkü istenilen göğüs filmi için anlaşmalı olunan hastaneler İstanbul ve Ankara’da bulunmakta. Bu aşamada;

    1- Daha ucuz uçak bileti alma şansınız olacak. Çünkü evrakları 20 gün içerisinde göndermeniz talep ediliyor.

    2- Evraklarınızı stressiz ve kontrollü bir şekilde derleyebilmeniz için daha fazla vakitiniz olacak.

    3- Herhangi bir olumsuz durumda (okuldan alınan evraklar, dil sınavından gelen olumsuz bir sonuç vb.) telafi etme zamanınız oluyor.

    Bu nedenle buradan (https://goo.gl/nMUC5q) gerekli evrakları inceleyip, başvurudan 1 ay önce evrak düzenlemelerini gerçekleştirebilirsiniz. İstenilen evrakların son 3 aylık olması zorunluluğu var. Daha eski tarihli evraklar geçersiz olarak değerlendiriliyor.

 4. Merabalar ben turist vizesi için başvuruda bulunmak istiyorum ama daha önce Dubai de çalıştığım için turkiyede malesef s.s.k.kaydim yok ve ondan hariç butun evraklarim hazır.banka döviz hesabı tabu araba herşey var sizce olumlu sonuç alman mumkunmu

  • Merhaba, sanırım geçmişte Türkiye’de çalışmışlığınız yok ama Dubai’de çalışmış olduğunuzu belgeleyebiliyorsanız bu pozitif katkı yapar. Eğer şuan Türkiye’de çalışıyorsanız şirketinizden yetkili birinin imzaladığı bir evrak alıp vize başvurusuna ekleyebilirsiniz. Yeni Zelanda tatilinden sonra tekrar Türkiye’ye geri dönüp aynı şirkette çalışmaya devam edeceğinizin yazılı olduğu bir belge. Ben schengen vizelerine falan başvururken bu tarz bir belge veriyordum. Ama şuan herhangi bir yerde çalışmıyorsanız bunu problem olarak görebilirler de görmeyebilirler de. Yani banka hesabı, araba, tapu gibi belgelerin olumlu etkisi olur ama bu konuda ben kesin birşey söyleyemem açıkası çünkü başvurunuzu alacak olan vize memuruna bağlı herşey.
   Siz bütün belgeleri hazırlayın ve tatil boyunca nerelerde kalacağınızı, nereleri gezeceğinizi gösteren planınıza da dosya olarak ekleyin almış olduğunuz biletler vs varsa hepsini verin, umarım olumlu sonuç alırsınız.

 5. Selamlar,
  Ben de yeni basvuru yaptim. Evraklari gondermeden once bir arkadasimdan kargo sirketi icin tavsiye aldim.
  Gonderiyi PTS Express ile gonderdiginizde sadece 139 TL oduyorsunuz ve teslimati Dubai’de DHL firmasi yapiyor. 🙂 Yeni basvuru yapacak arkadaslar umarim bu mesajimi gorur ya da siz konuya eklersiniz ve faydalanabilirler. Tesekkurler.

 6. Bu yazıyı takip eden herkese bilgilendirme amaçlı bir kaç bilgi vermek istiyorum. Öncelikle en önemli gelişme, Yeni Zelanda hükümeti türkiye için de elektronik visa sistemine geçmiş. Başvurumuzu yaptıktan kısa bir süre sonra pasaportlarımız geri gönderildi ve üzerine bir not iliştirildi. Bu notta artık etiketli visa (yani pasaport sayfasına yapıştırılan türde) kaldırıldığı, onay durumda size pasaportunuzla ilişkilendirilmiş bir vize yazılacağı bilgisi yer alıyordu. Onay gelmesi durumunda ilgili yazının yazdırılıp yanınızda bulundurulması durumunda ülkeye girişin sorunsuz yapılacağı bilgisi de vardı. Şu an başvuru işlemlerimiz devam ediyor. Sonuç geldiğinde özetle nasıl başvuru yaptığımız, sürecin nasıl işlediği hakkında detaylı bilgiyi Murat bey aracılığı ile sizlerle paylaşacağım.

 7. Arkadaşlar ben ve cevremde 3 kisi daha basvhru yaptik. 1 kisi olumlu cevap aldi diger 3 umuz beklemedeyiz 2 ayi gectik beklemede. Sonuca gore detayli bilgilendirmeyi yazacagim kisa sure icinde.

  • Merhaba Özgür bey. Süreci uzatan herhangi bir ek evrak sitendi mi? Biz de eşimle birlikte başvurmuştuk. Ek bir evrak talep edildi. Ayrıca 1 hafta sonra benden askerlik ile ilgil bir evrak daha talep edildi. Biz de yaklaşık 2 aydır sonuç beklemekteyiz. Şu an online sistemde x-ray işlenmiş durumda. Fakat hala inceleme sürüyor sanırım. Sizin bekleme ile ilgili bu tarz bir durumunuz var mı?

   • Hayir ek belge kimaeden istenmedi. Xray sonucunu bizde de islemisler tarih 18 eylul. Aslinda xray sonucunu yeniden iatediler bir arkadastan o da aybi raporu yeniden yolladi tarihi gecmedi diye, onun vizesi onaylandi. Bizim de 10 hafta doldu bakalım ne zaman belli olacak.

    • Merhaba Özgür bey. Başvurunuz ile ilgili herhangi bir gelişme var mı? Hemen hemen aynı tarihlerde başvurmuşuz. Biz de hala beklemedeyiz. İletişime geçme durumunuz oldu mu başvuru merkeziyle? Cuma gününe kadar bir gelişme olmazsa ben iletişime geçmeyi düşünüyorum. İletişime geçmem olumsuz bir durum yaratır mı bir fikrik yok fakat bu durum elimizi kolumuzu bağlamış durumda.

    • Evet bugün mesaj attım. Konsolosluğa değil ama benimle iletişime geçen bir ofis çalışanına cevaben mail attım. Kendisi benden ek evrak talep etmişti daha önce.

 8. Selamlar,
  Öncelikle yazınız için teşekkürler. Avusturalya ve Yeni Zelanda work and holiday başvuru tarihleri aynı sanırım fakat her yerde 1 temmuzda yenilendiği söyleniyor. Bu haziran ayında üniversite mezunu olacağım 🙂 Bu sebepten dolayı 2018 Temmuzdan sonra mı başvuru yapmam gerekiyor yoksa 2019’ u mu bekleyeceğim, başvuru başlangıç tarihleri ne zaman?

  Aynı zamanda iki ülkeye de başvuru da bulunmam mümkün mü, bir bilginiz var mı?

 9. Evet arkadaşlar, bugün dayanamadım ve benimle ilgilenen aslen yeni delhili olarak yeni zelanda konsolosluğuna bağlı çalışan görevliye mail attım. Başvurumuzun üzerinden 2.5 ay geçtiğini, sitelerinde 20 iş gününde %90 sonuçlandığı, ek evrak talebinde sürecin uzadığını fakat yine de çok zaman geçtiği, başvurumuz hakkında bilgi almak istediğimi belirten bir mail attım. 2 saat bekledikten sonra, az önce gelen cevap olumsuzdu. Karar konusunda bir kızgınlığım yok, fakat bir insanın bu kadar süre bekletilip zamanının çalınması hakkı kimseye verilmemeli. Ret nedeni ise özetle ve detaylı ingilice metniyle şöyle;

  – Askerlikten muafım, fakat onlar bunu bildiklerini yine de askerlik hizmetimden kaçmak için ve kalıcı olarak ülkelerine gitmek istediğimi düşünüyorlar. Bir de freelance olarak burada çalışmamın ülkeme geri dönmek için bağlayıcı olmadığını düşünmüş arkadaş.

  Thank you for your application for a work visa – Turkey Working Holiday Scheme. We received your application on 01 August 2017.

  We have declined your application for a work visa because you do not meet the requirements set out in the work immigration instructions.

  We have made this decision because:

  During the processing of the application, we raised concern about the military service exemption. We have considered your response and are aware that you currently have an exemption from military service. However we still are not satisfied that this concern has been mitigated. The concern around you not undertaking the compulsory military service remains unalleviated.

  Whilst in your application form you have stated that you currently are working as a Freelance Web developer & SEO Specialist, we have not been provided with any documents evidencing the same. This was also raised as concern however we have not been provided with any substantial evidence indicating that you have satisfactory occupational commitments to return to your country of residence after the intended stay in New Zealand, we therefore are not satisfied with your bona fides.

  Requesting a Reconsideration

  Under section 186 of the Immigration Act of 2009, there is no right of appeal or reconsideration against a decision on a temporary entry class visa application made outside of New Zealand (as per immigration instruction E7.35.1).

  If you have new information that has not been considered by INZ, you can submit a further application. This would be considered on its merits and would need to show that you meet all relevant New Zealand government immigration instructions.

  Your documents
  We are returning the following documents with this letter:
  • Original Diploma Supplement
  Make sure you keep your documents and this letter in a safe place for future reference.

  Yine de yılmıyoruz ve diğer planlarımız ile hayallerimize devam ediyoruz. Sizler de olumsuz bir cevap alırsanız morelinizi bozmayın arkadaşlar. Bu değerlendirme sadece o anki ruh halleri nasıl olduğu belli olmayan insanların elinde. İşin kötüsü itiraz hakkımız da yok. Umarım iyi niyetli ve moreli yerinde insanların değerlendirmesinden geçersiniz. Hepinize bol şanslar.

  • Kaan geçmiş olsun, üzüldüm senin adına. Bu karardaki en büyük etkenin askerlik ile ilgili olduğunu soyleyebilirim.
   Buraya bir kere ayak bastıktan sonra Türkiye’deki zorunlu askerliği bahane göstererek iltica talebinde bulunan Türkler’in sayısında gördüğüm kadarıyla son zamanlarda artış var. Cunku bu bahane ile iltica başvurusu yapıldığı zaman Yeni Zelanda red vermediği için şuan bu durum suistimal ediliyor ve mağduriyeti diğer insanlara yansıyor.
   Zaten 100 kişi kotası olan working holiday programını yakında kaldırırlarsa da şaşırmayın bence.

   • Böyle bir platform hazırlayarak bizlere bilgi verdiğiniz için çok teşekkürler. Sıkılmadan yorumladan buradan ve mailden her sorumu yanıtladığınız için de ayrıca teşekkür ederim. Olumsuz da olsa biz hayallerimizden vazgeçmeyeceğiz.

     • Hayır, onun durumu da hala “Pending”. Fakat şöyle bir durum da var, ben de sisteme girdiğimde hala “Pending” olarak görmekteyim. Sanırım artık saldılar işlerini 🙂 Çok ilgisiz ve ciddiyetsiz bir süreç oldu. Sizin son durumunuz nedir Özgür bey?

  • Aynı durumu 2 gün önce yaşadım. 10 kasımda cevap verdiler ve askerliğimi(2018 in sonuna kadar tecilli bu arada) tamamlamadığım için red verdiler. Özetle söyleyebilirim ki daha önce bir çok schengen vizesine ve pasaportumda mühür olmasına rağmen ve hatta daha önce erasmus yapmama rağmen böyle red cevabı alabiliyorsunuz. 27 temmuzda online olarak başvurdum, 14 ağustosda evraklar dubaiye gitti. Daha sonra iki kere ayrı mail atarak ek evrak istediler. İlk mailde transkript ve mezun olduğum okulun adresini istediler. Daha sonra 2 hafta önce bir mail daha attılar ve askerlik durumumla ilgili bir belge sunmadığımı söylediler. Tabi bende bir cevap olarak benden böyle bir evrak talep edilmediği için evrağı doğal olarak sunmadığımı söyledim. Ve eğer 2 gün içinde askerlik durumu ile ilgili bir evrak vermezsem, mevcut durum üzerinden başvurumu sonuçlandırcaklarını belirtmişlerdi. Bende hemen askerlik tecil belgemi tercüme ettirip yolladım. 10 kasımda bir cevap geldi ve sonuç olumsuz. Başvuru yapacak arkadaşlara tavsiyem. Herşeyi göze alarak bu işe girsinler. Ve son olarak belirtmek isterim ki bu iş bana toplam olarak 2038 liraya patladı.
   Başvuru ücreti, kargo ücretleri, tercüme işlemleri, döviz değişiminden dolayı kur zararı, noter masrafı ve akciğer filmi. Bunları yazmamın sebebi sizi olumsuzluğa sürüklemek değil sadece tecrübeleri paylaşmak. Herkesin istediği vizeyi alması dileğiyle. 🙂

   • Merhaba geçmiş olsun üzücü bir durum malesef.
    Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler. Bir detayı merak ediyorum; sizin vize başvuru formunda yazdığınız Yeni Zelanda’dan çıkış tarihiniz, askerlik tecil süreniz dolmadan önceki zaman dilimi içinde miydi acaba?

  • Merhaba Kaan bey,
   Geçmiş olsun öncelikle. Ben de aynı sorundan muzdaribim; askerlikten muaf olmam sebebiyle reddedildim. Eşimle beraber 30 mayıs tarihinde online başvuru yaptık. Evraklar Dubai’ye ulaştıktan sonra Yeni Delhi ofisi başvurunun geri kalan kısmıyla ilgilenmeye başladı. Aylar içerisinde 2 kere ek belge istendi. 1 kere de ben kendim “şu belgeyi de görsünler, içleri rahat etsin” diyerek, askerden muaf olmama sebep hastalıkla ilgili, ekstra belge gönderdim. Ancak kısa süre önce ret cevabı geldi. Yaklaşık 1 hafta sonrasında ise eşime kabul edildiğini bildiren eposta geldi. Şu anda biraz kafamız karışmış halde. Elimde ekstra belge varsa yeniden başvuru yapabileceğim söylendi gelen epostada. Ben de elimdeki bütün belgeleri zaten gönderdiğimi; hatta onları rahatlatmak adına ilave belge gönderdiğimi; şu an elimde sunabilecek başka bir belge kalmadığını söyledim. İlgili kişi (Deepak B.) yalnızca, elimde benim faydama olacağını düşündüğüm ne tarz bir belge olursa göndermemi tavsiye edebileceğini söyledi.
   Bu konuda umutlanmamı sağlayan ise sığınmacılar konusunda çalışan bir STK’dan arkadaşımın dün verdiği tavsiye oldu. Askerlik şubesinden verilen belgede “Askerliğe elverişli değildir” ifadesinin yer aldığını, muaf kelimesinin o belgeye muhakkak eklenmesi gerektiğini söyledi. Size sorum; bu belgede yazan ifadeye dikkat ettiniz mi? Sizde de aynı ifade mi bulunuyor? Özelden yazabilirsiniz. [email protected]
   INZ’den gelen cevap:

   Our decision on your application
   We have declined your application for a work visa because you do not meet the
   requirements set out in the work immigration instructions.
   We have made this decision because:
   In deciding this application, we have taken into consideration all information,
   factors and other circumstances you have provided in support of your
   application. In addition to meet the requirements for the relevant category an
   application is lodged under, the applicant must also meet the immigration
   instructions for being a bona fide entrant to New Zealand.
   During the processing of the application, we raised concern about the military
   service exemption. We have considered the response that you have provided.
   However in the absence of any satisfactory documentary evidence stating that
   you are exempted from the compulsory military service we are still not satisfied
   that the concern has been mitigated. The concern around you not undertaking
   the compulsory military service remains unalleviated.
   As the identified concern has a significant impact on your overall profile, we are
   not satisfied that you are a bona fide entrant intending a temporary stay in New
   Zealand.
   Based on the information available, we are not satisfied that the immigration
   instructions under E5.1 are met.

   We have also considered if there are any special circumstances that would
   warrant an exception to immigration instructions, but can find no reason to grant
   a visa as an exception.

 10. Arkadaslar 1 kisi daha aldi vizeyi bizde kaldik 2 kisi. Ben de bekliyorum bakalim ne zaman sonuclanacak surec. Tum surecler bittiginde her kisinin detayli basvuru surecini yazacagim buraya.

  • Özgür bey kabul alan arkadaşların askerlik durumları hakkında bilginiz var mı? Ayrıca sizin durumunuz nedir? Detay almamızda bir sakınca var mı? Çünkü genellikle ret sebepleri erkek başvuru adayları için askerlik olarak görünmekte.

   • Kaan bey bana da bugün mail geldi sureci onayladiklarini soylediler benden pasaportumu istediler. Sanirim pasaportum gidince vizeyi basacaklar. Ben evraklarimin arasinda pasaportu vermemistim. Bu arada ben asmerlihi yaptim bu durum da varsayimi güçlendiriyor. Diger vize alan iki kisi bayan.

    • Hayırlı olsun Özgür Bey sevindim 🙂
     Bu arada pasaporta vize etiketi basmıyorlar artık, muhtemelen pasaportunuzun çip bilgilerini kaydedeceklerdir. Vizeyi email adresinize pdf olarak gönderirler.

     • evet ben ve bir arkadasim pasaport u yollamadik hic. Ona vizeyi direk yolladilar ama benden istediler 🙂 Artik hangimiz sansli hangimiz sanssiz bilemedim. Onumuzdeki hafta bizim surecimizi yazayim. Herkes bilgilensin. Aralik ayi ortasinda ordayiz insallah.

 11. Merhaba arkadaslar daha once vize surecini yazacagimi belirttim ve bugun yazmak icin firsatim oldu . Oncelikle Avustralya Work and Holiday icin basvurdum ancak bu sene not ortalamasi kriter oldugu icin kotaya giremedim. Benimle birlikte kotaya giremeyen diger arkadaslardan biri whatsapp grubu kurmustu ve herkes katilmisti gruba. O grupta tanistigim 3 farkli kisiyle Yeni Zelanda icin basvurma konusmalari yapmistim. Diger 3 arkadas da birbirinden bagimsiz birbirlerini tanimayan kisiler. Yeni Zelanda basvuru surecinde ben ve bir kisi dha danismanlik firmasindan yardim aldik. 250-300 lira gibi kucuk sayilabilecek danismanlik ucreti karsiliginda isleme basladik. O doneme kadar Yeni Zelanda working Holiday vizesinde bu kadar zorlanildigini bilmiyordum. Cunku Avustralya`ya neredeyse her basvuran aliniyor. Neyse sirketim oldukca detayli evrak listesi yolladi ve ben de hazirladim. Bu donemde danismanlik firmasindan destek almayan diger 2 arkadasima da bilgilerimi yansittim ve onlara evraklarini detaylandirmalarini ve ozellikle maddi konularda detayli belge vermelerini soyledim. Temmuz sonu itibariyle basvurularimizi yollamaya basladik ve Agustosun ilk haftasi itibariyle 4`umuzun de evraklari ulasmisti. Danismanlik firmasindan destek alan biz 2 kisi pasaport yollamamistik onun disindki neredeyse tum evraklar ayni sayilirdi. 1 arkadasimiza eylul 20 gibi vizesi yollandi e mail ile. Ben ve benle beraber danismanlik firmasiyla basvuran kisiye Kasim ayinin baslarinda vize maili geldi. Ancak benden pasaportumu yollamami istediler ondan istemediler 🙂 Bu da benim sansim 🙂 Neyse diger 4. arkadasimiza ise askerligini yapmadigi gerekcesiyle red verdiler.

  Vize alan kisilerin profillerini ozetlersem. 1. kisi 31 yasinda (vize basvurusunu 31 yasini doldurmadan 1 ay evvel yapti) hemsire. Ikinci arkadasim 27 yasind ve ogretmen ben de 31 yasindayim( 31 yasini doldurmadan 2 ay evvel basvuruyu yaptim) ve aile sirketinde calismaktayim. Bizim yolladigimiz belgeleri siralarsak:
  1)Askerlik belgesi
  2) Sabika Kaydi
  3) Saglik Raporu(Ankaradaki labaratuar en ucuz fiyati veriyor. 60 tl. Digerleri 250-300 tl istiyor rapor icin)
  4)Sigorta dokumu 4A ve Bordro
  5)Isyerinden aldigimiz kac yildir ,hangi pozisyonda, ne kadar maasla calistigimiz ve donunce tekrar calisacagimiza dair bir yazi.
  6) Kendimizi ve Bu vizeye neden basvurdugumuzu , bu vizenin bize neler katacagini anlatan bir Cover Letter.
  7) Varsa ustunuze araba ruhsati , tapu kaydi ya da ailenin de olabilir.(biz gostermedik )
  8) En az 7 bin Yeni Zelanda Dolari kadar hesabin dokumu. Son 3 aylik hareketleri gosterdik. Ayrica bu paranin nereden geldigini gosterebiliyorsaniz onu da ekleyin. (Bir arkadas altin yatirimi yapiyormus ve bunun makbuzlarini gosterdi , diger ikimiz de Tl hesabimizin birkac aylik hareket dokumunu yolladik. Maas hesabiysa ya da aktif bir tl hesabiysa ve artidaysa bu hesap avantaj oluyor.)
  9)Nufus Kayit Ornegi
  10)Pasaport(1 kisiden hic istemediler bunu)
  11)Ingilizce Sinav Belgesi
  12)Transkript
  13) Diploma

  Simdilik aklima gelen bunlar. Ozellikle kriterleri karsiliyorsaniz en cok dikkat ettikleri iki konu 7 bin yeni zelanda dolari ve ustundeki hesabinizdaki paranin kaynagi(Bu paranin nerden geldigini gostermeniz buyuk avantaj) ve erkekler icin de askerligin yapilmis olmasi. Ileriki donemde kriterleri katilasabilir ya da yumusayabilir . Bunu bilemeyiz. Bu donem icin bunlara bakildi. Bizler ozellikle hesap ve isle alakali alinabilecek tum evraklari alip yolladik ve hicbirimizden bu dogrultuda belge istenmedi. Sadece bir arkadasimizdan askerlik belgesi istendi tekrardan ona da malesef red verildi. Umarim biraz faydasi olur yeni basvuracaklara. Bu arada sigorta olayini arastirdim Murat Beyin yaptirdigi sigorta AXA artik tum yili kapsar sekilde yapmiyormus. Benim sigortacim Ergo sigortadan yapiyor. Bu da acil durum sigortasi gibi birsey. Ciddi rahatsizlik ya da kaza olusursa masraflar karsilaniyor. Ancak oncelikle hastane parasini siz oduyorsunuz sonra sigrtaciniza makbuzlari yolladiginizda 1 hafta icinde sigorta firmasi parayi oduyormus. Boyle bir durum. 1 yilik sigorta yaklasik 300 lira civari.

 12. Merhabalar, sıkıntılı vize sürecini yaşamış ve sonunda vizesine kavuşmuş biri olarak ben de sürecin benim için nasıl işlediğini anlatayım. Benim başvuru sürecimde Murat gerçekten de çok yardımcı oldu, tekrardan teşekkür ediyorum. Türkiye’de şuan bi yatırım şirketinde hazineci olarak çalışmaktayım ve vizeye benimle beraber çalışan diğer bir hazineci arkadaşımla başvurduk. Burada en önemli nokta ikimizin de askerlik hizmetini tamamlamış olması. Daha önce resmi olmayan bi kaynakta askerlik hizmetini tamamlamış olmayanların vizeden red yediklerini okumuştum. Tabi ne kadar doğru bilmiyorum. Ama vize başvuru maliyetinin 2000 tl’yi bulduğunu düşünürsek, bence alınacak bir risk değil.

  Başvuru koşullarını burada tekrardan paylaşmıyorum, bunları sağlayıp başvurmayı kafaya koyanlar için yapılması gereken ilk şey İngilizce şartını kanıtlayıcı belgeyi edinmek.

  Dil belgesi ile ilgili kısım (bu şartı sağlayanlar burayı geçebilir) : Ben Kadir Has Üniversitesi mezunuyum, eğitim dili her ne kadar İngilizce olsa da Yeni Zelanda (tek l ile) bizim okulu kabul etmemekte, bu okulların listesi https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/tools-and-information/english-language/list-of-turkish-universities-that-offer-english-language-tuition burada bulunabilir, ayrıca bölümün İngilizce olması gerekmekte, tereddütle kalanlar için diploma supplementinde sanıyorum ki examination language diye geçiyor, o kısma bakabilirler. Bölümü İngilizce olmayanlar için IELTS belgesinin edinilmesi gerekmekte. IELTS kontenjanları dolabiliyor, o yüzden sınav oturumlarına bir an önce başvurun. Ayrıca çalışanlar için diğer önemli bir nokta, sınav için haftasonu oturumu seçilse bile, sınavı yapan kurum speaking sınavını haftaiçi olarak belirleyebiliyor. Hatırladığım kadarıyla sınavdan sonra IELTS belgenizin gönderilmesi 12 gün sürüyor. Yani toplamda rahat bi 20 gün harcayabiliyorsunuz, o yüzden bu belgeyi önceden edinmek en önemlisi. Dil belgesini aldınız, puanınız 4.5 üzerindeyse online başvuru kısmına geçebilirsiniz.

  Online başvuru: Bu aşamada https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/about-visa/turkey-working-holiday-visa buradaki linkten online başvuruyu başlatıyoruz. İlk olarak bir kayıt açmalısınız. Buradaki bilgileri doldurduktan sonra ödeme kısmına geçiliyor ve kredi kartınızdan başvuru ücreti çekiliyor. Bu aşamada doldurulması gereken kısımları tam olarak hatırlayamadım, hatırlatırsanız cevaplayabilirim. Neyse başvurumuzu yaptık, kredi kartımızdan başvuru ücreti çekildi, evraklarımızı Dubai vize başvuru merkezine yollamak için 20 günümüz var. Online başvuruyu yaptıktan 2 gün sonra mailime başvurumun alındığına dair Londra vize merkezinden bir mail geldi. Bu mailde application number ve client number yazacak. Bunları kaybetmeyin. Ayrıca başvurudan hemen sonra gelen mailde bir Word dosyası içinde evrak listesi yazıyor. Evrak listesi şu şekilde
  • Pasaport
  • Sağlık belgesi
  • Additional Information formu
  • Hesabınızda 7000 NZD müdavimi para olduğunu kanıtlayan varlık ekstresi
  • Diploma
  • İngilizce belgesi
  Bu Word dosyasında yazan bir diğer önemli nokta evrakların “certified” yani noter tasdikli olması. İkinci bir diğer husus bu aşamada henüz insurance yaptırmanız gerekmiyor. Eğer kısmetse vizeyi alırsanız vize yaptırmak zorunlusunuz diye not düşmüşler. Son olarak evraklar bu dosyada yazanlarla kısıtlı değil.

  Evrak toplama:

  İlk olarak edinilmesi gereken belge x-ray chest certificate. Bu belgeyi Türkiye’de doldurma yetkisi olan doktorların listesini immigration sitesinde bulabilirsiniz. Biz İstanbul’da cevahirin yüz metre ilerisinde yeri olan İnternational Organisation for Migration (kısaca IOM)’dan aldık. İlk olarak telefonla arayıp randevu alıyoruz, sonra 250 tl ödemeyi yaptıktan sonra bir belge dolduruyoruz, ciğer filmi çekiliyor ve film çekildikten sonra eMedical sistemi üzerinden sonuçlar Yeni Zelanda vize merkezine online olarak gönderiliyor. Ayrıca size kurum yetkilisi tracking sheet isminde bir onay belgesi yolluyor ve bu belgenin çıktısını alıp yollayacağımız evraklar arasına ekliyoruz. Not: Kurum adresi immigration sitesinde yanlış gösterilmiş. Doğru adres abide-i hürriyet caddesi, blackout iş merkezi.

  Banka varlık ekstresi: Benim parayı tuttuğum hesap Akbank hesabı. Bu süreçte ilk önce gidip gişeden banka hesap hareketlerinizi ve banka imza sirkülerini alıyoruz, daha sonra bireysel müşteri temsilcisine yönlendiriyor ve ondan da hesap ekstresini alıyoruz. Belgenin ismi farklı olabilir ama bankada bulunan hesaplarınız ve içindeki miktarlar: Örnek: USD hesabı 5000$ Euro hesabı: 3000 euro TRY hesabı:1300 tl vs. . Buradaki önemli nokta meblanın 7000 nzd + uçak bileti ücretinin üzerinde olması. Diğer önemli bir nokta paranın dolar veya Euro cinsinden olması (altın hesabını da kabul ettiler ama riske atılmaz) Akbank haricinde diğer bankalar bu belgeler için ücret isteyebilir, arkadaşım Kuveyt Türk’ten aldı ve 3-4 lira masraf kesildi.

  Diploma: Eğer diplomanız Türkçe ise tercümanda İngilizceye çevirip noterde tasdiklenmesi gerekiyor. Diploma supplementinin İngilizce olması yeterli mi değil mi bilmiyorum. Diploma tercüme ücreti için 30 lira, tasdik için 120 lira ödedik. Ama daha sonra askerlik belgesini göndermemiz gerekti ve bu işlem için tercüme bürosu kendi anlaştığı noterde tasdiklenmesi halinde daha uygun olabileceğini söyledi. Bu ikinci işlem için 30 tl tercüme ücreti, 103 tl noter tasdik ücreti ödedik. Yani Türkçe bir evrağın İngilizceye çevrilip onaylanması 133 tl civarında tutuyor. Tasdikli diploma çevirisini, diploma fotokopisini ve diploma supplementini evraklar arasına ekledim. Orijinal diplomayı göndermedim. Ama diploma İngilizceyse orijinal olduğu için noter tasdiğine gerek yok. Orijinal evrak gönderirseniz vize işlemi sonuçlandığında size geri yollayacaklardır. Diploma supplementini öğrenci işlerinden isteyebilirsiniz.

  Additional Information Form: Online başvuruyu yaptıktan sonra size gelen Word dosyasının sonunda additional information kısmı var. Bu kısmı yeni bi Word dosyasına doldurup evraklar arasına ekliyoruz. Fakat ben şöyle bir durumla karşılaştım. Evrakları yolladıktan sonra yaklaşık 1 ay sonra benimle irtibata geçip benden başka bir additional information form istediler. Bu form INZ1200 diye geçiyor ve formun bir kısmında askerlik ile ilgili bilgiler yer alıyor. Not olarak da formun içerisinde askerlik durumunuzu kanıtlayıcı belge gönderiniz diye bi cümle var. Evrakları aynı şekilde yollamamıza rağmen bu formu benden istediler fakat arkadaşımdan istemediler. Nedenini bilmiyorum.

  Askerlik belgesi: E-devletten aldığımız askerlik durum belgesini tercüme ettirip noterde onaylatıyoruz. Bu belgeyi evrak listesine eklememişler ama yine de daha sonradan istiyorlar. En iyisi en baştan göndermek.

  Sabıka kaydı: Yine evrak listesinde olmayan bir belge. Başvuru kriterleri arasında “good character” olduğu için bu kriteri kanıtlayıcı nitelikte bir belge olması sebebiyle biz başta evraklar arasına ekledik. E-devletten İngilizcesini alabilirsiniz. Tercüme ettirmeye gerek yok.

  Bunlar haricinde diğer bir kriter “bona fide” olduğu için daha önce aldığınız bir vize varsa schengen vs. onun fotokopisini de evraklar arasına ekleyebilirsiniz. Benim 2 öğrenci vizem vardı, onları ekledim, arkadaşımın olmadığı için eklemedi, sıkıntı çıkmadı.

  Son olarak VFS ücretlerini ödemek için doldurmamız gereken 2 form var. Biri pasaportun geri gönderilmesi için kargo ücreti, diğeri VFS işlem ücreti. Ücretleri 80 AED ve 100 AED. http://www.vfsglobal.com/newzealand/uae/pdf/CC-courier-authorisation.pdf
  http://www.vfsglobal.com/newzealand/uae/pdf/CC_authorisation_VAC_Passport_handling_Fee_V2.pdf

  Evraklarımızı hazırladıktan sonra Dubai’ye göndermesi kaldı. PTS Express ile yolladık. 2 kişi tek kargo yolladığımız için haliyle ücreti yarıya düşmüş oldu. Kişi başı 34 lira verdik diye hatırlıyorum. Tabi şimdi Euro kuru farklı olduğu için daha fazla olacaktır. Evraklarımızı yolladıktan sonra kısa bir süre içerisinde pasaportumuzu geri yolluyorlar ve vize süreci başlıyor. Herkes bol şanslar.

  İletişim: http://www.facebook.com/h.ozanyil http://www.instagram.com/ozanyil

  • Ozan merhaba sana da teşekkür ederim ayrıntılı ve güncel bilgilendirmen için, inşallah uygun bir zamanda Özgür ve senin vermiş olduğun yeni bilgiler doğrultusunda yazımı güncelleyeceğim.

 13. Selam,
  Bilgiler için teşekkürler çok yardımcı oldu. Ben de temmuzda başvuru yapmayı düşünüyordum, bir baktım hala türkiye için başvurular açık dün başvurumu yaptım.
  Yalnız şöyle ki evraklarımı Dubai’ye değil de New Delhi’ye yollamamı söyleyen bir e mail (word dosyası) aldım. Fakat New Delhi’deki vize merkezine ödeme yapmak istediğimde Türkiye’den başvuru seçeneği göremedim. Acaba bilgisi olan var mı? Evrakları New Delhi’ye gönderip, service fee’yi vfs Dubai’ye göndermeyeceğimdir heralde? Bir hata olup bana Dubai yerine New Delhi adresi de göndermemişlerdir heralde, çünkü word dosyasındaki diğer bütün bilgiler (üniversite listeleri vs) Türkiye ile alakalıydı..
  Pek çok yere mail attım ama zaman da kısıtlı biraz panik oldum 🙂
  Çok teşekkürler, sevgiler

  • Merhaba, service fee icin odemeyi hangi yolla yapiyorsunuz?
   Ben basvururken vize ofisine yapacak oldugum islem ucreti odemesini evraklarimi Dubai`deki vize ofisine gonderirken yanina ekledigim form ile yapmistim. Yani Turkiye`den basvuru secenegi secmek gibi bir durum yoktu. Hindistan`daki vize ofisinin web sayfasinda banka transferi ile odeme yapilabilecegini yazmislar, pasaport numarasinin da odemeye referans no olarak eklenmesi gerekiyor.
   https://www.ttsnzvisa.com/in-en/Fee-Detail/Service-Fee

   • Merhaba, söylediğiniz gibi açıp kapamak gibi bir durum oldu mu bilmiyorum ama başvuruların 25 Temmuz`da açılacağı yazıyor şuan. Bu arada ilk defa basvuruların kapatıldığını görüyorum, bu dönem içinde 100 kişiye vize verdiler demek 🙂

 14. eğer genel working holiday sayfasından bakıyorsanız başvurular kapalı 25 temmuzda açılacak yazıyor. ben geçenlerde yanılmıyorsam malezya için açıldığını duyunca “bakayım takip edeyim kaç günde/haftada doluyor” diye kayıt oluşturdum. o sırada her ülkenin olduğu bir sayfa çıktı önüme ülkelerin altında open closed falan yazıyor baktım türkiye open görünüyor hemen başvurdum yoksa ben de temmuza kadar beklemeyi düşünüyordum. oradan bakmadıysanız bir kayıt oluşturup bakın derim. bana da ilginç geldi sistemin bug’ı falan mı diye düşündüm ama yolladım evraklarımı… bakalım 🙂

 15. Merhaba,
  İELTS sınav sonuç belgem geldi ve bu hafta içinde online kayıt olucam.

  Bankadaki paramın yarısı 3 ay önce yarısını geçen hafta yatırdım.Yeni mezunum o yüzden çalışmıyorum bu parayı bu yaz work and traveldan kazandım elimde w2 formuda var paranın kaynağı olarak bu work and travel işini göstermek mantıklımıdır cover letterda da gerekli açıklamayı yaparsam dil öğrenmek için geldim yeni mezun oldum gibisinden yoksa hiç karıştırmadan sadece hesap döküm belgesini göndermelimiyim.

  Birde diplomamın ASLI GİBİDİR kaşeli ve ıslak imzalı okul tarafından verilen fotokopisi var bu geçerli olur mu yoksa noter onaylı fotokopi şart mıdır?(bu kaşe ve noter bilgileri ingilizce olmak zorunda mı? )(diploma ingilizcedir )

  • Kayıtlar halen açık bugün kayıt oldum.Ana sayfada Türkiye için başvurular kapalı görünebilir.
   Siteye kayıt olman gerekiyor daha sonra kontrol et TURKEY seçeneği açık.

 16. Kayıtlar halen açık bugün kayıt oldum.Ana sayfada Türkiye için başvurular kapalı görünebilir.
  Siteye kayıt olman gerekiyor daha sonra kontrol et TURKEY seçeneği açık.

  • Askerliğini tamamlamamış olanlara sıkıntı çıkarıyorlar benimle mesajlaşanlardan öğrendiğim kadarıyla tecilli olsa da red veriyorlar. Turist vizesi alarak Yeni Zelanda’ya gezmeye yanıma gelen arkadaşımdan da askerlik durum belgesi istemişler.

 17. Selamlar,

  Merak ettiğim, nisan ortasında başvuru tamamlamak ile haziran ortasında ya da temmuzun 25’inde başvuru tamamlamak arasında bir öncelik sırası oluyor mu; bu kotaya girmek adına bir avantaj yaratıyor mu?

  Şayet ne kadar erken başvuru tamamlamak kotaya girme de o kadar avantaj sağlıyorsa;
  25 Temmuz’un tek anlamı kota yenilenmesi oluyor yani bu bir başvuru tarih aralığı ya da deadline belirtmiyor.

  Saygılar

  • 100 kişi dolduğu zaman başvuruları durduruyorlar. Kota sıfırlandıktan itibaren erken başvurmanız 100 kişinin içinde yer almanız açısından daha iyi olur tabi. Bu sene sanırım 100 kişilik kota dolmuş ve başvuruyu kapatmışlar fakat ben 2016 senesinin şubat ayında başvurduğumda 2015in temmuzundan itibaren 7 ay geçtiği halde 100 kişilik kota dolmamıştı.
   Kota dolarsa zaten başvuruyu kapattıkları için temmuzda açılmasını bekliyorsunuz ve o tarihten itibaren başvuru yapabiliyorsunuz.

 18. Askerlik tecil belgesini göndermiştim böyle bir cevap geldi bu maile yollayabilecek herhangi bir belgem yok sanırım vize başvurum red ile sonuçlanacak bilgisi olan aynı durumla karşılaşıp başka birşey yapan var mı?

  Mesaj şu şekilde
  Hi Ozgur ,

  This is in reference with your Tukey Working Visa Application lodged with us.

  Whilst we note that you have provided us with an military exception certificate , we however will be needing an military exemption certificate regarding working overseas.

  How soon can you provide this

  • Merhaba Özgür verecek olduğun belgede özellikle, yurtdışında çalışmasına engel olabilecek herhangi bir askeri yükümlülüğü yoktur, gibisinden bir ibare görmek istiyorlar sanırım ancak böyle bir belgeyi alabiliyor musun bilgim yok. Yakınında varsa bir askeri şubeye gidip durumu izah et istersen belki oranın yetkili komutanından bu şekilde bir kağıt alabilirsin imzalı olarak. Bunu yapan kimseyi duymadım ancak çözüm üretmek amaçlı düşününce aklıma böyle birşey geliyor ben olsam denerdim. Bol şans.

 19. Selamlar,

  Gecen sene tum belgelerimi topladigim hafta basvuru kapanmisti? simdi ise 31imden gun almaya 3 ay kala basvurumu yapacagim. Yukarida bu sekilde vize alan arkadaslar vardi, ulkeye giris de 31 den gun almadan mi gerekli, yoksa 1 yil giris hakki vize onaylandiktan sonra yastan bagimsiz ok midir? Cok tesekkurler,

  • Vizeyi aldıktan sonra ülkeye giriş yaparken yaşınıza bakmıyorlar. Önemli olan vizenizin olması yani vizeniz olduktan sonra 31 yaşını geçmiş olmanız pasaport kontrolünde sıkıntı yaratmaz.

  • Gözün aydın 🙂 Başvurun hakkında detayları içeren bir mesaj paylaşabilir misin. Kaç yaşında başvurduğun ve senden istenen ekstra belgeler vs hakkında bilgiler verirsen diğer arkadaşlar için de yararlı olacaktır. Teşekkürler.

 20. Merhaba arkadaşlar iki defa Work and Travel programına katılmamın getirdiği bazı istekler ile mezuniyet sonrası iş arama ve bulamama sürecimin içerisinde kurduğum bazı hayaller beni buralara kadar getirdi.Bu arada ben 24 yaşındayım ve 2017 Haziran ayında mezun olduğum için 06.09.2018 tarihine kadar da askerlik yönünden tecilim var.Amerika vizesinden edindiğim tecrübeler ve bu forumun sayesinde danışmana ihtiyaç duymadan vize sürecimi kendi başıma yönettim aslında bu sitede yazılanlar başından sonuca kadar size fazlasıyla yardımcı olacaktır ama bu süreç bazı durumlara göre farklılık gösterebiliyor benimle aynı durumda olanlar içinde bu farklılıklar hakkındaki küçük tavsiyelerimi paylaşmak istedim.

  (Süreleri merak edenler için yaptıklarımı kronolojik sırayla ve tarihleriyle yazıyorum )

  1-(1 Şubat) İlk olarak IELTS sınavına kayıt oldum
  2-(10 Şubat) IELTS Sınavına girdim
  Sınava girmek istediğiniz şehre göre sınav doluluk oranları değişebiliyor ben şanslıydım 10 gün sonrası için yer bulabildim, sınav gününün 15 gün öncesinde başvurunuzu gerçekleştirmenizi öneririm.
  3-(23 Şubat) IELTS sınav sonucum açıklandı ve sonuç belgesini kargoyla adresime gönderdiler.
  Genelde 14-15 gün içerisinde sınav sonuçları açıklanıyor.
  4-(28 Şubat) Online olarak vize başvurusunda bulundum.
  5-(5 Mart) Evraklarımı Turpex kargo şirketi ile bu forumdan da bulabileceğiniz Dubai ‘ deki adrese gönderdim.Turpex firması Ptt ‘nin yurt dışı kargo yüklenicisi fiyat olarak en ekonomik olanı olduğu için tercih ettim fakat benim için zorlu bir gönderim süreci oldu, adrese ulaşması yaklaşık 10 gün sürdü ,bütçenize göre birçok secenek var ancak benim gibi Turpex firmasını kullanacak olanlara en geç evrakların son ulaşma tarihinden 10 gün öncesinde kargolamalarını şidetle tavsiye ederim.)
  6-(15 Mart)Evraklarım Dubai’ye ulaşmasıyla birlikte Vfs Global benimle iletişime geçerek Service Fee ve Handling Fee için doldurulması gereken evrakları mail yoluyla yolladı doldurduktan sonra taratıp tekrar yolladım.Kredi kartınızın yurt dışı kullanımlara açık olup olmadığını online bankacılıktan kontrol edebilirsiniz eğer kapalıysa tek tuşla açabiliyorsunuz.
  7-(25 Mart)Gönderdiğim belgelerin tamamını ve pasaportlarımı büyük bir zarf içinde bana tekrar yolladılar.Ve bekleyişe geçtim
  8-(27 Nisan)New Delhi Yeni Zelanda göçmenlik bürosundan gönderdiğim tecil belgesinin Yeni Zelanda’ da çalışmaya yeterli olmadığını ve vizeyi alabilmek için askerlik muafiyet belgesinin gerekli olduğuna dair bir mail aldım.Hemen Murat arkadaşımın tavsiyesi ile bağlı olduğum askerlik şubeye gidip durumu açıkladım fakat askerlik şubeleri mevzuatta belirtilen belgeler dışında bir belge ya da belge üzerinde oynama yapadıklarını oranın en kıdemli kişisinin dahi el yazısı ile herhangi bir belge veremiyeceğini öğrenince tekrardan bana mail atan kişiye durumu açıkladım onlara gönderdiğim tecil belgesinin dışında başka bir belge gönderemiyeceğimi mevcut belgeler üzerinden değerlendirme yapmalarını istedim.
  9-(8 Mayıs) Vizemin onaylandığına dair bir mail aldım.

  Gönderdiğim belgeler

  1)Askerlik tecil belgesi (Yeminli tercüman tarafından tercüme edilip notere onaylatılmalıdır 150 TL noter masrafı ,25 TL tercüman masrafı 175 TL tuttu benim)
  2) Sabika Kaydi
  3) Saglik Raporu
  4)Cover Letter.
  5)7.000 NZ dolarının banka dökümü benim 3 yıldır kullandığım bir hesabım vardı daha önceden öğrencilik hayatım boyunca çalıştığım part time işler bunların maaş ödemeleri ve banka hesabının açılışının eski olması çok önemli askerlikten sonraki en önemli kısım banka hesap dökümü).
  6)Pasaport (İki Amerikan vizesinin basılı olduğu eski pasaportumuda yolladım)
  7)Ingilizce Sinav Belgesi
  8) Diploma (Mezuniyetim sırasında ASLI GİBİDİR mühürlü ıslak imzalı olarak verdikleri fotokopi işimi gördü)

  • Merhabalar,
   Paylaştığınız bilgiler için sağolun arkadaşlar. Bende bugün sistem üzerinden kaydımı yaptım. Evraklarım da hazır sayılır.
   Ancak mail adresime gönderilen word dosyasında New Delhi’nin adresi verilmiş evrak teslimi için fakat burada okuduğum yorumlardan anladığım kadarıyla herkes Dubai’ye göndermiş belgeri.. Acaba sana yazılan mailde hangi adres yazıyordu?

  • merhaba Özgür
   temmuz ayında bende yenı zelanda workıng holiday programına basvurmayı dusunuyorum. bende senın gıbı work and travel programına katıldım 3 defa . askerlık tecılı 30.09.2109
   banka hesabını gosterırken w2 formunu gosterdın mı ?
   askerlık tecıl belgesıını evrakları yolladıgın zaman mı gonderdın yoksa daha sonra mı gonderdın ?
   ve basına gelen askerlık ıle ılgılı durumu nasıl acıkladın ıngılızce olarak ?
   (work and travel uzerınden mı acıkladın askerlık durumunu? )

   • Merhaba Fatih. w2 formunu ben eklemistim iyi nıyet kanıtı olarakta ıs gorebılır, eklemenı onerırım.
    Askerlik tecil belgesini evraklarınla birlikte gondermelisin. Tecil belgesinin ulkenizde calısmaya askerlik yonunden sakıncası yoktur anlamına geldigini cover letterında belirtirsen daha yararlı olur.
    İngilizce açıklama konusunda google ceviri iş görür.

  • Merhaba.Aklıma takılan bir konu var.Sağlık raporu dediğiniz chest-x ray mi yoksa göğüs röntgeninden ayrı bir genel sağlık raporu mu alınması gerekiyor? Chest x-ray de belirttiği gibi spesifik alınması gereken bir hastane var mı ? Yoksa ingilizce evrak hazırlayabilen herhangi bir hastaneden alabilir miyiz ?

  • Özgür selamlar, verdiğin bilgiler için çok sağol. Lütfen rica etsem bana ulaşabilir misin? Gerçekten minnettar olurum, vaktim çok kısıtlı, basit bir konuda ufak bir bilgi desteğine ihtiyacım var, umarım bir gün bana vaktini ayırman gibi büyük bir iyiliğine bedel nacizane bir karşılık vermek nasip olur. [email protected]

 21. Merhaba arkadaşlar, ben de evrakları hazırlama sürecine girdim. Başvuruların hala açık olması beni şaşırttı. Bu geçen senenin kotasının hala dolmadığını mı gösteriyor? Temmuz da tekrar güncellenir mi? ben ara ara kontrol ettiğimde sürekli 25 temmuzda açılacağı uyarısı ile karşılaşıyordum. Okulum geçen hafta bitti umarım diplomamı hemen alabilirim.
  Sağlık belgesini nerden edindiniz İstanbul dan alanlar bilgilendirirse sevinirim.

 22. Arkadaslar ben new delhiden basvurdum iyi araştırın bide ben danısman firmayla yaptım dubai konsoloslugu bakmıyor artık diye biliyorum yinede bir arastırım deyim bosa gitmesin:D

  • Ozan merhaba,
   Yukarıda evraklarını New Delhi’ye göndermeleri gerektiği söylenen arkadaşlara sonradan düzeltme yapılıp Duabi’ye gönderin denilmiş. Yardımcı olmak amacıyla; sana söylenin ne olduğu ile ilgili biraz detaylı yazabilir misin.
   Teşekkürler.

   • atlas ile calistim onlar artik belgelerin new delhiye gonderilcegini soyledi gonderdik sonra bikac sey daha talep attiler ki talep ettikleri seyleri zaten gondermistim sonra tesekkur ettiler tarafimizdan belgeye ihtiyac olursa yi e yazicaz dediler. yani belgelerin ellerine ulastigi ve ek belge isteyen adam hep ayni hintli bir adamdi buda new delhide ama dubai de ayni seyi yapiyormu bilmioyorum

 23. Merhaba, vizesi çıkanları tebrik ederim. Ben Avustralya work&holiday vizesine başvurdum. Orada YÖK aracılığı ile başvurulduğu için bekliyorum şu an. Temmuz ayı içinde belli olurmuş. Acaba ben aynı anda Yeni Zelanda için working holidaye başvursam hazır belgelerim hazırken, bir problem olur mu?

    • Şöyle söyleyim ben kendisi ile Yeni Zelanda’da tanışımıştım. Yeni Zelanda’ya geldikten sonra Avustralya work and holiday vizesi ile ilgili mail almış ve bir belge göndermesi istenmiş, hangi belge olduğunu hatırlamıyorum, belgeyi gönderirse vizesinin onaylanacağı söylenmiş. Fakat sonrasında sorduğumda belge göndermediğini gitmeyi düşünmediğini söylemişti.

 24. Herkese merhaba arkadaşlar ben Özde;
  Öncelikle Murat arkadasimiza working and holiday vizesine basvurmak isteyen kisilere boylesine yol gosterici bir rehber hazirladigi icin tesekkur ediyorum,vizesi kabul olan arkadaslarimi da tebrik ederim
  Ben gectigimiz ay mezun oldum tahminen 1 ay icerisinde diplomam cikacak. Mezun oldugum okul ielts sinavindan muaf olan olan okullar arasinda oldugu icin ielts sinavina girmeyecegim

  Sormak istedigim birkac soru olacak;
  1)basvurumu yaparken danisman sirket araciligiyla mi yapmaliyim yoksa burada aslinda hersey cok acik bu bilgilere gore yapmsam da olur mu? Acikcasi hicbir seyi riske atmak istemiyorum.
  2) hangi ayda basvuru yapmam daha mantikli?
  3)cover lettera neler yazmaliyim ki benim orada kalici olmadigima ikna olsunlar
  su an istanbul tip fakultesinde staj yapiyorum. Oradaki hocamdan dondugunde benim yanimda stajina devam edecektir diye bir belge koymam mantikli olur mu?
  Vizeyi almami kolaylastiracak fikirleri olan arkadaslar yardimci olursa cok sevinirim
  Simdiden tesekkurler.

  • Merhaba Özde,
   1- Bu tamamen sana kalmış ben kendi başına vizeyi almış biri olarak bu konuda yönlendirmem yapmam. Yukarıda benim açıkladığım işlemlerin aynısını danışman şirketler senin adına yapacak. İçin daha rahat olacaksa onlara başvurabilirsin.
   2- Vizen onaylanırsa, onay aldığın tarihten itibaren 1 sene süresince Yeni Zelanda’ya o vize ile giriş yapma hakkın var ve giriş yaptığın tarihten itibaren 1 yıllık vize süren işlemeye başlayacak. Bunları göz önünde bulundurup Yeni Zelanda’ya gitmek istediğin tarihi de belirleyerek başvuru tarihini seç. Şu ayda başvurursan onay alma ihtimalin yüksek diye bir durum yok çünkü.
   3- Cover lettera yazacaklarının, vize başvurunu işleme alacak olan memuru senin oraya kalıcı olarak gitmeye niyetin olmadığına ikna etmesi lazım. Bu bakımdan bahsettiğin belgenin yararı olacaktır, bu tarz belgeler ekle bir de kendin niyetini de yaz tabi orada kalmayıp geri döneceğini taahhüt edebilirsin.

 25. Arkadaşlar Merhaba ,
  Ben türk vatandaşı değilim ama burda oturma iznim var çalışıyorum özel bir şirkette size bir kaç sorum olacaktı
  1. Türkiye üzerinden başvuru yapsam olur mu ?
  2. Ögrenci iken Work and Travel programına baş vurmuştum America için ve ret aldım bu etkiler mi ?
  3. Üniversiteyi Ukraynada bitirdim ( 4 senelik bir vizem vardı ) inglizce ögretmenliği benim IELTS sınavına girmem gerekiyor mu ?
  yardımcı olursanız çok sevinirim
  şimdiden teşekkür ederim
  Saygılarımla….

  • Merhaba Şirin,
   1- Başvuruyu internetten üzerinden yapacağın için Türkiye’de olman problem değil ancak vatandaşın olduğun ülke için evrakların hangi adrese gönderilmesi gerektiğini öğrenip evraklarını topladıktan sonra kargo ile oraya göndereceksin.
   2- Bilgim yok.
   3- Eğer Ukrayna vatandaşı isen Ukrayna için ilgili koşullara bak. immigration.govt.nz adresinden working holiday ukrayna şeklinde ya da hangi ülke vatandaşı isen ona göre aratıp gerekli bilgiye ulaşabilirsin diye düşünüyorum.

 26. Merhabalar, Ben 6 haziranda başvurumu yaptım 22 hazirandan belgelerim teslim alındanı 6 temmuzda askerlik belgesi istediler. Askerlik belgesini kago ile mi mail ile mi göndermem lazım. Bilgisi olan var mı ?

 27. Merhaba.ben almanyada yasıyorum.amerikadan baslayıp syney de biten bi gemi turumuz var.aukland ve 5 sehir arada kalıyor.ve kalmayacagız.ilk vize talebinden red aldık.tamamen kendi hatamız.pdf olarak sisteme yüklenmesi gereken belgeleri yüklendi sanmamdı.neyse su an ikinci müracatımızı yaptık.bizden bankadaki birikmiş paranın nerden geldiğini soruyor.bankamız iyi müşterisi oldugumuza dair bir mektup ve her ay maaslarımızdan kenara koydugumuza dair bir döküman hazırladı.şu an gercekten cok gerildim. Sürekli evrak istemeleri olumsuz cevap vermeleri.bilmiyorum.bu gemi turuna gitmeden pişman oldum.ilkinde pasaportu londraya istediler gönderdim pasaport gelmeden mail yoluyla red cevabı aldım.simdi sürec nasıl gelişecek hiç bi fikrim yok.

 28. Arkadaslar merhaba
  Bana da gonderim yeri olarak New Delhi yazilmis Dubai yerine. Hangi gonderim yeri oldugunu sorabilicegim mail adresi nedir bilen var mi?kime sorup teyit edebilirim

 29. Selamlar,

  Buradaki bilgiler başvururken çok işime yaradı ve bu sebeple vakit ayırıp yazan herkese teşekkürler. Taze bir başvuran olarak süreci, hazırladığım dokümanları ve karşılaştığım durumları başvurma niyetindekilere bilgi olması açısından yazayım.
  25 Haziranda online olarak başvurumu yaptım, başvuru ücreti 706tl gibi tutar çekildi kredi kartımdan. Dil sınavı için sonuçları hemen alabilmem sebebiyle PTE’ye girdim, sınav ücreti 535tl. Sınav sonuçlandıktan sonra Person Turkey’den Fatih Bey’le iletişim kurdum ve sınav sonucumu elektronik olarak Pearson Turkey ile paylaştım, geçerli sonuç belgesi onlara gönderildi ve Fatih Bey de belgeyi adresime postayla gönderdi. Şişli Black Out binası 6. katta bulunan IOM’da ciğer filmi çekildim 300tl verdim. Bir sonraki gün sistem sağlık kriterlerini sağladığıma dair mail gönderdi, akabinde Ayfer Hanım’la görüştüm ve bana ciğer filmi çektirdiğime dair bir belge gönderdi, çıktısını alarak dokümanlarımın arasına koydum. Para kriterini sağlamak amacıyla başvurudan 1 gün sonra hesabıma gerekli tutarı aktardım. Bu bir dikkat çekici olacaktır kesinlikle fakat sürekli kullandığım, maaşımın vs yattığı bir hesap ve içerisindeki akışa bakıldığında bu parayı toparlamanın çok anormal olmayacağını düşünecekleri kanaatindeyim. Yukarıdaki arkadaşlardan istemiş olduklarını görmem sebebiyle kısa zaman önce şubeden aldığım ıslak imzalı tecil evrağını çevirterek notere onaylattım. Diplomamı henüz almamıştım, okuldan aldım fakat Türkçeydi ve üzerinde üniversitenin 4 senelik olduğunu gösterecek hiçbir ibare yoktu. Bu yüzden transkript de göndermenin faydalı olacağını düşündüm. Transkript, diploma ve askerlik belgesi çevirilerine 200tl noter onaylarına 510tl verdim. İstedikleri additional information belgesini doldurdum. Fakat yukarıda okuduğum durumları da dikkate alarak INZ 1200 formunu da doldurdum ve son olarak e-devletten arşivli ingilizce sabıka kaydımı da aldım. Pasaportla birlikte toplam 9 ek oldu. Neden working holiday programına başvurduğumu ve hangi tarihlerde neler yapacağımı anlatan bir cover letter yazdım, alt kısmına da numaralandırmış olduğum eklerle ilgili gerekli açıklamaları yazdım. Cover letterın arkasına ekleri sırayla dizdim ve doküman olarak tamamen hazır hale geldim.
  Adres konusunda yukarıdaki karmaşalar benim kafamı da bulandırdı zira benden de göndermemi istedikleri adres Yeni Delhi idi. Fakat emin olmak adına sorunuz olursa buraya mail atın dedikleri Hindistan ofisine mail attım, dönen arkadaş kendisinin de bilmediğini Yeni Zelandaya soracağını söyledi, iki gün sonra hala cevap vermemişti ve tekrar mail attım çünkü 20 günlük sürem dolmak üzereydi, beklememi söyledi. O bekle deyince VFSGlobal’e mail attım, sağolsunlar onlar da yardımcı olmadı, konuya bakıyoruz bilgilendireceğiz gibi bir şey söylediler. O da olmayınca başvuruyu yaptığım Yeni Zelanda Immigration sitesi üzerinden iletişim kısmından sorumu sordum onlar da makul sürede dönmedi fakat zaman aleyhimde işliyordu. Düşündüm ve yapacak bir şey yok, bana gelen ilk maildeki bu adrese gönder dedikleri adrese TNT kargo ile 340tl karşılında gönderdim. Gönderirken 2 günde varacağını söylediler.(vardı) Gönderimi yaptıktan 1 gün sonra Hindistan ofisinden bir zat maili atmamdan tam 5 gün geçtikten sonra döndü ve bize pasaportunu gönderme dedi. Maili görünce kan beynime sıçradı, uzunca bir mesajda güzelce döşedim. Bana eksi getirir ya da götürür diye düşünmedim, böyle saçmalıklara katlanamıyorum. 5 gündür cevap vermiyorsunuz, Yeni Zelandanın sorunuz olursa buraya sorun diye verdiği mail adresinin muhatabı dahi ne olup bittiğinden habersiz. Orada başvuranlara yardımcı olmak için varsınız ama yardımcı olmuyorsunuz, sorum olduğunda yardımcı olmak için orada bulunuyorsunuz benzeri şeyler yazdım. Ekledim ve başvurumun akabinde gelen maildeki gerekli dokümanlar listesi benim için geçerlidir, sizin atmış olduğunuz gecikmeli mail benim için bir anlam ifade etmiyor, dolayısıyla pasaportumu da gönderdim ve yarın ofisinize varmış olacak dedim. Maili gönderdiğim arkadaş cevap vermedi, başka birisine yönlendirmiş o cevapladı ve endişe etmeyin, evraklarınızın takibini ben yapacağım, geldiğinde de geri göndermek için iletişim kuracağım dedi. Yani kısacası artık Dubai mi Delhi mi sorusunu sormadan direk Delhi’ye gönderin. Çünkü bir gün sonra da Yeni Zelanda Immigration’dan döndüler, muhatabınız Delhi dediler. Bugün TNT kargo takipten görüntülediğim kadarıyla evraklar vardı fakat henüz dönüş sağlamadılar, işlem ücreti ve geri kargo ücretini de belli olduğunda başvuru sonucuyla birlikte yazarım.
  Açıkçası başvurduğum zamandan beri kabul alabilmek adına pek ümidim yok fakat yüzde 10luk bir olasılık için dahi başvurmaya değerdi. Epeyce para harcadım ama muhtemel getirisiyle kıyaslamayacağım. Eksi olabileceğini düşündüğüm hususlar var, halihazırda çalışıyorum ve dönüp tekrar işime devam edeceğim gibi şeyler söylemedim, seyahate devam edeceğim dedim, çünkü öyle de olacak. Orada kalma niyetim de yok geri dönme niyetim de. Askerliğimi tamamlamadım ve sene sonuna kadar tecilim var. Bir iki sıkıntı edilebilecek mesele daha var ama hepsine rağmen başvurdum ve evrakları nizami şekilde hazırlayıp gönderdim. Olmazsa da içim çok rahat fakat harcadığım paraya yine de üzüleceğim. 🙂

  • Katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim Hüseyin Bey, ayrıca yukarıda açıklamış olduğum halde hala bana “göğüs filmi için hangi hastaneye gideyim, evrakları tercüme ettirmem gerekiyor mu” gibi sorular gelirken sizi gayet mantıklı ve bilinçli bir yol izleyerek başvuruyu tamamladığınız için tebrik ederim.
   Bence en büyük dezavantajınız askerlik meselesi ancak umarım başvurunuz olumlu sonuçlanır ve planınızdaki seyahatleri gerçekleştirirsiniz. Başvuru sonucunuzu da bekleyeceğim 🙂

 30. Merhaba Arkadaşlar
  Ben Working Holiday Vizesi’ne Japonya’dan başvurdum ve gerekli evrakların hepsini taratıp email üzerinden yolladım. Fakat benden “exemption certificate regarding overseas work” adında belge istediler. Daha önce kendisinden bu tür belge istenilen arkadaşlar var mı aramızda acaba? Şu anda öğrenci statüsündeyim diye mi istediler acaba?

  • Selam Erdal, yeni mezun olduğumdan ötürü benim de tecilim var ve benden de aynı belgeyi istediler. Sıkıntılı taraf şu ki hiçbir yerden böyle bir belge alamıyorum çünkü böyle bir belge mevcut değil. Tecil verebiliyorlar sadece onun da normalde bunun yerine geçmesi lazım. Sen halledebildin mi bu konuyu?

 31. Herkese merhaba

  Ben 16 temmuzda basvurumu yaptim onumuzdeki sali evraklari yollayacagim. New delhi mi dubai mi diye 2 farkli adrese mail attim ve ikisi de bana New delhiye yollayacagimi soyledi.

  Ben henuz yeni mezun oldum ve para kaynagimi ailemden aldim yani calisip biriktirdigim bir para yok. Cover letterda da para kaynagini ailemden aldigimi soyledim. Bu vize sonucununun olumsuz neticelenmesinde bir etken midir? Bunun yerine baska bir yol izlesem daha mi iyi olur bilemedim.

  • Merhaba Özge Hanım, yeni mezun olduğun için pek sanmıyorum olumsuz etkileyeceğini. Cover letterda genel itibariyle, mezuniyet sonrası hem gezmek hem de İngilizce’mi geliştirmek amacıyla bu vizeye başvuruyorum, gibisinden bir niyet ortaya koyduysanız pozitif artısı olacaktır diye düşünüyorum.

 32. Tekrardan merhaba.
  bugün turist visam email yolu ile geldi.aslında ayın 24 . de cevap vereceklerdi. İki gün gecikme ile aldım. Bu süreçte visa sürecini özetliyecek olursam;
  Tüm evraklarımı tercüme etttirmeden almanca ve türkçe olarak gönderdim.eşimin askerlik belgesi de dahil.sanırım bu konuda bi ısrarları yok çünkü kendi tercümanları var.
  Diğer bi konu turistik amaclı gitmek isteyenlerin işine en çok yarıyacak olan;sadece orada kalmayacağınızdan emin olmak istiyorlar.
  Uçak biletleri
  Yaptıgınız pilanlar kalacağınız hotel olabildiğince detay verin.
  Benim edindiğim,bu süreçte öğrendiğim, tecrübeler bunlar. Umarım birilerinin işine yarar.bu süreci yaşayan herkese bol şans diliyorum.

  • Tüm belgeleri Türkçe mi gönderdim dediniz ? Başvurudan sonra gelen mailde evrakların ingilizce ve onaylı olması gerektiğine dair bir ibare var mıydı acep ? Vizeyi de almışsınız,dilimizi de onurlandırmışsınız 🙂 Vallahi helal olsun.

 33. Herkese merhaba,

  Geçen hafta Ptt kargo aracılığı ile belgelerimi hindistandaki vize merkezine yolladım ve bugün itibari ile vize belgeleri ulaşmış. Umarım sıkıntı yaşamadan Working Holiday vizem çıkar.

  Murat bey öncelikle yazınızdan ve sonrasında verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim. Benim asıl amacım Avusturalya’ya gitmekti fakat kontenjanı hemen dolduğu için 2 senedir başvuru yapamıyorum. merak ettiğim konu eğer yeni zelanda için vizeyi almaya hak kazanırsam avusturalya içinde ayrıca turist vizesi almam gerekiyormu? Gerekiyorsa hızlı şekilde vizem çıkarmı? ve en fazla avusturalyada kaç ay kalabiliriz verilen turist vizesi ile?

  teşekkürler

  herkese başarılar.

  • Merhaba Gürkan,
   Umarım vize başvurunu zorluk çıkarmadan onaylarlar ve working holiday tecrübesini sen de yaşarsın. Avustralya ayrı bir bağımsız ülke olduğu için doğal olarak Avustralya’ya giriş yapabilmek için turist vizesi hatta transit vizeye bile başvuru yapman gerekiyor. Turist vizesini çok uzun süreli vermezler üçüncü dördüncü başvurun olursa belki uzun süreli verebilirler ancak ilk başvurunda dar bir zaman için verirler. Ben Yeni Zelanda’dan Avustralya’ya turist olarak gitmek için turist vizesine başvurduğumda 1 haftalık vize vermişlerdi.

   • Murat cevabın için teşekkür ederim. İlginç bi durum oldu. Başvurumdan henüz bi cevap gelmedi. Fakat ben başvurduğumda 7000 nzd 23450 tl uapıyodu ve bende 1000 lira fazla 24500 tl gösterdim. Fakat tl aşırı derecede değer kaybediyor. Şimdi ise 24900 tl yapıyor. 😀 bi sıkıntı yaratırmı bilmiyorum ama evham yaptım.

 34. Merhaba arkadaşlar
  benim belgelerim 2 gün önce ulaşmış gözüküyor ama kimse bana bir geri dönüş yapmadı.Normalde ulaştığına dair bir mail atılıyor mu?

 35. Merhaba,

  IELTS sınav sonucunun orjinalini mi göndersek iyi olur yoksa noter onaylı fotokopisi mi? Sonuçta o belgenin orjinali lazım olabilir sonradan

  • All supporting documents must be original or certified copies of originals. If not in English, documents must be translated into English by a recognised and independent translation service. Diyor gelen mailde zaten orijinalini de yollasan bir süre sonra geri göndericekler.Yoksa ben pasaportumu bile gönderdim.

 36. bende dün online başvuruda bulundum ve bulunduktan hemen sonra ne yapmam gerektiğine dair bir mail aldım, sanırım klasik herkese gönderilen talimatlar pasaport, göğüs filmi, banka hesap dökümü, ingilizce sınav belgesi vs. bunları delhi de bulunan adrese gönderilmesi gerektiği yazıyordu, bu gece bir mail aldım muhtemelen yeni zellanda da bulunan ofislerinden gönderdiler attıkları saate bakılırsa, ve orada INZ 1209 formunu doldurmam gerektiği ve pasaportumu göndermemem gerektiği yazıyordu vizem onaylanırsa online olarak çıktı alabileceğim yazıyordu bir mail de gönderin bir mailde göndermeyin yazıyor 🙂 sanırım göndermeyeceğim ve aynı mailde istersem evraklarımı en yakın vize ofisine gönderebileceğim gibi verdikleri mail adresine de tarayıp gönderebileceğim yazıyordu. Burada da muhtemelen delhi ofisine göndereceğim belgelerimi

  • Mail ya da telefon ile iletisime geç, 1 aydan fazla zaman geçtiği halde herhangi bir haber gelmediği için vize başvurumun durumu ile ilgili bilgi almak istiyorum diyerek sorabilirsin.

   • Dear Metehan,

    Thank you for contacting us.

    Upon looking into your application i can see it is in process with an Immigration Officer, the application was lodged on the 6/6/18 and these applications for the working holiday scheme are taking within 30 days – 90% of applications are currently completed within this time. Unfortunitly it looks like you are the 10% that falls outside this timeframe we will be in contact if we require anything further.

    böyle cevaplar alıyorum

    • Normalde vize başvurularının %90’ının 30 gün içinde tamamlandığı ancak senin durumunun malesef diğer %10’luk kısmın içinde kaldığını ve ekstra birşey gerekirse seninle iletişime geçileceğini belirtmişler.
     Şansına küsme derim bekle bakalım umarım olumlu bir sonuç ile dönüş yaparlar sana.

 37. Herkese merhaba;
  Öncelikle Murat Bey olmak üzere herkese verdikleri bilgiler için teşekkür ediyorum çünkü buradaki bilgileri adım adım takip etmem sonucu bu gün vize kabulunu almış bulunuyorum.30 Temmuz’da evraklarım Hindistan’daki konsolosluğa ulaştı 20 Ağustos’ta da kabul aldığıma dair mail aldım.Benim için çok kolay bir süreç oldu vizem de kısa zamanda çıktı.Tek sıkıntı bekleme sürecinin ne kadar olacağına dair olan sıkıntıydı çünkü herkesinki farklılık gösterebiliyor.Burada yazılanlar çok açık ama yine de merak ettiğiniz birşey olursa buradan yorum olarak yazarsanız cevaplarım.

 38. Merhaba,
  ben 8 aydır work and holiday vizesi ile Avustralyadım. 5 gün önce yeni Zelanda working and holiday programı için online başvuru yaptım. Şimdi Yeni Delhi’ye postalamak için evraklarımı hazırlamam lazım. Daha önce Avustraya’dan başvuran birileri var mı tanıdığınız?
  Takıldığım bazı noktalar var;

  1. Az günüm kaldı ve tanıdıklar Türkiye’den buradaki hesabıma 7000 nz doları gönderecek ve ben hesap bankaya yattıktan sonra 1-2 gun bekletip bank statement’i o tarihten itibaren almayı düşünüyorum (paranın yatııgı tarigi göstermeden).Çünkü öncesinden buradaki veya Türkiyedeki deki hesabımda o miktarda para olmadı. Belki biraz riskli ama yapabileceğim başka birşey yok.

  2. Avustralya vizemi evrakların içine eklemeli miyim? Cover Letter yazmak zorunda mıyız? Tapu, mal varlığı göstermek avantaj mıdır? yoksa istenilen belgeler dışında belgeler eklemek kafa karışıklığına sebep olup onlarda negatif bir izlenim oluşturur mu?

  3. Avustralyadan başvurmam avantaj olabilir diye düşünüyorum. Sizce?

  4. Türkiye’den gelecek parayı bankalar kapalı oldugu için bana ancak bayramdan sonra gönderebilecekler…Para 2-3 günde hesabıma yatabilir, 2 gün de hesapta tutmam lazım, 3 -4 günde de evraklar Yeni Delhi’ye gidecek. durum böyle olunca benim o 20 günlük süreci uzatmam lazım. Gelen mailde mazereti bildirip süreyi uzatabileceğim yazıyor. Nasıl bir mazeret sunsam bilemedim…

  5. Son olarak 29.19.1988 dogumluyum. 30 yaşımı ekim sonu dolduracagım. Sitede okudugum kadarıyla yaş sınırı 30 doldurana kadar. Bazı arkadaslar 31 demişler. Onu ispatlayan bir link varsa buraya yazarsanız sevinirim, ben de biraz olsun rahatlarım:)

  yazdığım konularla ilgili tecrübelerinizi paylaşıp yol gösterirseniz çok mutlu olurum , baya stresteyim. Ben de gelişmeleri sık sık yazmayı planlıyorum.Umarım herkes için hayırlısı olur.
  Teşekkür ederim

  • 1- Yorum yok
   2- Ben Yeni Zelanda’ya başvuru yapmış olmadan önce diğer ülkelerden aldığım vizeleri başvuru evrakları arasına eklemiştim bahsettiğiniz diğer belgeler de dahil bu tarz evrakların pozitif etkisi olacağını düşünüyorum. Cover letter yazman niyetini belli etmen, vize süren dolduktan sonra ülkeden ayrılacağını beyan etmen ile vize alma şansın açısından avantaj yaratır diye düşünüyorum.
   3- Yani bu konuda net bilgim yok ancak şahsi fikrim pozitif etkisi olur diye düşünüyorum.
   4- Gelen mailde ne tür mazaretlerin kabul edilebileceği ile ilgili bir bilgi yok mu? Eğer bilgi yoksa, bildirecek olduğunuz mazareti hazırlarken; sizden onu ispatlamanızı isteyebileceklerini de göz önünde bulundurun derim.
   5- Dediğiniz gibi yorumlarda 31 yaşında başvurulabileceğini belirten arkadaşlar oldu ancak ben bununla ilgili herhangi bilgi bulamamıştım. 30 yaşını geçmemiş olanların başvurabildiğine dair ilgili linki ise yukarıdaki yazımın içine eklemiştim muhtemelen görmüşsünüzdür.

 39. Herkese selam bende working holiday vizesine basvuracagim. Askerligi yapmadim. Bedelli yapacagim. Fakat kontenjan dolmadanda basvurumu yapmak istiyorum. Birkac yorumda gordugum kadariyla kimine sorun cikiyormus kimine cikmiyormus. Net bir bilgi varmidir. Tesekkurler

 40. Murat Selam,

  Bugun online başvuruyu yaptım. Aynı şekilde vize ofisi olarak Yeni delhi gözüküyor. Bu konu ile alakalı gelişme var mıdır ? Yukarıda bir arkadaş herhangi bir dosya gondermeden belgeleri taratıp ıslem yaptıgını yazmıstı. Herhangi bir dönüş oldu mu arkadaştan ?

  Şimdiden teşekkürler.

    • Selam anıl,

     yardımcı olabilecek her türlü belgeyi gönderebilirsin, benden work experience letter istediler bende iş yerinden kaç yıldır, hangi pozisyonda çalıştığıma dair ve döndüğümde tekrar aynı şirkette çalışacaktır gibisinden imzalı belge aldım ek olarak sgk dan işe giriş bildirgesi aldım ve tercüme ettirip mail ile gönderdim

 41. İhtiyacı olana kısa bir bilgi:

  Evrakların gönderileceği ofis karışıklığıyla ilgili gönderdiğim mail’e cevap geldi. Gerekli dökümanı ve INZ1209 formunu taratıp email göndereceğim bilgisi mevcut. Herhangi bir belge postalamayacağım.

  Bilginize.

 42. Merhaba
  İçerik çok güzel paylaşım için teşekkürler. Benim merak ettiğim ise, yeni zelanda da banka hesabı açmak kolay mı? Herhangi bir şartı var mı? Kullanılan herhangi bir sosyal güvenlik numarası benzeri bir şey veriliyor mu?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Burak,
   Yazının sonuna eklediğim linklerin birinde Yeni Zelanda’da nasıl banka hesabı açtığımla ilgil yazımı paylaşmıştım. Bankalar ikamet ettiğin adres ile ilgili kanıtlayıcı belge isteyecekler, genel olarak Yeni Zelanda’daki Kiwi Bank ve ANZ Bank fazla tercih edilen bankalar özellikle backpackerlar tarafından. Sosyal güvenlik numarası değil de çalışabilmek için IRD denilen bir numarayı almak için başvuru da yapman gerekecek. Buradan ANZ Bank ve IRD numarası başvurularım ile ilgili tecrübelerimi okuyabilirsin: https://www.muratozer.net/diger/yeni-zelanda-banka-hesabi-ird-no-almak

   • çok teşekkürler bilgileri gayet açık bir şekilde açıklamışsınız ellerinize sağlık. Bugün hayırlısı ile online başvuruyu yaptım. Fakat söylediğiniz gibi INZ1200(additional Information) formu yerine INZ 1209(national security check form) kodlu bir form doldurmamı istediler. İçeriği benzer sayılır. Acaba bir değişiklik mi yaptılar? Konu hakkında bilginiz var mı?
    teşekkürler

    • Merhaba Burak,
     Bahsettiğin formun içeriğine genel olarak ben de baktım dediğin gibi benzer sorular var bir sıkıntı olmaz doldurup gönderebilirsin. Formu değiştirmiş olabilirler belki açıkçası benim net bilgim yok.

 43. merhaba
  yeni delhi’ye gerekli evrakları göndermemi istediler. Ancak evrakların bana gelmesi için gerekli posta ücretini ve aynı zamanda işlem ücretini nasıl ödeyeceğiz ? vfs global’a baktığımda dubai için formlar var.Ancak ben new delhi’ye göndereceğim için belgelerimi tam olaarak geri dönüş için ödeyeceğim ücretleri nasıl ödeyeceğimi anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  • Ben online olarak değil posta ile yollamıştım ama ulaştığını gördüğümde bana belgeleriniz bize ulaştı diye geri bildirim gelmedi.Ben de maille sorarak teyit etmiştim.

   • Özde Hanım merhaba,
    Pasaportunu daha sonra New Delhi’den nasıl geri teslim aldın çok soru geliyor bu konuda. Bazı arkadaşlara pasaportunuzu kendiniz alın deyip göndermiyorlarmış courier return formunu ekledikleri halde.

    • Merhaba Murat Bey;
     Ben pasaportu DHL vasıtasıyla aldırdım.Dönüş konşimentosunu kendim doldurup kopyasını mail olarak konsolosluğa attım.DHL New Delhi ofisi de aynı kopyayla elçilikten pasaportumu aldı.Tabı daha oncesınde de vize memuruna aldırma işlemlerini kiminle ve nasıl yapacağıma dair mail atmıştım.Konu ile ilgili olarak daha detaylı bilgi için DHL veya UPS merkezleri ile görüşülebilir.Vizeyi alma sürecinde en zor ve uğraşmalı kısım buydu gerçekten de.

 44. Merhaba
  Rontgen işlemini Ankarada düzen laboratuvar ında yaptırdım. Chest X-ray formunu dolduramayacaklarını onların gönderdiği mailden alacağım çıktının yeterli olacağını söylediler. Sizce ne kadar doğru?

  Teşekkürler

 45. Arkadaşlar anlamadığım nokta var, biz 208 doları ödediğimiz de mi 100 kişilik kotada bir kişilik yer hakkımızı garanti etmiş oluyoruz belgeler incelenene kadar tabi.yoksa başvuranlar arasından 100 kişi alınınca mo başvuru ekranı close olacak.
  Bu kadar göç verdiğimiz zaman da 100 kişilik kotanın bu zamana kadar açık kalması garibime gitti.yorumunuz nedir?

  • Ödemeyi yaptığın zaman bir nevi başvuru yapabilmeye hak kazanmış oluyorsun açıkçası 100 kişi içinde yerini garanti etmiş olmazsın. Temmuz’dan Temmuz’a başvuranların içinden toplamda 100 kişiye vize verildiği zaman başvuruyu kapatıyorlar normalde. Açıkçası evet çok göç veriyoruz ancak Yeni Zelanda’da working holiday vizesini bize pek kolay vermiyor sanırım bu neden hala 100 kişiye ulaşılmadığını düşünüyorum.

 46. arkadaşlar cover letter şart mı? daha doğrusu ne yazıyorsunuz. örnek verebilir misiniz e-posta ile de olur buradan yardımcı olmak isteyen yoksa. [email protected]

  bir de artık postayla evrak gönderme dönemi resmen sona erdi. Az önce gönderdikleri e-mail’da

  “Results of medical tests will be sent to us by your physician. Details on where they should send this are in the Medical Information section below. All other information can be scanned and emailed to [email protected] or you can take the documents to a Visa Application Centre (VAC).” yani her şeyi taratıp gönderebiliyoruz. x-ray zaten direk gönderiliyormuş.

  • Merhaba, working holiday vizesi için evrak olarak cover letter istenmiyor böyle bir şart yok yani. Ancak vize memurlarını, working holiday vizesine başvurma amacının orada kalmaya çalışmak olmadığına ikna etmek için cover letter yazarak niyetini, planını izah etmek avantaj olur.
   Ek bilgin için teşekkür ederim yazıyı güncellemek gerekiyor demek ki 🙂

  • Merhabalar,
   Simdi bu dogrultuda, artik basvurular online olarak mi ilerliyor? Yani belgeleri yurt disina gondermemiz gerekmiyor mu? Visa Application Centre olarak gosterdigi yer Turkiye’de neresi oluyor? 🙂

   • Merhaba, evet anlaşılan o ki artık başvuru evraklarını Yeni Zelanda’nın web sitesi üzerinden online olarak gönderip daha sonra pasaportu yakınınızdaki bir VFS ofisine götürüp taratmanız gerekiyor. Yorumlardan anlıdığım bu, tabii başvuru yapınca gelecek olan emailde detaylı bilgiler olacaktır. Bu güncel bilgileri yazıya da ekleyeceğim bir ara 🙂

 47. Aynı açıklama bana gelen mailde de yazıyormuş.Taramaları göndermem konusunda Gözümden kaçmış. Ama ben çoktan kargolamıştım. Şuan kargomun teslim edildiğini görüyorum. Ama herhangi bir bilgi ulaşmadı tarafıma. Umarım bir sorun olmaz.

 48. Merhaba
  Ben geçen hafta belgeleri hindistana postaladım.1 ekimde teslim alındığını ups kargodan teyitledim Fakat son zamanlarda mail yoluyla yada ankaradan başvuru alındığını duydum. Hindistandan hiçbir yetkiliye ulaşamıyorum. Belgelerim işleme konulduğunu nasıl öğrenebilirim? süremin dolmasına bir hafta kaldı. Çok endişeliyim. Sizce ne yapmalıyım. Artık hindistandan başvuru alınmıyorsa belgelerime nasıl ulaşcam. Bütün belgelerimi postayla gönderdim.
  Konu hakkında bilgisi olan yardımcı olursa çok memnun olurum

  • Merhaba, online sistemde işleminiz ile ilgili herhangi bir bilgi göremiyor musunuz; teslim alındı, işlemde gibi? Evraklarınız posta ile ulaştıysa da işleminiz yapılır diye düşünüyorum yani size geri gönderip online olarak başvuru yapın demezler.

   • Ttservice india sitesinden denedim. Sisteme giriş yapamıyorum. Immigration sitesinde ise postayı göndermeden önceki aynı bilgi yazıyor. Karar bölümünde ‘pending’, durum bölümünde ‘application received ‘ yazıyor. Daha farklı bir yerden kontrol yapmam gerekiyorsa lütfen paylaşırmısınız?

     • Merhaba
      Yoğun mail trafiği sonucu belgelerimin teslim alındığına dair bilgi aldım. Teslim alınmış ama henüz göçmenlik memuruna sunulmamış. Kartımdan servis ücretide çekilmedi hala. Umarım herşey prosedüre göre ilerliyordur. Yardımlarınız için sağolun. Vizem sonuçlandığında durumu sizlerle de paylaşırım
      Teşekkürler

 49. Murat tekrardan merhaba,
  Bugün başvurumun onaylandığına dair mail aldım ve pasaportumu en yakın VAC’a getirip tarattırmam gerektiğini yazmış VFS globali aradım onlarda bize getirip tarattırabilirsin dediler. Daha önce buradaki arkadaşlar new delhi ye göndermişlerdi sanırım pasaportlarını ama şimdi ben istanbuldaki vfs globalde işlerimi halledebiliyorum sanırım

  • Bilgilendirme için teşekkürler Hakan, öyleyse şu aşamadan sonra çok rahat olacak başvuru işlemleri posta ile pasaport yollamak büyük stresti herkes için. Pasaport tarattırma işleminden sonra da güncelleme yaparsan sevinirim. İyi şanslar.

   • Selam Hakan,

    Ben de yarın online olarak belgelerimi yollayacağım. New Delhi’ye posta yollamayacağına dair onlara bir bilgilendirme maili attın mı? Yoksa direk [email protected] adresine belgelerini scanlayıp yolladın mı? Bir sorum daha olacak; onay aldıktan ve pasaportunu tarattıktan sonra vize sürecini hemen başlatıyorlar mı yoksa ülkeye ilk giriş yaptığın tarihten mi başlatıyorlar?
    Şimdiden teşekkür ederim.

 50. ya bu sonuçların açıklanmasına kadar geçen süre ortalama ne kadar sürüyor arkadaşlar? Evraklar ulaştıktan iki hafta önce vizesi çıkan oldu mu hiç? Yabancı uyruklu birkaç arkadaşım var bir haftada sonuçlandığını söylediler. Hindistan’a paslandıktan sonra süreç hep sürüncemede, sağlıklı sonuçlanmıyor:(

 51. Arkadaşlar vizem e-visa olarak bir pdf dosyası halinde geldi. Pasaportumu tarama için en yakın VAC a göndermem söylenmişti. Ben Hindistana gönderdim. Şu an pasaportum Hindistanda. Herhangi bir kurye ile geri aldırtabileceğim söylendi. 2 defa TNT yi yolladım. Pasaport olduğu için taşınmaz dediler. Pasaportunu aldırmış olan biri varsa yardımcı olabilir mi? Teşekkürler

  • Gizem hanım vizeniz hayırlı olsun. Yukaridaki mesajların içinde Özde Hanım pasaportunu DHL ile aldırdığını belirtip detay vermişti bir bakın ona. 24 Eylül’de yazmış mesajını.

  • Merhaba Gizem
   Kredi kartı bilgilerini göndermişmiydin? Eğer gönderdiysen ücreti dosyan oraya vardıktan kaç gün sonra tahsil ettiler? Bir hafta oldu hala kartımdan para tahsil edilmedi.
   Yardımcı olursan çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

   • Ben kredi karti bilgilerimi form vasitasiyla belgelerin arasinda yolladim. Islem ucreti alinmadi sadece kargo ve online basvuru sirasinda para odedim bir de rontgen ucreti var

 52. Selam Gizem,

  Ben PTS ile aldırmıştım ama beni uyardılar, eğer gümrükten geçerken farkedilirse el konulur biz sorumluluk kabul edemeyiz diye. Büyük ihtimalle bir sıkıntı olmuyormuş ama; ben de aldırdım sorun olmadı. Ne zaman başvurmuştun sen ne kadar süre sonra dönüş aldın bilgi verebilir misin lütfen.

 53. Arkadaşlar merhaba,

  2 buçuk aylık bi sürenin sonunda vizem pdf olarak geldi 🙂 İşlemi hızlandırmak için T.T service e “yakın zamanda seyehat edeceğim pasaporta ihtiyacım var” maili attım defalarca fakat anca 2 buçuk ayda sonuçlandı. Mısır seyehatimde yandı bu arada. Şimdi Hindistandaki konsolosluktan belgelerimi aldırmaya çalışacam. Nasıl işlem yapıldığına dair bi mail attılar fakat ups ile beraber çözmeye çalışıyoruz. Fikri ve tecrübesi olanlar paylaşabilirmi?

  • Selam Gürkan
   Vizen hayırlı olsun. Benim sorum vize işlem ücretini evrakların vardıktan ne kadar süre sonra tahsil ettiler. Ve ek belge istediler mi ben sadece belgelerin ulaştığını teyit ettim sonra hiç ses yok
   Şimdiden teşekkürler.

 54. Vizesi çıkanlar bir daha uğramıyor mübarek ne ayıp ya. Herkesin cevabını beklediği sorular var orda. Öğreneceğinizi öğrenip gidiyorsunuz resmen. Yardımcı olsanız?

 55. Merhaba arkadaşlar, vize başvurum dün olumlu sonuçlandı. Yaşadığım süreci sizlerle paylaşmak istiyorum. 18 Ağustos’ta online başvurumu yaptım. Bana mail ile dönüş yaptılar. 2 mail aldım. Birinde online olarak evraklarımı gönderebileceğim, birinde ise Yeni Delhideki ofislerine göndermem gerektiği yazıyordu. Hangisini yapmam gerektiğiyle ilgili mail attım dönüş yapmadılar. Dönüş yapmayınca Yeni Zelanda’daki ofislerini arayıp hangisini yapmam gerektiğini sordum. 2-3 defa arayıp farklı kişilere sordum garanti olsun diye. Sonuç olarak Yeni Delhiye gönderin dediler ve ben tüm evraklarımı 140au doları karşılığında Avustralya’dan Yeni Delhiye gönderdim. Gönderdikten 5 gün sonra mailime cevap geldi. Avustralya’da oldugum için Sydney deki yeni Zelanda’daki ofise evraklarımı taratıp gönderebileceğime dair mail aldım. Taratıp gönderdim ve 3 gün sonra Sydney’deki ofis pasaportumu istedi, gönderdim. 1 hafta sonra pasaportumu geri gönderdiler(bunun içinde hesabımdan 30 au doları kestiler, 17 dolarda kargo ücreti ödedim). 4 Eylülde Yeni Delhi’ye, 9 Eylülde Sydneydeki ofislerine evraklarımı gönderdim ve beklemeye başladım. 1.5 ay oldu ses seda yok. Ben de dün Yeni Zelanda’daki ofisi aradım 108 inci kişiydim yaklaşık 50 dakika telefonda bana sıra gelmesini bekledim. Telefondaki kişiye sürecimin hangi aşamada olduğunu, 1.5 ay olmasına rağmen hiç dönüş yapılmadığını söyledim. Bu konuyla ilgili gerekli yere hemen mail atacaklarını ve hangi aşamada olduğum bilgisini 24 saat içinde mail yoluyla vereceklerini söylediler. Bu konuşmadan 4-5 saat sonra e-visamı mail attılar. Bu arada evraklarımı hazırlarken biraz stresli bir süreç geçirdim… Yeni Zelanda’ya niye gitmek istediğimi anlatan 1 sayfa ikna edici bir cover letter yazdım ( merak eden olursa detayları paylaşabilirim) . Hesabımda, evraklarımı göndermeden 5 gün önce toparlayabildiğim 7000 au doları vardı. Banka hesap dökümünü online indirdim ( sadece son 5 günü). Benden önce yazan arkadaşların yorum ve tecrübelerini okuduktan sonra biraz korkmuştum. Ama olacak diye hep inandım. Olmaması için bir sebep yoktu ve 30umu doldurmadan 19 gün önce oldu:) Tecrübelerini paylaşan herkese ve böyle bir ortam oluşturan Murat’a teşekkürler. Darısı sonuç bekleyen tüm arkadaşların başına… Herkese kolay gelsin, bol şans:)

  • Merhaba Hande. Vizeniz için tebrik ederim umarım yeniz zelanda da keyifli vakitler geçirirsiniz. sizden bir ricam olacak. Cover letter için merak edenler olursa detaylarını paylaşabilirim demişsiniz. bana örneğini bu [email protected] adrese atabilir misiniz?

   yardımlarınız için teşekkürler..

 56. Merhaba
  Vizeniz hayırlı olsun. Belgeleri size geri mi gönderdiler yoksa siz önceden taramalarını almışmıydınız? Ben de delhi ye gönderdim belgeleri aldıklarını söylediler. Başka bişey söylemediler. Merak ettim size özelikle mi söylediler taratma konusunu.
  Şimdiden teşekkürler

 57. Teşekkür ederim. Bana online başvuru yaptıktan sonra aynı gün 2 tane mail geldi. birinde Yeni Delhiye gönderin, ikincisinde taratıp gönderebilirsiniz yazıyordu. Hangisini yapacağımı bilemedim ve onlara mail attım. Fakat belli bir süre mailime yanıt alamadım. Telefon konuşmaları sonucunda evraklarımı Yeni Delhi’ye gönderdim. Gönderdikten bir kaç gün sonra mailime cevap geldi evraklarımı taratıp gönderebileceğime dair. Evraklarımı Yeni Delhiye göndermeden önce her ihtimale karşı renkli çıktısını almıştım. Onları taratıp yolladım. Yeni Delhiye gönderdiğim evraklarımı geri göndermediler. Başvuralı 1-1.5 ay olduysa bence arayıp sorabilirsin tekrar. Kolay gelsin

 58. merhaba arkadaslr 3 ayin sonunda bugun vizemi almis bulunmaktayim . size nasil basvurmya karar verdigimi anlatmak istiyorum . Basvuru yapmadan once amerikadaydim artik cok sikilmistim amerikada / ne yapabilirim diye dusunurken avustralya working holiday programini gordum ve arastirmaya karar verdim ama not ortalamamdan dolayi basvuru yapmaktan vazgectim . sonra yeni zelandayi grdum ve basvurumu yaptim . surecte evrakramin cok iyi olmasina ragmen beni baya ugrastirdilar . extra belgeler istediler tekrar tekrar .ama ugrastigima degdi ve aldim vizedi . darisi bekleyenlerin basina
  bu programa basvurmamda emegi olan Murat Ozer e tesekkur ederim

 59. Arkadaşlar,

  Başvurunun gecikmesi durumunda bir ay ve sonrasını kastediyorum, otomatik olarak hak arama şansı yakalıyorsunuz hakkınızı aramaktan çekinmeyin. Kendi FAQ’larında da belirttiği üzere 21 günde sonuçlanıyor başvuruların %90’ı. Dolayısıyla siz ‭00 64 9 914 4100‬ bu numaradan elçiliği aradığınızda sizi hatta bekletip son durum hakkında bilgi alıp anında size iletiyorlar. Öteki türlü maillere asla dönüş alamıyorsunuz. Ben geçen hafta aradım, red almışım ertesi gün maille döndüler bana. Bekleyerek kendinizi yıpratmayın. Hepi topu bir yıllık vize bu ya immigrate başvurusu almış gibi aylarca bekletmeye asla hakları yok. Dediğim gibi süreyi geçerse direkt iletişime geçin zaten sizden taraf oluyor elçilik başvuru merkezini sıkıştırıyor.

 60. yeni vize almış veya önceden almış olupta nz’ye gidecek olanlara sesleniyorum,
  sizden sonraki türk vatandaşlarının da programdan faydalanabilmesi için sığınma talebinde bulunmayın, bu programla gitme şansı yakalayabilecek sonraki kişileri de engelliyorsunuz.Nz’nin vize verirken ki tavrı agresifleşiyor vermelerini zorlaştırıyor.
  Oturma izni ile alakalı zaten resmi sitelerinde başvurular var, onlara isterseniz başvurun ama sığınma talebinde bulunarak programın türkiye’ye kapatılmasına sebep olmayın.
  Sevgiler,

 61. Vize alan arkadaşlar;

  Bank statement için parayı nasıl attınız? Ben arabamı satıp gideceğim.Lakin şimdi ilana koysam ne zaman satılır bilinmez.Kota dolup da seneye temmuzu beklemek istemiyorum.Çevremden ayarlayıp vizeyi alana kadar hesapta tutup geri yollayacağım.Arabam da ben gidene kadar satılır, hesaba atar giderim diye düşünmekteyim.

  Lakin konulan paranın kaynağını göster derlerse nasıl bir yol izleyeceğimi düşünmekteyim.2-3 gün arayla parça parça mı atsak, açıklama kısmına bir şeyler mi yazsak bilemedim.Yastık altındaki altınları bozdurdum desem onu belgeleyecek bir yöntem bilmiyorum.Belki de hiç sormayacaklar ama, sorarlarsa ne diyebiliriz?

  Teşekkürler.

  • Ek olarak;

   Dolar veya euro göstermemiz için parayı dolar hesabımda muhafaza etmem gerek.Sorun şu ki dolar hesabımı en son ocak ayında Tayland gezisinde kullandım.Yani pek bir hareket yok.Asıl hareket maaşımı aktardığım, ordan borçlarımı dağıttığım para yatırıp çektiğim falan vadesiz TL hesabımda.Bank statement belgesi tüm bireysel hesaplarımızın mı yoksa sadece paranın bulunduğu hesabın mı bilgisini veriyor arkadaşlar?

   • Merhaba Süleyman,
    Ben sadece dolar hesabımdan hesap dökümü çıkartıp vermiştim parayı da başvurudan 2 ay öncesinde yatırmıştım ve hareketli bir hesap da değildi. Sadece göstermek istediğin paranın bulunduğu hesap ile ilgili döküm çıkartırsın, diğer hesaplara gerek yok. En yakın örneklerden biri olarak hemen yukarıda Hande’nin yorumuna bakabilirsin, başvurmadan 5 gün önce yatırmış parayı hesabına. Paranın kaynağını soracaklarını pek sanmıyorum olmadı babam sponsor oldu dersin eğer sorarlarsa 🙂

  • Ben para kaynagina cok takildikladini dusunmuyorum onlarin aradiklarini kriterleri karsiliyorsan bence sorun yok. Ben hesabima 1 ay once gerekli olan paranin ustunde bir rakami hesabima yatirmistim.Cover letterda da bir kismini ailemden aldim bir kismini da ogrenciyken calistigim kafe de biriktirdim dedim. Kimse bu para nerden cikti diye sormadi.

 62. Arkadaşlar Eylül ayının ikinci yarısından sonra başvurmuş olup dönüş alan var mı? Dönüş alan yazabilir mi lütfen. Benim askerlik problemim yok o kadar schengen almışlığım da var gel gör ki memurum sürekli biz sana döneceğiz diyor sadece.

 63. Arkadaşlar Selam,

  Moralim çok bozuk. 27 yaşındayım ve 4 yıldır bir üretim fabrikasında kontrol mühendisi olarak çalışıyorum. Hesabımda yeterli miktarda para olmasına ve düzenli nakit giriş çıkışı bulunmasına rağmen(hiçbir şekilde kredi vs. çekmedim yaklaşık ellibin lira) yetersiz finansal kaynaklarım gerekçe gösterilerek vizem reddedilmiş. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan ya da mantık yürütüp açıklama getirebilecek birileri çıkar mı? Askerlik dil problemi gibi sorun yaratacak hiçbir durum da yoktu. Ayrıca okuduğum kadarıyla eksik belge olduğu durumlarda iletişime geçiliyor ve supporting doc. isteniyor. Benimle iletişime geçilmedi hiçbir şekilde. Yardımcı olacak birileri var mı çıldırmak üzereyim.

 64. Selam Kerem

  Duruma üzüldüm. Parayı fazla bulduklarında sorun yapabiliyorlar. Para kaynağı ile ilgili bir yazı paylaşdın mı? Para yı tl olarak mı döviz olarak mı göstermişdiniz?

 65. Selamlar,
  Başvuru sürecim benim de tamamlandı. 31 yaşımdan gün almadan 2 ay önce başvurdum.
  1. Online başvuru: 19 Temmuz2018 Online başvuru sonrası gelen otomatik bilgilendirme maili üzerine VFS Hindistan ile iletişime geçtim, belgeleri taratarak maille iletebileceğimi belirttiler. Maille gönderdim. Hiçbir zaman da orjinal belge ile ilerlemedik.
  2. Belgeler: Taratıp VFS Hindistan yetkilisine maille gönderim tarihi: 27 Temmuz 2018
  a) Pasaport fotokopisi (önceden alınmış vize fotokopileri dahil)
  b) Sağlık Raporu: İstanbul Şişli’den yapılan röntgenin mailinize attıkları pdf sonucu. İngilizce
  c) Finansallar:
  c1) Mezuniyet sonrası 4 yıllık global firmada kurumsal tecrübem var, garanti olsun diye geçmişe dönük bütün bordrolarımı döktüm. İngilizce
  c2) Bankada da son 3 ay hesap dökümünde yeterli miktarda para vardı. Tüm görünen finansallar TL bu arada. Türkçe Cover letterımda TL bu aralar dolar karşısında inişli çıkışlı olduğu için özellikle dolar almadım diye de ekledim.
  c3) Bankadan şu kadar zamandır müşterimizdir, toplam bu kadar parası vardır diye ayrıca aldım. İngilizce
  c4) SGK Hizmet dökümü: Türkçe, çeviri yaptırmadım sıkıntı olmadı.
  d) Eğitim: Üniversite Diploması. İngilizce.
  e) Dil: e1) IELTS sonucu. İngilizce. e2) Okulum İngilizce öğrenimdi, oradan da 4 yıl İngilizce okumuştur bölümünü diye bir belge.
  f) Sabıka Kaydı: e-devletten İngilizce olarak alınabiliyor.
  g) Ek belgeler: g1) Garanti olsun diye profestonel iş özgeçmişimi de ekledim. İngilizce g2) Şirketten bu şirkette şu kadar zamandır şu pozisyonda çalışıyor diye yazı aldım, ama turistik gezi olmadığını bilmediklerinden dönünce de çalışacaktır diye devamını getiremedim tabii 🙂 İngilizce g3) Gerçek bir şirket olduğunu kanıtlamak için vize başvurularında istenen her türlü faaliyet belgesi, levhası vs… Türkçe
  h) INZ 1200: Ben en başta göndermedim, bu belgeleri gönderdikten sonra ek olarak istedi VFS Hindistan. Maille doldurup taratıp gönderdim. İngilizce
  ı) Cover letter: 3 paragraf kısa bir yazı. Kimim, yaptığım seyahatler, üniversitede yaptığım sosyal işler, kısaca staj&iş tecrübem, neden gitmek istediğim, dönünce TR’de kariyerimin nasıl ilerleteceğimi planladığım… İngilizce
  3. Başvuru onay 6 Eylül 2018. VFS Hindistan’dan vizemin onaylandığına dair e-mail aldım. En yakın VFS’ye pasaportumu scan etmem için göndermemi rica etti.
  4. Pasaport gönderimi: 25 Ekim 2018. VFS Türkiye ofisi hesabına 91 TL göndererek pasaportumu Ankara ofisine gönderdim. Linkten ayrıntılı bakabilirsiniz adres ve IBAN’a. VFS Türkiye için de bu konu onlar için yeni. http://vfsglobal.com/newzealand/turkey/
  5. Online vize gönderimi: 1 Kasım 2018. Mail adresime VFS Hindistan yetkilisi online vizemi gönderdi.
  Benim sürecim akıcı ve VFS Hindistan, VFS Türkiye ofisiyle iletişimde sıkıntısız ilerledi.
  Yukarıdaki bilgiler faydalı olursa ne mutlu.

  • Merhaba
   Ayrıntılı paylaşımınız için teşekkürler. Yazınızda dikkatimi çeken, onay aldıktan neredeyse 1,5 ay sonra pasaportunuzu taramaya göndermişsiniz. Vize başlangıç tarihi 1 kasım olarak mı verildi.? Yani 12 aylık süreniz 1 Kasım da mı başladı? Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

   Vizeniz hayırlı olsun. tebrik ederim.

  • Merhaba Elif, şirketten yazıyı ingilizce mi aldınız? Ben de öyle bir yazı alacağım.Örneğini gönderme imkanınız varsa mail atabilir misiniz? Başlık olarak NZ nin hangi kurumu yazılıyor onu merak ediyorum. [email protected]

 66. Selamlar,
  Hindistan vfs ye yurtdisi seyahatlerim oldugu icin pasaportumu gec gonderecegimi bildirdim, sıkıntı olmadi. Bu yuzden 1,5 aylik bir sure farki var. Scan edildikten sonraki tarihi vize baslangici yaptilar: 1 Kasim 2018.
  Bir onceki postuma ek olarak da ekleyeyim:
  Pasaportu geri alis: Turkiye VFS gonderimimden sonra scan edip 2 gun icerisinde karsi odemeli olarak UPS ile pasaportumu istedigim adrese geri gönderdi, 55 TL
  Surecte forumdaki yazilarin faydasi cok oldu, bilgi paylasan herkese cok tesekkurler. Murat a da boyle bir platform hazirladigi ve guncel tuttugu icin ayrica cok tesekkurler.

 67. Merhaba

  Arkadaşlar başvuru yapalı 1.5 ay oldu. Durumunu öğrenmek için mail attım. Benden pasaportu en yakın VAC dan taratmamı istediler. Bu vizemin onaylandığı anlamına mı geliyor. Mailde taratma dışında birşey yazmıyor. Daha önce onay alan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum. Ben pasaport u geç göndermek istiyorum zaman kazanmak için ondan soruyorum.
  Teşekkürler

 68. Selam Burak,

  Bildiğim kadarıyla vizeni işlemek için istiyorlar pasaportunu. Bu durumda kabul almış oluyorsun tebrikler. Kime mail attığını öğrenebilir miyim? Tam olarak online başvuruyu ne zaman yapmıştın?

  • Selam
   [email protected] adresine mail attım 1 ekimde belgelerim hindistana ulaşmıştı. Online başvuru 19 eylülde yaptım. İnşallah dediğiniz gibi vize onaylanmıştır. Yakın zamanda vfs ile iletişime geçip öğrenmeyi düşünüyorum.

 69. Röntgen işini Ankara Düzen Laboratuvarı’ndan halleden arkadaşlar;

  Bana gönderilen pdfte: the status of an individual examination will not appear as “Complete” in the Exam list below until your case has been submitted to Immigration New Zealand (INZ), Ministry of Business, Innovation and Employment. This may not occur until all results are finalised after you have left the clinic. yazıyor.Sanırım henüz INZ’ye submit edilmemiş ve herhangi bir test sonucu yok.Examination: Chest X-Ray Status: required yazıyor.

  Kendi filmimizin sonuçlarına ulaşamıyor muyuz.Ben sigarayı bıraktım.Ciğerlerimin durumunu merak ediyorum 🙂 Sizde nasıldı lab’dan gönderilen içerik acaba? Herhangi bir test sonucu size deklare edildi mi?

 70. Cd falan bir şey vermediler ben çektirdim döndüm.Kendi test sonucumuzun bizle paylaşılmaması ilginç.Maili atan kişiye sordum ama henüz bir cevap yok, sallamadı.Neyse..

 71. Arkadaşlar
  Biliyorum bir çok kişi vizeyi aldıktan sonra kayboldu. Vize alıpta halen burda olan varsa vize onayı aldıktan kaç gün sonra pasaportunuzu taramaya gönderdiniz. Sadece gün sayısı söylemeniz yeterli. Süre konusunda herhangi bir yaptırım varmı merak ediyorum?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 72. Arkadaşlar merhaba,

  Vizesini T.t Service üzerinden alan varmı? Ben passaport ve diğer belgeleri hindistandaki t.t service e gönderdim 2 ay sonra vizem çıktı fakat pasaportumu ve diğer belgelerimi geri getirtemiyorum. firma kendisi kargoya veremiyormuş. Ups üzerinden kurye göndermemi istediler. 100 dolar karşıığında kurye gönderdim (çoooookk pahalı ama başka çarem yok). Ama bi türlü kargoyu alamıyolar. t.t service kendileri göndermemkte ısrar ediyor. Ups de alamadıklarını göndericinin kuşimento ve fatura hazırlamaları gerektiğini söylüyolar. çıldırmak üzereyim. t.t service üzerinden vizesini almış ve belgelerini geri getirtmiş olan varmıdır?

  teşekkürler,

 73. Arkadaşlar Selam

  Pasaportumu tarama için Ankara ya gönderdim. Vfs global den mail geldi. İngilizce olarak, Başvuru New zealand, Ankara’ya aktarılmış ve ANKA ile başlayan bir referans numarası gönderildi. Herşey normal mi? Hindistandan Bana gelen mail de onay pdf i yoktu sadece taramaya göndermem istenmişti. Aynı durumu yaşıyan arkadaşlar lütfen yardımcı olurmusunuz?
  Teşekkürler

 74. Arkadaşlar bende pasaportu hindistana gönderdim taranması için sonra vizem mailime geldi fakat pasaportumu aldıramıyorum oradan, UPS ve PTS pasaport olduğu için taşımıyorlar DHL için de ticari kimliğim olmadığı için oraya kurye göndertemiyorum ne yapacağımı şaşırdım vize ofisine mail attım ben buradan kurye ayarlayamıyorum siz gönderin diye ama onlarda göndermiyorlar bakalım ne cevap verecekler. Daha önce okuduğum yorumlarda vize ofisinin belgeleri gönderdiği yazıyordu ama şimdi göndermiyorlar mı anlamadım

 75. Arkadaşlar

  2 ay sonunda vizem geldi. Öncelikle Murat a herşey için teşekkür ediyorum. Gerek burdaki bilgiler gerekse yorumlarda desteğiyle..
  Başvurcak arkadaşlara gelirsek bu sayfayı baştan sona okursa tüm bilgilere ulaşabilir. Ben sadece burda olmayan bilgileri vermeye çalışcam. Öncelikle posta yoluyla gönderim işi bitti bu zaten yazıyor. Online olarak mail yoluyla tüm belgelerin taramalarını atıyorsunuz. Diğer konu belgeleri noter onaylı yapmadım. Resmi bir tercümanın kaşeleri yeterli olur. Askerlik çok önemli ilişiğin bulunmaması lazım ve gördüğüm kadarıyla bayan arkadaşların vize alması biraz daha kolay. Başka önemli bişey yok tüm bilgiler blog da ve yorumlarda var. Ulaşamadığınız bilgiler için bir hafta burada olacağım sorularınıza cevap verebilirim
  Ayrıca yorumlarda desteği olan arkadaşlara da teşekkürlerimi iletirim

   • Teşekkür ederim. Galiba bende yaşanan farklı durumu soruyorsun. Pasaport tarama istek maili geldiğinde bende onay pdf i yoktu. ( diğer tüm arkadaşlara onay pdf gelmiş bildiğim kadarıyla) ankaraya gönderdim pasaportu.. onlarda benden bu pdf i istedi. Bende olmadığını söyledim ve gelen maili onlara ilettim. Pasaportumu taradılar ama vizenin durumu hakkında bişey bilmiyorlardı. Taramadan bir hafta sonra Hindistan’daki yetkili herkese mail attım. Bir hafta sonra e-vizem geldi. Yani biraz telaş yaptım. Şimdi %100 diyemem ama eğer taramaya göndermeni istiyorlarsa %90 onay almışındır diye düşünüyorum.

    • Bu açıklama için de teşekkürler.Aslında Vfs Globale değil de tekrardan konsolosluğa göndermeye başlanmış demişsin, onu sormuştum.Mail gelirse pasaportu nearest VAC’a gönder diye gelecek biliyorum. Vfs Golbale mi yoksa New Zealand Embassy’ye mi göndereceğiz yani?

     • Gönderim Yeri:Vfs Global Yeni Zelanda başvuru Merkezi Ankara
      Türkiyede ki VAC burası. ben buraya gönderdim. Elçiliğe gönderilmiyor diye biliyorum. Websitelerinde detaylı bilgi yazıyor.

 76. Merhaba arkadaşlar.
  Öncelikle burada vize ile ilgili bilgileri ve tecrübelerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim. Buradan vize sürecinde işime yarayacak bilgiler öğrendim. Vizesi yeni olumlu sonuçlanmış biri olarak, ben de bazı arkadaşların işlerine yarayacak süreçlerle ilgili bir kaç bilgi paylaşmak istedim, zira gerekli belgeler ve yapılacaklar ile ilgili güncel paylaşımları okursanız, aradığınız soruların çoğu soruların cevabını bulabilirsiniz. Umarım yardımı olur.
  İlk olarak, sporcuyum ve Yeni Zelanda’da bir takımdan teklif alıp, tarafıma takımdan davetiye belgesi yollanmış, davetiye belgesinde orada kalacak yerim ve para konusunda takım tarafından bir sıkıntı yaşamayacağımın yazılmış da olmasına rağmen süreç biraz uzun oldu. 26 Ekim’de tüm belgelerimi internet üzerinden taratarak yolladım ve vizem bugün yani 4 Ocak’ta onaylanmış olarak internetten e-vize olarak geldi. 26 Ekim -> 4 Ocak. O yüzden sitelerinde yazan 21 iş günü içinde belli olur olayına çok takılmayın, çünkü birazdan bahsedeceğim bir kaç olaydan dolayı, bu Yeni Delhi’deki vize çalışanları olabildiğince oyalıyor bizleri ve sallamıyorlar.
  26Ekim’de belgelerimi gerekli yere tek tek yollamamak için ‘Rar’ dosyası olarak yolladıktan sonra 1 ay kadar bekledim ve tabi hiç bir haber alamadım. Doğal olarak önüme gelen her yere mail attım vize süreci ile ilgili, ama bir yanıt alamadım yine. Tee 11 Aralık’ta bir mail geldi Yeni Delhi ofisinden, ‘Yolladığınız Rar dosyalarını açamadık, belgelerinizi tekrar yollar mısınız?’. Ben tabi ‘?!%&/(+)’^+ yapacağınız işin’ diyerek n’olursa olsun artık diye döşeyici bir mail attım.(Siz belgelerinizi toplu yollamak isterseniz ‘Zip’leyip atın) Bu bizim onca mesajlarımıza dönmeyen vize çalışanları benden gerekli evrakları almak ve istedikleri ekstra bir kaç belge için (Askerlik tecilli olduğu için,Yeni Delhi ofisi benden askerlik şubesinden ‘yurt dışında çalışmasında çalışmasında engel yoktur’ gibi belge almamı istedi. Aradım askerlik şubesini, dediler ‘öyle bir belge veremiyoruz, elinizdeki tecil belgesi onun yerine geçiyor’. Yeni Delhi çalışanına mesaj attım, dedim ‘ öyle bir belge veremiyorlarmış, ayrıca neden böyle bir belge istiyorsunuz tecil belgemin süresi vize sürecimin çok üzerinde, ayrıca ilk kez yurt dışında çalışmayacağım, askerlik sıkıntı olsa orda da olurdu %+&/’ diye mail attım. Bunun üzerine bana, ‘yurt dışında şuralarda çalıştığınızı belirtmişsiniz o ülkelerin vizelerini yollayabilir misiniz’ diye mail attılar. Neyse ki saklıyordum da, alın o zaman diye yolladım) 2 gün içinde 5 mail attılar. Bazen attığım maile saniyesinde döndüler. Döşediğim mesajın etkisi yoktur muhtemelen bunda. Anladım ki, bunlar belli bir süre geçtikten sonra bizim vize belgelerimiz ile ilgilendiğini, isteseler iki günde vizeyi çıkarabileceklerini öğrendim. Yani pek sallamıyorlar. Sonradan öğrendiğim ve tahmin ettiğim bir şey, vizesi daha hızlı sonuçlansın isteyenler ekstra para karşılığında, resmi vize ofisi sayfalarında yazan bir bilgi bu, vize işlerini çok kısa süre içerisinde hallettirebiliyormuş, belki de onun için bilemiyorum.
  Devam ediyorum, 11 Aralık’ta belgelerinizi tekrar yollayın diyen vize ofisi çalışanı, 12 Aralık’ta ‘Orijinal pasaportunuzu vize başvuru merkezine (Visa Application Center) taratmaya yollayabilir misiniz?’ diye mesaj attı. Bunun ne anlama geldiğini bilen bilir, ‘Vizeniz çıktı(%90), pasaportunuza işleyecez’. Bir arkadaş sormuş yukarıda, bana da bu mail geldiğinde vizem onaylanmamıştı. Siz de böyle bir mesaj alırsanız, yapmanız gereken pasaportunuzu VFS Global dedikleri ‘Vize Application Center’ sadece Ankara’da var sanırım, oraya elden veya kargo ile ulaştırmanız gerekiyor. Bir arkadaş sormuş da ‘nereye göndereceğiz pasaportu’ diye. 11 Aralık’ta belgelerimi tekrar yolluyorum ve 12 Aralık’ta pasaportumu taratmaya götürmemi istiyorlar?!. 2 günde halledebildikleri şey için bizleri 1.5 ay bekletiyorlar. Daha doğrusu, biz belgeleri yolluyoruz bunlara, bunlar 1.5 ay sonra bakıyorlar. Merak eden arkadaşlar için ben Ankara’da yaşıyorum. Mail’i görünce vakit kaybetmeden VFS Global dedikleri bu vize başvuru ofisine taratmaya götürdüm pasaportumu(Vize başvuru merkezi sanırım sadece Ankara’da var). 91 TL gibi bir para yatırdım aynı yere. Aynı gün VFS Global dedikleri bu yer mail attı ‘pasaportunuzun taranmış halini Yeni Zelanda göçmenlik ofisine yolladık’ diye.
  Sonrasında Yeni Delhi’deki vize başvuru merkezinden başka bir mail atmadılar, ta ki bugün yani 4 Ocak’a e-vizemi yollayana kadar.
  Sonuç olarak arkadaşlar, 21 iş gününe odaklanmış biri olarak, süreçten geçen biri olarak biraz rahatlamanız için vizenizin sonuçlanmasını 2 ay gibi düşünün.
  Sorusu olan arkadaşlar için yardımcı olmaya çalışırım.
  Teşekkürler.

  • Ibrahim merhaba,
   Vizen hayırlı olsun, detaylı bilgiler içeren mesajın için teşekkürler. Bu arada yukarıda diğer vize alan arkadaşlar en yakınlarındaki VFS ofisine pasaportlarını götürüp tarattıklarını söylemişlerdi sanırım sadece Ankara’daki değil de bulunduğunuz yere yakındaki VFS ofislerinde pasaport taratma işlemini yaptırabiliyorsunuz.

   • Merhaba, teşekkür ederim.
    Evet ben pasaport taratmak için VFS ofislerine bakarken sitelerinde sadece Ankara’da olan şubesinin iletişim bilgilerini görmüştüm. Şimdi yine baktım sadece Ankara ofisi var. Ona dayanarak söylemiştim. Şimdi maps üzerinden VFS Global diye aratınca İstanbul İzmir, Antalya vs gibi yerlerde olduğunu da gördüm. Diğer yerler hakkında bilgim yok malesef. Kolay gelsin

 77. Merhabalar.7kasımda başvurumu yaptım.16 kasımda bütün belgeleri .rar olarak attım.Hemen peşine INZ1200 formunu da doldurmamı istediler.Onu da attım.Beklemedeyim.2 ay olmak üzere.

  Aslında ben sürecimin biraz uzamasını istiyorum.Çünkü çalıştığım şirketteki sözleşmem Haziran 2020’de bitecek ve ben bir şekilde Haziran 2019’a kadar vizenin pasaporta işlenmesini geciktirirsem benim için kaymaklı olacak.Tazminat alıp gidebilmek için.Tabi bunlar hepsi vizemin olumlu sonuçlandığını varsayarak…

  En yakın VAC’a gönder dedikten 1.5 ay sonra pasaportu gönderen bir arkadaş var sanırım Elif hanım.Cevap geldiği vakit bu şekil uzatma konusunda ipucu verebilecek, süreci yaşamış başka birileri varsa ne derler?

  Başvurumun güme gitmesini de istemiyorum.Aramadın sormadın biz de rafa kaldırdık demezler umarım…

  Sizce mail atayım mı ?

  • Merhaba Süleyman,
   Başvuruyu keşke planladığın zamana göre yapsaydın yani 2019 haziranda yapsaydın, başvuru onaylandığı takdirde bir yıl içinde istediğin zaman gitme hakkın olacaktı. Mail atıp başvurunu geri çekebilirsin tabi mazeret olarak da sözleşmeni gösterip iş yeri ile sözleşmem bittikten sonra working holiday yapmak istiyorum diyebilirsin ancak ücret iadesi yapmazlar. 2020 ye kadar başvurunu bekletmezler nitekim yıllık kota ile başvuru kabul alan bir vize.

  • Evet, INZ 1200 belgesi ilk olarak istedikleri belgeler arasında olmamasına rağmen onu sonradan doldurup yollamanızı istiyorlar. Mail atma konusuna gelince tercih meselesi. Vizenizin gecikmesi konusuna gelirsek, yolladıkları e-vize belgesinde şu şekilde belirtilmiş; ‘Your working holiday will active on the first day you enter New Zealand.You should therefore travel to New Zealand only when you are ready to start your working holiday.’ Anladığım kadarıyla vizenizi iptal ettirmeniz gerekmiyor. Çıkarsa ne zaman isterseniz gidip, o andan itibaren 12aylık vize sürecini başlatabilirsiniz.

 78. Selam herkese
  Working holiday vizesiyle Yeni Zelanda’dayim. Buradayken Avustralya Working Holiday vizesine basvurmam mumkun mudur? Bilgisi olan paylasirsa cok sevinirim. Iyi gunler

  • Merhaba Özde,
   Bir arkadaşım Yeni Zelanda’da working holiday yapıyorken Avustralya work and holiday vizesine başvurup onay aldıktan sonra direk oraya geçmişti. Ancak başvurusunu Yeni Zelanda içinden değil Türkiye’den bir yakınına yaptırmış.
   Bu arada Avustralya’nın hem working holiday hem work and holiday vize programları var, bazı belgeleri fark edebiliyormuş evrak hazırlayacaksan dikkat et Türk vatandaşları Work and Holiday vizesine başvurabiliyor.

  • O vizenin başvuru koşullarını bilmediğim için emin değilim ancak pasaport gerekiyordur herhalde, belki online yüklenebiliyordur pasaportun kopyası ya da VFS ofisinden taratıp sisteme yükleniyordur. Bilgim yok sadece tahmin yürüttüm. Avustralya’nın resmi sitesindeki iletişim kanallarından bilgi almayı deneyebilirsiniz.

 79. Sevgili Murat , başvuruyu neden çekeyim ki ? Yurtdışı seyahatlerim var falan diyip birkaç ay geç göndersem yemez mi? 🙂 Ibrahim e-vize pasaporta işlendikten en geç 1 seneye kadar NZ’ye giriş yapma zorunluluğu var diye biliyoruz hepimiz.Bu yeni bir değişiklik mi? Öyleyse çok radikal bir değişim.Bilgilendir bizi lütfen:)

  • Tekrar merhaba Süleyman, haziran 2019’a kadar erteletebilmeyi pek mümkün görmediğim için başvurunu çekebilirsin diye fikir verdim 🙂 Daha sonra tekrar başburabilirsin haziran 2019 gibi mesela.
   İbrahim’in bahsettiği giriş süresi şartı yeni değil, benim vizemi aldığım zaman (3/2016) da aynı koşul vardı.

   • Sevgili Murat, o zaman otomatikman benim isteğim yerine geliyor.Vize ne zaman çıkarsa çıksın istediğim zaman kullanabileceğim için haziran 2020’de gidebilirim.Küçük bir nüansı atlıyoruz ikimizden biri ama hala emin olamadım aynı şeyi mi konuşuyoruz diye , bağışla 🙂 Ben vizeyi hak ettikten en geç 1 seneye kadar Nz’ye giriş yapmamız gerektiğini, giriş yaptığımzda da 1 senelik vizemizin o gün itibarıyla aktif olacağını biliyorum.

 80. Tamam şimdi oldu ! Henüz cevap maili gelmiş değil zaten.Şayet olumlu cevap gelirse birkaç ay sallamaya çalışcam.Olmadı araya bi sırbistan falan sıkıştırırım:) 3 ay bekletiyolar biraz da onlar beklesin kamiller

 81. Merhaba ben Yeni Zelanda’da working holiday vizemi bir kaç ay önce aldım. Bir kaç ay sonra evleneceğim. Soyadı değişikliği sizce bir sorun cıkartır mı? Evlilik cüzdanını gösterince sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.

 82. Yukarıda artık elektronik olarak yapılıyor pasaport gönderilmiyor denmiş ben yeni başvurdum ve her şeyi Delhi’ye göndermem istendi. Biraz sıkıntı ama gönderecez el mecbur. Niye herkeste bu kadar değişik belgeler isteniyor anlamış değilim.

   • evet doğru 2.mail aldım daha sonra şimdi bana online yolla diyor. New Delhi’ye sordum bize yolla diyor. Resmen dalga geçiyorlar he. Şu an ne yapsam riskli gerçekten.

     • evet oraya göndermemi söylediler. Soru sordum bunun hakkında Delhi’ye mi göndereyim diye cevap da vermiyorlar. Şimdiden soğudum gitmekten ama bakalım o kadar para harcadık. Hem tarayıp göndereceğim yarın hem de hazır olarak bırakacağım cevap gelmezse Delhi’ye gönderirim artık.

     • Alper Suan e maıl yoluyla belgerımı gonderdım 1 subat ıtıbarıyle beklemedeyım herhangı bır gelısme yok

     • Bir gelişme olursa, buraya yazabilir misin Hakan? Özellikle posta yoluyla da belge istemeleri durumunda.

 83. Ben 2 yıllık bölüm okuyorum henüz mezun olmadım İngilizceme güveniyorum Working Holiday vizesi alabilirmiyim yada turist gibi gidip orda çalışabilirmiyim

  • Working Holiday vizesine başvurabilmek için 4 yıllık üniversite mezuniyet şartı var. Turist olarak gidip iş bulmak zor, bir şirket ile anlaşıp vizeyi çalışma vizesine vs çevirebilirsiniz ancak çok iyi bir mesleğiniz varsa bu mümkün olabilir.

 84. Merhaba murat bey , öncelikle tüm bilgilendirici yazılarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Size sormak istediğim bir soru var; 7000 nzd para gösterirken bir kısmı dolar bir kısmı euro olarak gösterebilir miyiz: ben 3800 dolar artı 1000 euro göstericem farklı hesaplardan. Yoksa bütün parayı tek hesapta mı toplamak lazım ?( iki hesap da aynı bankada benim adıma sadece biri euro biri dolar hesabı)

  • Merhaba Emir Bey,
   O konuda özel olarak belirtilmiş bir kısıtlama yok, mühim olan Yeni Zelanda’nın belirlediği minimum para miktarını karşılayacak paraya sahip olduğunuzu belgelemek. Hesaplar sizin adınıza olduktan sonra iki ayrı hesap ve para birimi olması problem olmaz.

 85. Merhaba Murat Bey,
  Working Holiday vizesi için göstereceğim hesap dökümündeki hesabın eski olup olmaması önem taşıyor mu? Yeni bir hesap açsam ve o hesapla 2 ay sonra başvuru yapsam sizce sorun yaratır mı?

  Teşekkür ederim

    • Bilmiyorum ancak hatırladığım kadarıyla dökümanları İngilizce olarak gönderin diye belirtiyorlardı. Ayrıca bankadan istediğiniz zaman zaten İngilizce olarak veriyor olmaları lazım. Öyle değil mi? 🙂

     • sordum da bilmiyordu, benim de işim vardı bari ver türkçe dedim çıktım öyle gönderdim. galiba kabul edilmeyecek geçmiş olsun. acaba gidip alsam üstüne mail atsam mı? böyle taksit taksit göndermek de sakıncalı olabilir diye düşünüyorum.

 86. Arda selam,
  Hesap dokumunu Turkce gonderdim. Bankadan ayni hesabin total halini gosteren “elif su kadar zamandir musterimizdir ve bu kadar parasi vardir” diye ingilizce yazi aldim. Bankalar: Akbank ve Garanti. Bir problem olmadi.

  • Elif pasaportu yurtdışı gezilerim var diye 1.5 ay sonra gönderdim dediğini hatırlıyorum.Nasıl irtibata geçtin? Mail yoluyla mu, telefonla mı? Maile çünkü dönüşleri çok yavaş oluyorve vizeden cevap geldiğinde hemen 1-2 güne kadar pasaportu taratmaya gönder dediklerini biliyorum.Bir de gerekçe olarak tam ne dedin de sorun etmediler.Destekleyici bir şey istediler mi acaba aydınlatabilir misin? Benim de biraz sallamam gerekecek onları.Bir çare düşünme sürecindeyim

    • Evet 8 kasımda başvurdum 16 kasımda gönderdim belgeleri.1 gün sonra da son belgeyi gönderdim.Ondan sonra ses çıkmadı.Christmas’dan dolayı diye düşünüyorum.Ama benim işime geliyor.Hatta Hazirana kadar bişey demeseler süper olacak:) İşle ilgili belge olaran ben sgk hizmet dökümü gönderdim barkodlu olarak.Bir de iş yerinden halen bizde şu pozisyonda çalışmaktadır diye kendim ingilizce bir yazı yazdım şirketin antetli kağıdına.Şefime de imzalattım.Aslında şirket yetkilisine falan imzalatmak lazım imza sirküleri almak lazım da kim uğraşacak onla:) Zorunlu değil de destekleyici belge olduğu için fazla uğraşmadım.Yoksa belge tırt yani şirketi de Immigrantı da bağlamıyor, laf olsun diye.. Ama henüz vizemden cevap gelmediği için benim yöntemim işe yarar mı yaramaz mı bilmem.Burda da henüz bağlayıcılığı yok:))

     • oha ya süre çok uzun ben artık başka şeylere bakacağım. o kadar bekleyip çıkmaz zaten. bu kadar süredir hala kotanın dolmaması da garip. Herhalde otomatik olumsuz veriyorlar artık bilemedim 😀

 87. Bu arada işle ilgili belgeler isteniyor mu? Çalışıp çalışmamamızın etkisi var mı? Bazıları istenmese de göndermiş bazı belgeler ama bilemedim.

  • Çıkıp çıkmamasının süreyle doğru orantısı yok hacı, 1 ayda ret yiyen de var, 4 ayda olumlu cevap alan da… ben mail falan atıp sıkıştırmıyorum.Belki de noldu bizim iş desem yarına dönerler.Sen sormazsan akıllarına gelince işleme başlıyorlar gördüğüm kadarıyla.

   • sanmam ya her şey sırayla. daha sana bile sıra gelmemiş düşün aramızda 3 ay var. millet yukarıda 2 ayda vizeyi alıyor yahu. benim hayatımda hiçbir zaman şans olmadı ki. vize çıkar yeni zelanda okyanusun dibine felan gömülür yani o kadar diyim 😀

    • Neden uzun sürdüğü ortaya çıktı.Türkiye başvuruları Delhi’den NZ’ye aktarılıyormuş.Onun yüzünden transfer sürecinde cevap vermeyecekleri için sen kafadan 1 ayı daha gözden çıkar Arda:)

     • valla sağol bilgilendirme için. 1 ay olsa iyi eminim temmuz ağustos’a kadar hiçbir şey çıkmaz. nasıl bir bahtsızlık yarabbi 😀

 88. Merhaba Murat Bey,

  Çok güzel bir yazı yazmışsınız.Benim sorum herhangi bir koşul var mı IELTS sınavının alındığı zamana dair?Örneğin ben 3 sene önce girdiğim 6.5 puanlı sınavı mı kullanabilir miyim?Yoksa son 1 sene içerisinde alınması gerek gibi bir kural mı var?

  İyi Çalışmalar ve Gezmeler 🙂

 89. Murat bey merhaba yeniden bir sorum daha olucak.

  Şuanda yeni mezun durumdayım ve çalışmıyorum. Bir tanıdığımız beni şirketinde çalışıyo gösterip geri dönecektir yazısı yazsa bu sıkıntı olur mu çünkü 3 hafta falan çalışıyo gözükmüş olucam sadece sgk işe giriş belgesi alırsam. Kısacası sadece şirketten geri dönecektir yazısı almak yeterli mi başka destekleyici belgeler de şart mıdır? Ya da işi hiç karıştırmayıp sadece aileden “maddi ihtiyaçları bizim tarafımızdan karşılanacaktır “ yazısı almak daha mı mantıklıdır?

  • Merhaba, öncelikle o tarz belgeleri hazırlamak orada kalıcı olmaya çalışmayacağınızı ispatlamak için sunabileceğiniz belgeler yani hazırlamanız şart diye bir durum yok. Hem şirket yazı alıp hem de ailenden maddi masraflar konusunda bizden destek alacaktır yazısı da hazırlayabilirsin sana kalmış. Benim asıl tavsiyem bir mektup ile oraya ne amaçla gittiğini planlarını anlatman olur. Yukarıdaki yorumlarda da benzer yazılar hazırlayıp verdiklerini söyleyen arkadaşlar vardı.

 90. Arkadaşlar Merhaba, ben 10 aydır bir şirkette çalışıyorum, eğer vize çıkarsa istifa edip gideceğim dolayısıyla şirketten de gidip gelecek vs tarzı bir mektup almam mümkün değil vermezler. Sizce nasıl bir yol izleyeyim ? Çalıştığımı bildirmek konusunda kararsız kaldım. Çalışan arkadaşlar ekstra ne tür evraklar gönderiyor ?

 91. Şirketten geri dönüp tekrar çalışacaktır şeklinde bir mektup almak zorunlu değil ne de olsa diğer evraklarınla birlikte yukarıda Emir Bey e de tavsiye ettiğim gibi kendi ağzından planlarını aktarıp Yeni Zelanda’da kalıcı olmadan vize bitiş tarihinden evvel Türkiye’ye döneceğine dair mektup hazırlayıp gönderirsin. Şirketten öyle belge almadan vize alanlar da var zorunlu bir belge değil. Eğer o konuda şüpheye düşerlerse maile ile iletişime geçip sana dönüp çalışacak mısın aynı yer de tekrar diye sorarlar ancak sanmıyorum öyle bir soru geleceğini.

 92. arkadaslar 9 subat 2019 da basvuru yaptigimiz halde belgeleri ve pasaportu hindistana gondermemi soylediler oysaki resmi sitede uygulamanin kalktigini soylediler.

 93. Arkadaşlar Merhaba, soru cevapları baştan sona okudum fakat kafama takılan çelişkili, biraz detaylı ve kendi özelimdeki durumları aşağıda madde madde soracağım sorularıma cevap arıyorum. Belki aynı durumda olan arkadaşlara da faydası olur. sorulara madde madde cevap verebilecek arkadaş olursa çok memnun olurum. bazı sorularım gereksiz olmuş olabilir sabırla cevaplayacak bir arkadaş umarım vardır 🙂

  1) Bazı arkadaşlar evrakları noter onayı olmadan sadece ingilizce çeviri yaptırmış, Bazıları kesin yaptırın diyor, notere gerek var mı yok mu ?
  2) Bazı arkadaşlar online evrak yollamış bazıları kargo ile yollamış. Bana sadece 1 mail geldi( gerekli evraklar,nereye yollamam gerektiği,Additional Information Formu,) Evrakları nasıl gönderiyoruz ?
  3)Bazı arkadaşlar ilk aşamada pasaportun taramasını atmış bazıları orjinalini göndermiş, Hangisini gönderiyoruz ?
  4) Evrak gönderimi için ödenen Service Fee nedir nereye nasıl ödenir ?
  5)Ankara da bulunan VFS (vac) ‘ in fonksiyonu nedir ?. Evrakları VFS’yeverip onlar mı kargoya veriyor yoksa biz özel kargo şirketleriyle mi gönderiyoruz?
  6)INZ 1209 formunda daha önce vize reddi ile ilgili bölüm var. daha önce yeşil pasaportum var iken 8-9 avrupa ülkesine seyahat ettim fakat, ingilterede bulunan kuzenimi ziyeret için başvurduğum 2 turistik vize de ekonomik gerekçeler yüzünden reddedildi. Bunları bu forma yazınca problem olacağını düşünüyorum sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?
  7) INZ 1209 formu klavye ile mi yoksa çıktı aldıktan sonra kalem ile mi doldurulmalı ?
  8) Evrakları kargo ile gönderen arkadaşlar hangi firmaları tercih etti, evraklar tahminen kaç gün içerisinde ulaşmakta ?
  9) Ankara’da bulunan laboratuvarda röntgen çektireceğim. Oraya giderken pasaport haricinde götürmem gereken bir form veya döküman var mı ?
  10) Röntgenin doktor tarafından sisteme yükleneceğini belirtmiş bazı arkadaşlar, benim de sonucu çıktı almam gerekiyor mu ?

  • Metalcı slm. Çok faydalı sorular sormuşsunuz ama cevap veren olmamış bende başvuracam bu hafta itibariyle. Sorduğunuz sorular benim içinde cevap bekleyen sorulardır. Eğer bu sorularınıza cevap aldıysanız bu [email protected] mailden bana ulaşabilir misin rica etsem. ??

   Teşekkürler..

 94. Arkadaşlar merhaba, 12 nisanda bütün belgelerimi taratıp dedikleri mail adresine yolladım. 2 dk sonra otomatik cevap geldi :” Bu mail adresi 27 martta kapanmıştır ve artık devredışıdır “diye. Son zamanlarda böyle birşey yaşayan oldu mu ne yapmak gerekiyor?

 95. merhaba,
  çok teşekkürler aklımda soru işareti kalmadı çok iyi anlatmışsınız.Fakat programı geç keşfettim:( üniversite 3.sınıftayım eylül ayında 4. sınıfa başlayacağım 2020 yılı için hangi ayda başvurular açılıyor,ne zaman başvurmalıyım?listede benim öğrenim gördüğüm okul da var bunu okuldan öğrenci belgesi olarak belli etmek yeterli midir yoksa ekstra rektör onaylı bir şey mi gerekir?
  şimdiden teşekkür ederim.

  • Nevra Hanım, Yeni Zelanda’nın sitesinde şuan şuan başvurular kapalı temmuzda açılacak bu dönem için. Eğer 2020 Ocaktan itibaren kotal dolarsa başvuru kapanıp Temmuz 2020/de tekrar açılır. O tarihten itibaren evraklarınızı ayarlayıp başvurun. Gerekli belgeler arasında diplomada olduğu için zaten diplomanızı gönderince hangi okuldan mezun olduğunuz belli olacaktır. Onunla ilgili ekstra belgeye gerek olmaz.

 96. Merhabalar,
  Herkesten farklı olarak benim bir sorum var bilen duyan bu gibi durumla karşılaşan var mıdır?
  Nisan 2018 Working Holiday vizemi aldım ancak bazı nedenlerden dolayı vizeyi kullanmadım ve ülkeye giriş yapmadım.Hala şartları karşılıyorum hatta ilk başvuruma göre daha fazla vize alma ihtimalim var, benim merak ettiğim daha önceden aldığım ve kullanmadığım için bu vizeye ikinci kez başvurma hakkım var mı?

 97. Murat Bey merhaba!

  Öncelikle aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.
  Ben Temmuz’da başvuruları açılacak olan working holiday vizesine başvuracağım. Ancak Kuveyt’te mühendis olarak çalışıyorum ve bayramda 2 haftalığına Türkiye’ye izne geleceğim. Bu 2 haftalık süre zarfında toplayabileceğim tüm evrakları toplamak istiyorum. Zaman benim için en kısıtlı etken.
  Yukarda bir çok detay paylaşmışsınız ancak ”acceptableformslist” diye bir klasör buldum immigration.govt.nz sitesinde
  Burada Acceptable INZ forms başlığı altında 10larca evrak listesi var. Bunlardan bizi diret ilgilendiren evrakların hangileri olduğunu kesin teyit etmek kolay değil çünkü liste aşırı kalabalık.

  Sizin yazdıklarınızın dışında benim durumumda olan insanlara zaman kazandırmak adına önceden toparlanması gereken evrakları rica etsem tekrar bir daha sıralar mısınız. Kısa dönem askerlik görevimi de yaptım bununla ilgili de bir terhis belgesi isterler mi İngilizce olarak.

  Teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba, o bir form listesi. Başvuru yapılacak programlara göre düzenlenmiş olan formların kodları ile yer aldığı tek bir liste hazırlamışlar. Orada hangi bevrağı hazırlamanız gerektiği ile ilgili bir bilgi yok. Zaten bu yazıda hazırlanması gereken belgeleri insanlara zaman kazandırmak, yardımcı olmak için sıraladım. Hatta ilgili linkleri ile beraber paylaştım. Benim dışında yorumlar içinde de diğer arkadaşlar kendi tecrübelerini paylaştı.
   Siz bir zahmet edip de okusanız lütfen?
   Terhis belgesini vermeniz iyi olur askerlik yüzünden problem çıkartabiliyorlar. E-devlet alabilirsiniz sanırım İngilizce olarak.

 98. Arkadaşlar merhaba son zamanlarda working holidaye başvurup olumlu olumsuz cevap alabilen oldu mu? 2 aydır ses yok , geri dönüş alabilen yazabilirse sevinirim.

 99. Gençler iyi haber başvuru linki şuan açık, ödeme kısmındayım ödemicem ama, bnm ielts sınavım 16 temmuzda nolur nolmaz şimdi 4,5 alamazsak ziyan olmasın başvuru ücretimiz, şartları sağlayan varsa başvurabilir haber vermek için yazdım @muratozer ve bazı arkadaşların verdikleri değerli bilgiler için de ayrıca teşekkür ederim.
  Bilen varsa yazarsa sevinirim bu ücreti kaç güne kadar ödemem gerekiyor 😀

 100. merhaba,

  benim vizem geçen sene ekim ayının 24 ünde onaylanmıştı işlerden dolayı hala gidemedim eylül ortası veya ekim başı gibi gitmeyi planlıyorum 24 ekim son giriş tarihi herhalde bir sorun yaratmazlar eylül veya ekim başında gitmeme nerede kaldın bilader demesinler 🙂 bununla ilgili bir tecrübeniz var mı Murat bey, siz oradayken hiç karşılaştınız mı benim gibi vize giriş tarihi bitmesine yakın ülkeye giriş yapan

  • Merhaba, geç bir cevap oldu ama öyle bir tecrübesi olanı tanımıyorum ancak son giriş tarihinizi geçmediğiniz süre boyunca sıkıntı çıkarmazlar. Zaten yeni zelandada havaalanında pek bir soru da sormuyorlar çok rahat oradan geçiş 🙂

 101. Merhabalar Murat Bey.Gidiş-dönüş uçak biletlerini nasıl 1 sene aralıkla aldığınızı öğrenebilir miyim?Çünkü bilet aratma siteleri o kadar uzun süreli bilet satmıyorlar. Ayrıca dönüş biletini almak vize açısından bir avantaj sağlar mı?

  • Merhaba,
   Avantaj sağlayacağını hiç sanmıyorum zaten onlar da vizeniz onaylanmadan uçak bileti almayın diyor. Sadece dönül bileti değil gidiş biletinizi de almayın derim vize onaylanmadan önce. Nitekim vize başvurunuzun ne kadar sürüp de onaylanacağını bilemeyeceğinizden gidiş için de tahmini bir tarih belirleyin forma yazarken.
   Bilhassa şuan başvuru süreçleri çok yavaş ilerlemekte ve 5-6 aydır sonuç bekleyen arkadaşlar var.
   Ek olarak ben de gidiş veya dönüş biletimi almamıştım başvururken. Vizem onaylandıktan sonra sadece gidiş biletimi aldım dönüş biletimi almadım Yeni Zelanda’ya girişte de hiçbir sıkıntı olmadı.

 102. Murat bey merhaba
  Hemen hemen tüm yorumları okudum ve aklıma takılan tek bir soru var oda askerlik maalesef.
  Şu an askeliğim 5/25/2020 tarihine kadar tecilli.Güncel olarak benim durumumda olupta vize alan var mı yada sizin bu konudaki bilgileriniz nelerdir.Sansımı denemelimiyim yoksa askere gidip gelip öyle mi başvurmalıyım?

  teşekkürler..

  • Merhaba, bahsettiğiniz durumda olup da vize alabilen oldu mu net bilmiyorum ya da hatırlayamıyorum ancak şuan vize onay sürecinin çok çok ağır işlediğini söylüyorlar. 9 aydır başvuru sonucu bekleyen arkadaşlar var, açıkçası askerlik görevinin yapılmamış olmaması da bir dezavantaj yaratabilir diye tahmin ediyorum. Net bir bilgim yok ancak tahmin.

 103. 8-9 ay beklemeye alışın, sıkıntı var şu sıralar. bir de yukarıdaki bilgiler doğal olarak bazıları geçerliliğini yitirdi. Bana sadece görevli vizen onaylandı, siteye bak diye kısa mail attı, orada da e-visa duruyordu. sadece onu print edip ülkeye girebilirsiniz. hatta pasaporta damga bile basılmayabilir diye bir şeyler var. o yüzden pasaport yerine e-visanızı taşıyın, işveren sistemden kontrol etsin deniyor.

  hadi bakalım yeni yılda gidecem ama şu vergi işleri karışık gibi ya. daha az vergi ödemek için bir şeyler yapmak , vergi iadesi cart curt bunlar benim anlamadığım şeyler 😀 kalıcı olmak zor olsa da hayalimiz o ama çaktırmayın 😀

  • Merhaba, evet bahsettiğiniz e-visa uygulaması bayadır var, zaten yazının içinde de belirttim artık pasaporta vize etiketi vurulmadan direk vizeyi çıktı alıp gidiyorsunuz diyerek 🙂

 104. Arkadaşlar şu an kapalı gözüküyor vize daha 2gün önce açıktı ve geçen sene Haziran ayına kadar açık gözüküyordu.Bütün evraklarımı hazırladım,bu hafta başvuracaktım.Sizce tekrar açılır mı?Son zamanlarda vize alan veya bilgisi olan var mı?

 105. Merhabalar, Ben 30 Agustos 1991 dogumluyum.Temmuz ayında başvurular açılırsa başvurmayı düşünüyorum. 30 yaş konusu biraz aklımı karıştırdı. Vize çıkarsa yeni zelandaya girebilmek için 1 aydan az bir süre mi kalacak? Yoksa 30 yaş sınırı sadece başvuru tarihi için mi geçerli, benim de diğer herkes gibi vize çıkarsa giriş yapmak için 1 yıllık bir sürem mi olacak?

  • Yaş sınırı için başvuru tarihiniz baz alınıyor. Başvurunuz onaylanırsa Yeni Zelanda’ya giriş yapmak için 1 sene süreniz olur, o bir sene içinde yaş sınırını aşsanız da problem değil.

 106. Arkadaşlar selam,
  Sınırların yeniden açılması planı kapsamında, expire etmiş working holiday visaları yeniden aktive edilmiş. ( giriş için 6 ay süre vermişler)
  Vizesini kullanamamış arkadaşlar varsa, mailini ya da immigration accountunu kontrol etmesinde fayda var.
  Bu süre zarfında pasaportu değişenler varsa, bildirim yapıp visa yı yeni pasaporta a taşıması gerekiyor.

 107. Merhabalar arkadaşlar bi kaç sorum olacak 21 temmuzda başvurmayı düşünüyorum vizeye

  1- banka hesabındaki parayı 1-2 gün içersinde hesabıma koyacağım bi sıkıntı olur mu

  2- evraklar şuan mail ile mi gönderiliyor kargoyla mı yukarıdaki yorumlarda iki şekilde de gönderilmiş

  3- askerliğim 07.03.2024 tarihine kadar tecilli 22 yaşındayım vizeden red yememe sebep olur mu

 108. Merhabalar 21 temmuzda başvurular açıldı. Siteye girişte de Türkiye için başvurular açıldı ve kota henüz dolmadı olarak gösteriyor. Fakat login olduktan sonra Türkiye için kotanın dolduğu bilgisini veriyor. Daha başvurular yeni açıldığı için 100 kişiye vize vermiş olamazlar, anladığım kadarıyla başvuran sayısı için de bir kota yok. Bir bilgisi olan var mı Türkiye’den bu sene başvuru alınmıyor mu yoksa başvuru kotası da mı 100 kişiyle sınırlı?

  • Başvuru kotası 100 kişiyle sınırlı diye biliyoruz. Sonra dan ret yiyenler oldukça o kota açılacaktır. Fakat şu an da herkes değerlendirme sürecinde olduğu için kota kapalı olması normal. Senin en iyi yapacağın şey şu olmalı: eğer çok istiyorsan her gün en az bir kere başvuru bölümünü kontrol etmen gerek.

  • Başvuru kotası 100 kişi ile sınırlı. Eğer bu süreçte ret yiyenler olursa ki olacaktır. Bu şekilde kota yavaş yavaş tekrar açılacaktır. Açıldıkça başvuranlar da olacaktır. Senin en iyi yapacağın şey bu süreçte her gün en az 1 kere kontrol etmen.

 109. Herkese Merhaba arkadaşlar Nazım gibi ben de konuyu hortlatmaya geldim 😀 bu vizenin başvuruları tekrar açıldı ben de şu an evrak toplama sürecindeyim. Nazım’ın 1. sorusunun cevabını ben de merak ediyorum parayı malum zar zor toplayıp bankaya koyacağım ve dolar olarak göstermek istiyorum yani hesabı açtığım gün dökümünü alırım heralde. Acaba sıkıntı olur mu?

  -Evrakların hepsini benden taratmamı istediler, askerlik hariç hepsi tamam gibi, askerliği e-devletten nasıl ingilizce alabileceğimi bulamadım. Çarşamba günü de Ankara’ya düzen lab’a x-ray’e gidiyorum

  Olumlu veya olumsuz buraya herşeyi yazarım isteyen arkadaşlar faydalanır.

 110. Cem selam bende başvurdum ve evrak toplama sürecindeyim. Nüfus kayıt örneği de olması iyi olur bence benden söylemesi çünkü bir anlamda inz1200 formunda ne yazdıysan (anne, baba, kardeş,eş vb.) kanıtlaman gerekli diye düşünüyorum. Bu herhangi bir yerde yazmıyor fakat ben açık kapı kalmaması için en ufak ayrıntılara kadar belge göndermeyi planlıyorum. Askerliği ingilizce alamıyorsun mecburen yeminli tercüman noter onayıyla çevireceksin. Herhangi bir yerde çalıştıysan sigortan yattı ise onunda 4a tescil hizmet dökümünü alıp çevirmen iyi olur. Sonuçta bunlar hep o formda beyanda bulunduğun şeylerin kanıtı niteliğinde olacak.

  Ayrıca sana sorum x-ray için randevu almakta zorlandın mı?

 111. Merhaba, Türkiye için başvurular 21 Temmuzda açıldı ve kontenjan hala var gözüküyor sitede ama login olup başvurmaya çalışınca Türkiye için kontenjan kalmadı olarak gösteriyor. Daha yeni açıldığı için bütün başvurulura olumlu dönüş yapılmış olunamaz. Yapılacak geri dönüşten bağımsız başvuru kontenjanı da mı acaba 100 yoksa bu bu sene Türkiye den başvuru alınmayacağı anlamına geliyor? Bilgisi olan var mı?

 112. Cem merhaba, x-ray’i kesin çektirmek gerekiyor mu, biliyor musun? Türkiye tüberküloz (TB) riskinin olduğu bir ülke değil ve bu vizeyle de 12 aydan uzun süre kalamıyorsun. Sitede yazan bilgilere göre herhangi bir x-ray ya da sağlık muayenesine gerek olmaması lazım. İstersen iletişim halinde kalabiliriz telefonunu falan vermek istersen. Askerlik e-devlet’ten alınamıyor maalesef, ben noter onaylı çeviri yaptırdım.

  • Mertcan 5069814159 bana ulaşır mısın en yakın zamanda. Bu süreçle alakalı birbirimizden başka bilgi alabileceğimiz şu an için kimse yok.

 113. Merhaba benden ekstra INZ 1209 formu istediler bu kısımda da daha önce red aldığım ülkeler soruluyor. Daha önce bir kez avustralya reddim var bunu belirtmeli miyim belirtirsem direk red alır mıyım

  • Selam Görkem benden de 1209 formu istedi vize memuru fakat halen medikal belge olarak ne istediklerini bilmiyoruz araştırmalarıma göre DÜzen lab da sadece x-ray çekiliyor ve randevu almaya gerek yok. Fakat Lale hocayı aradığımda kan,idrar ve röntgen yapıyoruz tam dosya deniliyormuş buna, bu hafta 10 kişi geldi working holiday için onlara hep bunu uyguladık dedi. Tamam da bu gelen arkadaşlar kafalarına göre mi yaptırıyor vize memurlarından hangi muayeneleri yaptıracağıyla alakalı bir bilgi gelmesi gerekmez mi?

 114. Medical belgeler için vize memurunuzdan her hangi bir yanıt geldi mi yoksa herkes kafasına göre mi yaptırıyor x-ray leri.

  Ben her yeri aradım ve herkes farklı bir şey söylüyor kimse net olarak bilmiyor. Normalde vize memuru benimle iletişime geçti ve belgelerimi tek tek istemeye başladı. Hepsini birden istemedi. Kademe kademe olarak ilerliyor. Fakat daha sağlık taraması bölümüne gelmediğimiz için ve zamanda azaldığı için kendi başıma en azından önceden halletmiş olmak için aksiyon almak istiyorum.

  Var mı içinizde kesin emin sadece x-ray düzen laba mı gidilecek yoksa başka idrar veya kan testi gibi şeyler istenecek mi?

 115. Arkadaşlar tekrardan merhabalar, 2gün önce vizem onaylanmış, 3 hafta gibi kısa bir sürede onaylandı ben de şaşkınım neyse gönderdiğim evrakları tek tek yazıyorum yardımcı olmak için.

  -Academic Transcript ingilizce (bendeki aslı ingilizceydi çevirtme masrafı olmadı.)

  -Dolar hesabınıza ait banka hesap dökümü ve imza sirküleri bankadan hatta gişeden bile alabilirsiniz, ingilizce olacak 5dk’lık iş.

  -Adli sicil kaydı (mecburi değildi ama e-devlet ingilizce alınıyor diye gönderdim.)

  -Diploma Supplement, bu bizim okuldan verilen bi evrak, ingilizce diye bunu da gönderdim.

  -Diploma, okulun eğitim dili ingilizce olduğu için diploma da ingilizceydi bunu da çevirtmedim.

  -INZ1200 form, onlar istedi el yazısıyla büyük harflerle doldurdum.

  -INZ1209 form, bunu sonradan istediler, öncekine çok benzeyen ama askerlikle ilgili biraz daha detay isteyen bi form, aynı şekilde doldurdum.

  -Askerlikle ilişiği yoktur belgesi.(bu çok önemli vizenin çıkması için askerlik yapmış olmak çok etkili oluyormuş. bu belgeyi yeminli tercümandan çevirttim ve noterden tasdikleyip gönderdim ortalama 250 lira filan masrafı oldu.

  -Pasaport, dümdüz tarattım, daha önce girip çıktığınız ülkeler varsa o sayfaları da taratın.

  -SOP yazdım bi tane ama mecburi değil, etkisi olur belki diye yazdım.

  -Ciğer x-ray’i artık kalkmış diye duydum ama ben garanti olsun diye Ankara’da düzen lab’da çektirdim o da randevusuz filan 15dk’lık iş, 150lira gibi makul bi ücrete halloldu.

  Daha fazla sorusu olan arkadaşlar için telefon no’mu bırakıyorum buraya düzenli bakamıyorum.
  0552 207 7142

 116. Merhabalar
  konuyu hortlatmaya geldim umarım cevap veren birileri olur 🙂
  24 Kasımda başvuru yapmak için hazırlanıyorum evraklarımın bir çoğunu tamamladım fakat X-ray konusundaki zorunluluk kaltı mı?
  İstanbulda yönlendirdikleri yer bana hiç güven vermedi ve 75 USD ödemek istemiyorum..

  • x-ray kalktı sakın ha istanbuldaki yer para tuzağı güncel hiç bir bilgileri yok bu konuda. Vİze memurun ne istiyorsa sadece onları paylaş kendisiyle.

 117. Merhaba Saner
  yanıtın için teşekkür ederim.
  1 hafta önce memurun istediği evrakları paylaştım fakat hala bir geri dönüş yapılmadı.. umarım, senin gibi bir onay maili benim de gelen kutuma düşer en kısa zamanda..

 118. Merhaba herkese forum sessiz kalmış ama mutlaka buralar okunuyordur 🙂

  24 Kasım’da yaptığım başvurum 18 Ocak’ta onaylandı.

  Süreci devam eden kişilere yardımcı olabilirim veya vizesi benim gibi onaylananlar varsa onlarla da beyin fırtınası yapabiliriz. Görüşmek üzere.

 119. Merhabalar herkese, uzun zamandır bir paylaşım olmamış. umarım herkes iyidir. Geçtiğimiz Kasım başvurularını kaçırmıştım fakat ya başvurular tekrar açılmış ya da insanlar red yediği için kotada yer oluşmuş o yüzden şu aralar tekrardan working holiday vize başvuruları açık görünüyordu. Bende bu başvuru aşamasındayım. Aklıma takılan birkaç soru oldu. Bazılarının cevabını da burada buldum. Forum da paylaşım yapan herkese teşekkürler.
  Öncelikle banka hesabı hakkında sorum olacak,
  Bir süredir çalışmıyorum ve hesapta param eksik bu nedenle parayı yakın ailemden zaman içinde hesabıma göndererek temin ediyordum. Fakat bu başvuruların açılması benim para akışını hızlandırmama sebep olacak gibi görünüyor çünkü bu başvuruları da kaçırmak istemiyorum. Sorum şu ki eğer gerekli olan miktar bir anda elime geçmiş görünürse sıkıntı olur mu? Bir nevi ailem bana sponsor oluyor gibi anlaşılır mı bu durum, yoksa ben yine zaman içinde almaya devam etsem daha mı iyi olur? Bu konuda bir fikriniz varsa ve yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba, ben sanırım başvurmadan 1 hafta kadar önce hesabıma gerekli miktarda dövizi kendim yatırmıştım bir problem olacağını sanmıyorum hareket gören bir hesabın avantajı olacağını düşünüyorum. |

CEVAP VER

Lütfen yorumu yazın!
İsminizi yazın